Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Komórka sterowana myślą

Recommended Posts

Firma NeuroSky zaprezentowała prototypowy system, który odczytuje fale mózgowe i pozwala użyć ich do sterowanie telefonem komórkowym. Prototyp wygląda jak standardowej wielkości słuchawki z dodatkowym czujnikiem dotykającym czoła właściciela.

System mierzy fale mózgowe alfa i beta. Zdobyte w ten sposób dane mogą zostać pokazane na wyświetlaczu telefonu lub posłużyć do sterowania prostą grą. NeuroSky opracowało podobny system do zastosowań medycznych, a teraz wykorzystuje go, by wejść na rynek elektroniki użytkowej. Nową technologią interesują się producenci konsol do gier oraz firmy produkujące same gry. NeuroSky zdobyła już pierwszych klientów.

Przedstawiony obecnie prototyp ma pokazać potencjalnym klientom, że za pomocą myśli możliwe jest też sterowanie telefonem komórkowym i innymi urządzeniami przenośnymi. Podczas pokazu wykorzystano telefon Nokii wyposażony w złącze Bluetooth, służące do bezprzewodowej transmisji danych. Zgromadzeni mogli obejrzeć na jego ekranie zebrane ze "słuchawek" dane dotyczące stopnia zrelaksowania mózgu operatora, poszczególne etapy jego skupiania się na 10 różnych zadaniach matematycznych, które miał do rozwiązania, oraz przekonać się, że fale mózgowe mogą służyć do przesuwania postacią w grze.

W przyszłości NeuroSky planuje też zademonstrowanie systemu sterującego domowym zestawem audio-wideo.

BBC opublikowało krótki wywiad z przedstawicielem NeuroSky.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na przykładzie tej gry pokazanej w filmie można stwierdzić, że taki system mógłby się nadać do obsługi kursora (też przesówamy obiekt), a w połączeniu z soczewkami-wyświetlaczami, nad którymi trwają prace, byłby to całkiem ciekawy system do obsługi dowolnego urządzenia przenośnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...