Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Wysokie spożycie niektórych produktów sojowych, m.in. tofu, nasila ryzyko utraty pamięci (Dementias and Geriatric Cognitive Disorders).

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetów w Loughborough i Oksfordzie, których badania sfinansowała organizacja Alzheimer's Research Trust, oraz współpracujący z nimi lekarze z Indonezji. W ramach studium określano wpływ spożycia dużych ilości soi na 719 starszych mieszkańców wiejskich i miejskich rejonów Jawy.

Okazało się, że konsumpcja dużych ilości tofu wiąże się z gorszym funkcjonowaniem pamięci, zwłaszcza u osób powyżej 68. roku życia.

Jak zauważa szef zespołu badawczego profesor Eef Hogervorst z Uniwersytetu w Loughborough, soja staje się coraz popularniejsza na Zachodzie. Zachwala się ją jako tzw. superpokarm. Wytwarzane z niej produkty zawierają dużo fitoestrogenów. Na razie nie jest znany dokładny mechanizm ich oddziaływania na starzenie się mózgu. Wydaje się jednak, że związki te zapewniają neuroochronę w przypadku osób w średnim wieku i młodych, ale powyżej 65. roku życia zwiększają ryzyko demencji i pogarszają działanie pamięci.

Uzyskane wyniki częściowo zaskoczyły badaczy. Stwierdzili oni bowiem, że w odróżnieniu od tofu, jedzenie tempe, czyli sfermentowanych całych ziaren soi, które wyglądają jak bloki ciasta lub sera i są nazywane jawajskim mięsem, poprawia pamięć. Wg Hogervorsta, może to mieć związek z wysokimi stężeniami folanów (soli kwasu foliowego). Od jakiegoś czasu wiadomo, że zabezpieczają one przed demencją. Być może jednoczesne wysokie stężenie zarówno folanów, jak i fitoestrogenów chroni przed deterioracją.

Profesor przestrzega, że efekty spożycia tofu i tempe były najbardziej widoczne w przypadku starszych Jawajczyków, nie wiadomo więc, jak to wygląda w innych grupach etnicznych. W ramach wcześniejszych badań zauważono jednak, że u wiekowych Amerykanów japońskiego pochodzenia wysoka konsumpcja tofu również prowadziła do demencji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest fakir

Wysokie spożycie niektórych produktów sojowych,................ prowadziła do demencji.

Wydaje mi się, że wysokie spożycie czegokolwiek  może prowadzić do demencji albo i czegoś gorszego. Dobrą zasadą dietetyki jest różnorodność. Nie wiemy czego i ile nam naprawdę potrzeba i w najbliższym czasie się nie dowiemy. Trzeba więc wystrzegać się wysokiego spożycia. Zalecane powinno być niskie spożycie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Sprawa jest dość oczywista: skoro jesteśmy z natury zbieraczami-wszystkożercami i wyewoluowaliśmy do postaci tak rozwiniętej, w jakiej jesteśmy, to znaczy, że dieta taka wyraźnie nam służy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Służy nam także restrykcja kaloryczna - bo jako łowcy zbieracze rzadko najadaliśmy się do syta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest fakir

Służy nam także restrykcja kaloryczna - bo jako łowcy zbieracze rzadko najadaliśmy się do syta.

No i oczywiście obżarstwo gdy udało się złowić mamuta. Bez lodówki trzeba było wszystko zeżreć szybko i na miejscu. Myślę, że naprzemienne obżarstwo i głodówka cwiczy układ magazynowania i odzyskiwania energii z tłuszczu podobnie jak zimny i gorący prysznic usprawnia system termoregulacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...