Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

krzysztof B7QkDkW

Users
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

krzysztof B7QkDkW last won the day on September 7 2022

krzysztof B7QkDkW had the most liked content!

Community Reputation

6 Promising

About krzysztof B7QkDkW

 • Rank
  Górnik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Niklowo-żelazna kula o średnicy 1200 km to zwalnia, to przyśpiesza, albo się zatrzymuje. A jak to się przekłada na aktywność magnetosfery? Szykuje się przebiegunowanie?
 2. Ale w jaki sposób i czy w ogóle ta woda jest zanieczyszczona? Czy jedynie podgrzana? A jak tak to przedsięwzięcie które podgrzewa 25% wody w mieście dałoby się wpiąć w sieć ciepłowniczą? Podgrzewać wodę w miejscowym basenie ... czy nawet aquaparku?
 3. Może to takie coś jak latimeria. (rybka, żywa skamielina) Tylko że w świecie jednokomórkowców. Przecież to musiało wyewoluować w czasie panowania stromatolitów. Żyje sobie niepokojone jedynie przez dociekliwych naukowców bo to co ją zżerało dawno wymarło, albo znalazło sobie coś smaczniejszego.
 4. Nic tylko wysłać takie coś w kosmos. Do luku transportowego rakiety idealnie (walec jak rolka tapety).
 5. Nie taki twór. I tu umyka sens zarzutów o nieopłacalności. Oglądaliście te relacje z konferencji prasowych Departamentu energii USA które podlinkowałem? To jest aparatura eksperymentalna. Miała za zadanie jedynie udowodnić że proces jest możliwy. Co lepsze Fuzja nie jest głównym zadaniem tej konstrukcji. Jej zadaniem jest symulowanie procesów zachodzących podczas syntezy. To jest z grubsza źródło neutronów do badania wpływu ekstremalnego promieniowania na materiały używane przy budowie i projektowaniu broni termojądrowej. Fuzja na "plus energetyczny" to tylko tak przy okazji, bo mogli, to warto było próbować. W skrócie zrobili to sprzętem z lat osiemdziesiątych. Teraz dostali forsy jak na Program Apollo. Władze chcą funkcjonującej elektrowni komercyjnej w przeciągu dziesięciu lat!!! Nie pakuje się budżetu porównywalnego z misjami księżycowymi w jakąś "mrzonkę".
 6. Tak dla całej energetyki opartej na kopalinach. Dla samych górników i nafciarzy niekoniecznie. Bo przemysł chemiczny będzie potrzebował źródła związków węgla. Nasza cywilizacja stoi na tworzywach sztucznych.
 7. Chodzi o minute nagrania "znacznik czasu". Link w komentarzu to do filmu z konferencji prasowej i panelu dyskusyjnego opublikowanych na oficjalnych kontach YouTube Departamentu Energii USA.
 8. Zastanawiam się czy karmić trolla czy ograniczyć się wyłącznie do zgłoszenia komentarza. Dobór argumentacji i użyty słowniczek świadczy o piszącym.
 9. Widzę że dyskusja wre. A czy ktokolwiek wpadł na pomysł wysłuchania samych zaangażowanych w projekt? Panel Discussion: Nuclear Fusion Breakthrough U.S. Department of Energy I tak. Padają sformułowania o wydajność procesu w 1:54 bez owijania w bawełnę prelegent stwierdza że eksperyment nie był projektowany pod "efficient" wydajność, chodziło jedynie żeby udowodnić że fuzja z bilansem na "+" jest możliwa. W zamyśle eksperyment ma głównie na celu badania nad bronią jądrową bez robienia Buuuum. 28:55 Mamy wyjaśnienie jak sobie wyobrażają przerobienie tego co osiągnęli w komercyjną elektrownię i jak jest to możliwe. 47:51 O tym że używają tego eksperymentu przede wszystkim do badań procesu degradacji materiałów poddanych działaniu skrajnych warunków. I dalej Press Conference: Secretary Granholm & DOE leaders Announced Fusion Breakthrough by DOE National Lab 3:50 Kapitalizacja i budowa elektrowni w przeciągu dekady.( marzenia administracji prezydenta) I ogólnie są nakręceni jak jak wiewiórka po prochach. Dzieje się Historia. 24:00 Pytanie z sali o komercjalizacje technologii i horyzont czasowy - nie dekada o ciut, ciut dłużej. Forsa jednak jest zapewniona i to już nie kwestia tego czy coś jest możliwe, czy nie. Rozpoczął się wyścig po wydajne, bez-emisyjne, bezpieczne dla środowiska źródło energii.
 10. Więc nie tylko eksperyment Stanleya Millera. Nie tylko warunki specyficzne dla wczesnej Ziemi. Można by się pokusić o konkluzję że "kosmity" to chemia węgla, co lepsze, bardzo zbliżona do naszej rodzimej. Meteoryty są wszędzie, w wszystkich galaktykach ten sam gruz.
 11. Ktoś może ten artykuł przetłumaczyć na polski. Tylko tak prosto jak sierżant poborowym na unitarce. Bo jedyne co zrozumiałem że kogoś gluteus maximus boli.
 12. Po pierwsze. Spadkobierca jest, a no jest. Po drugie, spotkać kogoś kto jest w prostej linii potomkiem Juliusza Cezara, było by fajnie. Po trzecie jakby tak Niemcy oddali te 720 mg radu co go ukradli we wojnę, znaczy skonfiskowali. A to jakieś 15000 Euro za 1 mg 226Ra, było by jeszcze fajniej. Co się stało z radem ofiarowanym Polsce przez Marię Skłodowską-Curie
×
×
 • Create New...