Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badaczki z Politechniki Łódzkiej tworzą jadalne opakowania i naczynia z odpadów roślinnych

Rekomendowane odpowiedzi

Badaczki z Politechniki Łódzkiej tworzą jadalne naczynia i opakowania z odpadów roślinnych. Ich wynalazek „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki” zdobył 2. miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Zastosowane rozwiązanie zostało już zgłoszone do ochrony patentowej.

Doktor inżynier Ilona Gałązka-Czarnecka, Joanna Grzelczyk i Joanna Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności użyły odpadów poprodukcyjnych z przemysłu olejarskiego, które połączyły z mąką. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się, między innymi, wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych – mówi doktor Grzelczyk.

Polskie uczone rozwiązały w ten sposób jednocześnie kilka problemów. Przede wszystkim pokazały, jak można zagospodarować odpady spożywcze oraz zastąpić nimi tworzywa sztuczne. Stworzyły też alternatywę dla innych opakowań jadalnych. Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkim surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem – dodaje Grzelczyk.

Opakowania i naczynia z Politechniki Łódzkiej można stosować do produktów/dań sypkich i płynnych czy do serwowania ciepłych oraz zimnych napojów. Są źródłem błonnika i wielu innych cennych związków. I wcale nie trzeba ich zjadać. Po wyrzuceniu ulegną naturalnej biodegradacji w ciągu miesiąca.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby opakowanie nadawało się do jedzenia, trzeba by je dodatkowo opakować, żeby się nie zabrudziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, nantaniel napisał:

nie zabrudziło.

Lody w wafelku i wystarczy papierowa serwetka. Więc pod talerzyk, czy miseczkę też by wystarczyło. A kto powiedział że serwetki muszą być śnieżnobiałe? Wystarczy kolorek jak na papier pakowy. Tutaj jeszcze dziewczyny mówią że nadaje się to do ciepłych i zimnych napojów. Ciekawe czy i jak tak to jak opakowanie wpływa na smak piwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...