Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sposób na energię słoneczną

Recommended Posts

Na podstawie podpisanej właśnie umowy IBM i Tokyo Ohka Kogyo będą pracowały nad procesem technologicznym, materiałami i narzędziami do produkcji wydajnych i tanich cienkich ogniw słonecznych typu CIGS (miedź-ind-gal-diselen). Obecnie najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji ogniw słonecznych jest krzem. jednak produkowane z niego ogniwa są grube i ciężkie, co znacznie ograniczna zakres ich użycia.

Ogniwa CIGS mogą być nawet 100-razy cieńsze od ogniw krzemowych, dzięki czemu będzie je można umieścić na tanim podłożu szklanym lub nawet na podłożu elastycznym. To z kolei pozwoli pokryć ogniwami dachy, ściany i inne powierzchnie oraz umożliwi wykonanie z nich przyciemnianych okien.

Obecnie produkuje się ogniwa CIGS metodą odparowywania odpowiedniego roztworu w próżni. W kwietniu bieżącego roku w należącym do amerykańskiego Departamentu Energii Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej uzyskano tą metodą ogniwa o wydajności 19,9%. To bardzo blisko wynoszącej 20,3% rekordowej wydajności ogniw krzemowych. Problem w tym, że żadna firma nie wdrożyła jeszcze na masową skalę produkcji tanich ogniw CIGS. Obecne na rynku ogniwa tego typu charakteryzuje wydajność rzędu 9-10%.

IBM opracował nową technikę produkcji ogniw CIGS. Polega ona na osuszaniu chemikaliów rozpuszczonych w roztworze. Nowa metoda nie wymaga obecności próżni. Cały proces jest mniej energochłonny i przebiega szybciej. Umożliwia ponadto nadrukowywanie ogniwa bezpośrednio na szkło lub elastyczne podłoże. IBM twierdzi,że jest w ten sposób wykonać ogniwa o wydajności przekraczające 15%.

IBM przygotował już prototypowe ogniwo. Firmowi specjaliści twierdzą, że po wdrożeniu masowej produkcji uda się osiągnąć długo oczekiwany cel - cena ogniwa spadnie poniżej 1 dolara na każdy wat jego wydajności.

Błękitny Gigant i Tokyo Ohka Kogyo nie mają jednak zamiaru samodzielnie produkować ogniw. Chcą opracować technologie, którą będą licencjonować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dolar na wat mocy daje 1000 USD za ogniwo o mocy kilowata. Tradycyjne zasilanie z gniazdka kosztuje około 35 gr za kWh (zakładając równomierne zużycie energii przez całą dobę przy rozliczaniu w taryfie dwustrefowej na terenie Poznania). Wobec tego zakup ogniwa zwracałby się po wykorzystaniu 6-7 tysięcy kWh energii. Czy to dużo, czy mało, chyba każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, niby fakt. Z drugiej jednak strony weź pod uwagę wzrost cen energii. Słońce będzie zawsze tak samo świeciło, więc im dalej w las tym bardziej opłacalne będzie ogniwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe, szczerze mówiąc, moim zdaniem to się opłaca już teraz (choć celowo uniknąłem wyrażenia własnej opinii przy okazji wykonywania obliczeń) :) Jeśli masz stawiać nowy dom, który z założenia ma Tobie służyć do końca życia, to jest to absolutnie opłacalne. Oczywiście przy założeniu, że stać Cię na wyłożenie takiej kwoty na "dzień dobry", gdy masz bardziej "podstawowe" wydatki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...