Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Od poniedziałku (19 czerwca) po krakowskich torach kursuje tramwaj promujący Rok Wisławy Szymborskiej. Jak podkreślił rzecznik MPK w Krakowie Marek Gancarczyk, tramwaj będzie można zobaczyć na kilku krakowskich liniach, ale w najbliższych tygodniach bardzo często będzie się pojawiał na trasie nr 8. Nie jest to przypadek. Jak wiemy, pani Wisława Szymborska często na tej trasie podróżowała i to tam gubiła parasolki, o których [...] pisała w swoich wierszach [...].

Grafikę zdobiącą tramwaj przygotował Piotr Depta-Kleśta. Znalazły się w niej elementy oficjalnego plakatu Roku Szymborskiej jego autorstwa, a także fragmenty kolaży, czyli wyklejanek, wykonywanych przez noblistkę dla przyjaciół (artysta wybrał pasujące, wg niego, do sytuacji komunikacyjnej). Oprócz tego na pojeździe umieszczono cytat z wiersza „Przemówienie w biurze rzeczy znalezionych”.

Tramwaj został oficjalnie zaprezentowany przez prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka.

Rusinek zaznaczył, że celem działań Fundacji jest przypominanie o poetce i zachęcanie do lektury jej wierszy. Ten tramwaj będzie także przypominał krakowianom o tym, że w tym roku obchodzimy właśnie okrągły jubileusz, setną rocznicę urodzin Szymborskiej. Myślę, że jest to taka forma, która jej by odpowiadała, z tego, co znam jej poczucie humoru - dodał były sekretarz noblistki w wypowiedzi dla mediów.

Podróżując Tramwajem Szymborskiej na linii nr 8, będzie można zatrzymać się przy Domu Literatów przy ul. Krupniczej 22, obejrzeć Park Szymborskiej przy ul. Karmelickiej (ma on zostać otwarty 2 lipca, a więc w dniu urodzin poetki), minąć budynek Biprostalu, od którego wzięła nazwę poetycka Grupa Biprostal (w latach 70. tworzyli ją mieszkający w pobliżu Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Marta Wyka, Joanna Salamon, Barbara Czałczyńska, Kornel Filipowicz, Adam Włodek czy Stanisław Balbus), a także [dostać się] w pobliże ul. Piastowskiej, gdzie znajduje się ostatnie mieszkanie Szymborskiej i gdzie dziś jej Fundacja organizuje rezydencje literackie dla ludzi pióra - wyjaśnia MPK SA w Krakowie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymborska zawsze będzie mi się kojarzyła z koleżanka z liceum. Była jej miłośniczką. Ja uwielbiałem Herberta i czasem sobie na ten temat dyskutowaliśmy. Do dzisiaj zresztą mamy kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...