Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Osoby, które biegle czytają i piszą, skuteczniej komunikują się za pomocą SMS-ów. Wg autorki badań, doktor Nenagh Kemp, zadaje to kłam często powtarzanemu twierdzeniu, że krótkie wiadomości tekstowe niekorzystnie wpływają na zdolności językowe, w tym ortograficzne, użytkowników komórek.

Psycholog z Uniwersytetu Tasmańskiego poprosiła 55 studentów o odczytywanie i pisanie SMS-ów albo za pomocą klasycznej angielszczyzny, albo skrótów, zwanych czasami tekstimami (ang. textisms).

Posługując się tekstimami, nadawca krócej pisał wiadomość, bo spadała liczba uderzeń w klawisze. Trudności pojawiały się dopiero po stronie odbiorcy, który musiał dłużej ślęczeć nad odcyfrowaniem SMS-a ze skrótami niż napisanego zwykłą angielszczyzną.

Wstukanie SMS-a po angielsku zajmowało 260 sekund, a wiadomości ze skrótami 220. Pierwszą wersję odcyfrowywano natomiast w 14 s, a drugą po 27 s, często pojawiały się też pomyłki czy przeinaczenia.

Kemp zauważyła, że największe sukcesy w odczytywaniu tekstimów odnosiły osoby z najlepszą znajomością gramatyki i ortografii.

Pani psycholog chce powtórzyć eksperyment z udziałem młodszych osób, by sprawdzić, czy uzyska podobne rezultaty. Teraz pracowała bowiem ze studentami, którzy czytają i piszą od jakichś 15 lat, ale z telefonów komórkowych korzystają dopiero od 5. Nie da się więc wykluczyć, że ich umiejętności w tym zakresie utrwaliły się, zanim w ich życiu pojawiły się tekstimy. Jeśli zaczniesz wysyłać SMS-y w młodszym wieku, być może wywiera to wpływ na naukę pisowni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korzystając z okazji chciałbym się pożalić: Czytanie komentarzy na różnych portalach internetowych boli.  >:D Szczególnie na takich, z których korzystają osoby młode (dzieci). Ja sam w dzieciństwie nie byłem prymusem, jeżeli chodzi o biegłość czytania, czy ortografię, ale to co można przeczytać w dzisiejszych czasach woła o pomstę i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że Internet powinien być dozwolony od, co najmniej, 15 roku życia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cogito

ostatnio bawilam sie w poznawanie nowych osob. wielu panow w wieku ok 20 lat ma ogromne problemy z ortografia. czasem mysle ze to droga do wtornego analfabetyzmu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

Ja w pierwszej klasie liceum dostałem 5, jako jedyny w klasie z ortografii.

Nigdy nie powtórzyłem tego wyniku. Moje zdolności były podtuningowane świeżym przygotowaniem do egzaminów wstępnych do liceum(miałem ekstremalnie dużo pktów z polskiego - dostałem 6). Pod względem punktów wstępnych do mojego liceum miałem 2mce w klasie i 15 w szkole.

Potem się już tylko staczałem :D (nadmiar kompa) W liceum, na okrągło, miałem 3 z polskiego.

Zazwyczaj jak czytam jakąś książkę to poprawia mi się ortografia. A słowa, które wypowiadam albo słyszę, układają mi się w wizualizacji w wyrazy z poprawna ortografią.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zadaje to kłam często powtarzanemu twierdzeniu, że krótkie wiadomości tekstowe niekorzystnie wpływają na zdolności językowe, w tym ortograficzne, użytkowników komórek.

 

Według mnie wcale nie zadaje kłamu temu stwierdzeniu. Ukazuje oczywiście, że osoby lepiej uzdolnione językowo lepiej sobie radzą nawet z komórkowym slangiem, ale nie oznacza to że nic złego się nie dzieje z ich językiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...