Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nagrywanie snów możliwe w przyszłości?

Recommended Posts

Japońscy naukowcy jako pierwsi w historii przedstawili na ekranie komputera obrazy uzyskane z mózgów ludzi.

Specjaliści z ATR Computational Neuroscience Laboratories najpierw pokazali grupie testowanych osób sześć liter, składających się na słowo "neuron". Później, za pomocą pomiarów aktywności fal mózgowych, szczególnie z kory wzrokowej, byli w stanie wyodrębnić każdą z tych liter.
W swoim oświadczeniu specjaliści z Kioto orzekli, że pewnego dnia rozwój techniki pozwoli na nagrywanie i odtwarzanie snów.

Będzie to możliwe dzięki odczytaniu i odpowiedniej interpretacji sygnałów elektrycznych biegnących w mózgu. Japończycy byli w stanie zrobić to z sygnałami przekazanymi przez oko do kory wzrokowej. Niewykluczone zatem, że w przyszłości możliwe będzie zrozumienie także sygnałów z innych obszarów.

Nie jestem pewien czy to powód do radości ???

Osobiście to bym nie chciał żeby żona widziała moje sny :D

Ale zastosowanie tego odkrycia na zasadzie rewersu i umożliwienie niewidomym osobom widzenia byłoby czymś wspaniałym i o wiele bardziej użytecznym.

Guest cogito

Osobiście to bym nie chciał żeby żona widziała moje sny :D

zdradzasz zone w snach?!

pomysł rodem z akademii pana kleksa

Według mnie to troszkę na wyrost nazywane jest to "przedstawieniem na ekranie komputera obrazów uzyskanych z mózgów ludzi". Jakiś czas temu (nie wiem czy nie na KW akurat) opisywane było podobne urządzenie/eksperyment.

Porównywanie aktywności fal mózgowych z wcześniej zaobserwowanymi wzorcami przy tych samych warunkach, a po znalezieniu odpowiednika stwierdzenie takie jak w powyższym cytacie jest na prawdę sporym nadużyciem. Równie dobrze mogę komuś powiedzieć aby losował kartę i jak będzie czerwona mrugał lewym okiem, jak czarna prawym. Później stwierdzę że widzę w jego oczach kolory kart które właśnie losuje :/

Równie dobrze mogę komuś powiedzieć aby losował kartę i jak będzie czerwona mrugał lewym okiem, jak czarna prawym. Później stwierdzę że widzę w jego oczach kolory kart które właśnie losuje :/

W sumie, to nie rozumiem co chciałeś powiedzieć - przecież opisana technologia dopiero się rodzi, a więc do jakichkolwiek znaczących efektów jeszcze daleko. Jasne, że aktywność fal może się zwiększać z wielu powodów, ale na tym właśnie cały pic polegać będzie :D

Btw. szatańską liczbę postów masz - 666 ;D

Porównywanie aktywności fal mózgowych z wcześniej zaobserwowanymi wzorcami przy tych samych warunkach, a po znalezieniu odpowiednika stwierdzenie takie jak w powyższym cytacie jest na prawdę sporym nadużyciem. Równie dobrze mogę komuś powiedzieć aby losował kartę i jak będzie czerwona mrugał lewym okiem, jak czarna prawym. Później stwierdzę że widzę w jego oczach kolory kart które właśnie losuje :/

Z tego co można wyszukać w necie na ten temat (np. tutaj: http://tnij.org/fmri) wygląda, że było to nie tylko porównywanie obrazu rezonansu i wnioskowanie na jego podstawie który obraz wzorcowy widzi badany a próba rekonstrukcji tego co widziało oko.

Z tego co można wyszukać w necie na ten temat (np. tutaj: http://tnij.org/fmri) wygląda, że było to nie tylko porównywanie obrazu rezonansu i wnioskowanie na jego podstawie który obraz wzorcowy widzi badany a próba rekonstrukcji tego co widziało oko.

I właśnie w tym linku co wkleiłeś też wyraźnie jest napisane to o czym pisałem wcześniej.

"Subjects were shown 400 random 10 x 10 pixel black-and-white images for a period of 12 seconds each. While the fMRI machine monitored the changes in brain activity, a computer crunched the data and learned to associate the various changes in brain activity with the different image designs". Co oznacza tylko i wyłącznie że niczego nowego tam nie zobaczymy. Tylko i wyłącznie coś co komputer analizujący dane już zna. Do nagrywania snów daleka droga.

PS. Straciłem piękną liczbę postów :/ Teraz jestem lepszy od szatana ? :D

Chodziło mi bardziej o zamieszczone grafiki. Komputer nie mówi jaką literkę spośród 400 widzi badany tylko pokazuje obraz indukowany w mózgu. Rozumiesz? Nauka komputera służyła tylko do utworzenia korelacji między sygnałem płynącym do oczu, a "widzianym" przez mózg. Przynajmniej tak to wygląda. Brakuje mi tam jednak faktycznie testów na zupełnie nowym zestawie symboli.

Brakuje mi tam jednak faktycznie testów na zupełnie nowym zestawie symboli.
alepokazując badanemu tysiące obrazków można im przypożądkować określone kombinacje wyników z elektrod a następnie jak bedzie śnił na monitorze zobaczyć obrazki w akcji (a najlepsze to do snu wprowadzić np: misia dodając kombinację misia).

Jak wiadomo jestesmy monitorowani na codzien (nie wspomne tu o plikach cookies upoadzie czy downloadzie w internecie). Kazdy komentarz nasz czy inne poczynanie jest monitorowane. Ja daze do odkrycia tajnej wiedzy SZENG SZUJ, ktora jest w zasiegu kazdeo - .ale nikt jej nie che odkryc ;(

ja tam mowie zawsze by odkryta technologia sluzyla nie danemu spoleczenstwu, a calej ludzkosci.