Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Muzułmańscy teologowie, zebrani w Katarze na konferencji "Mekka, Centrum Ziemi, teoria i praktyka" uważają, że czas uniwersalny (GMT) powinien zostać zastąpiony "czasem Mekki". Ich zdaniem Mekka wyznacza centrum naszej planety i to od tego punku powinien być obliczany czas, a nie od obserwatorium w Greenwich.

Wspomniana konferencja to część większego zjawiska o nazwie "Ijaz al-Koran", trendu zgodnie z którym poszukuje się w Koranie danych, które później zostały odkryte przez współczesną naukę.

Część muzułmańskich teologów krytykuje takie podejście mówiąc, że twierdzenie, jakoby współczesna empiryczna wiedza została zapowiedziana w Koranie, spłyca świętą księgę i pozbawia ją wymiaru duchowego

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ich próby podporządkowania sobie świata naprawdę solidnie mnie irytują. To nie jest nietolerancja, to jest moja niechęć do głupiego oporu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

المملكه العربية السعودية هي بلد غني في الثقافة ولكن الوقت لا تنتمي الى العالم الاسلامي.

 

Zdziwiony po raz n-ty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

niech będzie czas z Greenwich i z Mekki mi tam to nie przeszkadza, niech maja południe o 3ej w nocy, mi to nie przeszkadza

tak, to prawda, mikroos, są irytujący (jak dzieci: żądanie, brak dialogu, upartość) , podkreślam : brak K***A dialogu

------------------------

kiedy zaczęła sie epoka produkcji zegarków - oni nie mieli o tym zielonego pojęcia

roszczą sobie prawa do zjawisk za które nie są odpowiedzialni,

to myślenie tego typu, że: zachód wymyślił tomograf tzn. ,że chwała Allaha rośnie i nam należą sie prawa patentowe

jakby jakis przypakowany gówniarz powiedział do mnie na moim osiedlu:

"to moja ulica a ty masz moje pieniądze na piwo"

------------------------

"współczesna empiryczna wiedza została zapowiedziana w Koranie, spłyca świętą księgę i pozbawia ją wymiaru duchowego" :

zanim Einstein powiedział o TW i o sTW ludzie byli zafascynowani czasem, aktualnie czas jest liczony i nic więcej

i tu straciliśmy trochę dla prawej półkuli - tylko tyle, smutne ale ludzie o Swoim światopoglądzie powinni to przeskoczyć

stąd ich niechęć do tego co nowe : (wyobrażam sobie jaskiniowca, który che zjeść kawał sera i wali maczugą w lodówkę aż ta się rozpadnie a tego co wypadnie -będzie można wyjąć ser) : nie potrafią konstruktywnie myśleć o tym co nowe, potrafią tylko stwierdzić zgodność z Koranem wg jakichś tam praw : i tu powinni się trochę postarać w interpretacji tych praw : iść z duchem technologii/odkryć : jak w chrześcijaństwie(tu niezupełnie, ale chrześcijaństwo nie chcę wytępić pół ludzkości dla jednego wersetu w Biblii) : oni zawsze będą nastawieni antagonistycznie, dlatego nie mam szacunku do ich sposobów realizacji, ale nic nie mam do ich religii tylko przedziwnych konsekwencji : przecież (wg nich) jeśli Bóg jest za to wszystko odpowiedzialny i dał Życie też niewiernym to chyba nie chciał, żeby jedno z dzieci stało się zwierzyną łowną drugiego : ci ich mędrcy/mułłowie ... szkoda mi słów ...

wyżej praw fizyki nie podskoczysz, ale żeby nimi z tego powodu gardzić?

jestem coraz bardziej przeświadczony, że islam będzie istniał do momentu aż wybiją ostatniego giaura : islam straci rację bytu, bo przestanie istnieć wróg : nikt nie będzie mi mówił, że to co uważam za prawdę to bullshit , a zapracowałem na to : oni po prostu przy najbliższej okazji wpakują nam wirusa : a sami stracą sens istnienia : jak zjeść ciastko i mieć ciastko

sarkazm : już wiem dlaczego tylko wtc : bo gdyby zabili więcej nie mieli by co robić

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

maja poziom radia maryja, tylko ze rozciągnięte na cały przekrój ich społeczeństwa - kasa+fanatyzm+zasoby_ludzkie=przesrane

i ludzkość znów zostanie zahamowana dla jakiejś głupiej jatki,

szkoda , że islam nie doświadczył WW1 i WW2 : może do teraz by popracowali nad interpretacją,

se drogę wybrali: wytniemy trochę ich, oni trochę nas i wtedy wyciągniemy wnioski

(my już mamy po WWs)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coz -kolejny przyklad na to, ze kazdy organizm od najprostszego jednokomorkowca po organizm zbiorowy- spolecznosc ludzka walczy o wladze, wplywy lub wolna energie -jakby tego zjawiska nie nazwac ono jest, bylo i bedzie.

Wogole mnie to wszystko nie dziwi, ze np. nie chca dialogu - jasna sprawa juz samo rozpoczecie dialogu jest zgoda na warunki postawione przez druga strone. To jest walka, wojna kulturowo-ideologiczno-religijna i toczy sie od setek pokolen. Obecnie to walka na przejmowanie wplywow, powolutku kraje zachodu muzulmanieja, niedawno oglosili oficjalnie /katolicy/, ze na sztuki liczba muzułmanow ich nakryla czapkami /turbanami, fezami czy co tam jeszcze/ i jeszcze im troche zostalo. Chlopaki i dziewczyny poza tym biora sie bardziej do roboty, mam na mysli rozmnazanie sie co idzie im lepiej niz zachodnim "innowiercom";) ulatwia to m.in. polityka religijna - mozna miec wiecej niz 1 zone i nie trzeba jej /ich/ az tak sluchac a edukacja antykoncepcyjna stoi na raczej nizszym poziomie.

Na szczescie ateisci rosna w sile tzn. z rozmnazaniem to chyba nie roznia sie od innych zachodnich grup spolecznych czyli srednio jedna sztuka mlodego na 2 dorosle osobniki ale porzucaja religie jaka by nie byla i mysle, ze w przyszlosci liczyc sie beda coraz bardziej "nasza religia -brak religii". Jednym slowem jest nadzieja, ze nie bede ja ani moje przyszle pokolenia zmuszani do noszenia bialego recznika na glowie podawania czasu uniwersalnego Mekka... albo wbija nas na pal.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

podjęcie dialogu oznacza chęć poznania drugiej strony - nie bezwzględną akceptacje, dialog daje możliwość akceptacji ale przy lepszym obrazie sprawy i wtedy może pojawić się akceptacja - dopiero wtedy,

a przed dialogiem ludzie posługuję sie uproszczonym obrazem - tzw. "Ignorancja"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Szczyt bezczelności...

nie dosyć że im dajemy dostęp do naszej kultury, technologie, zapewniamy im edukacje, to oni jeszcze w inną stronę uderzają. Na początku gdy założyłem konto na kopalni, i pierwszy raz się wypowiadałem o muzułmanach, zostałem dosyć ostro objechany. Jednak powtórzę moją opinię: "Zdecydowane nie dla jakiegokolwiek muzułmanina w Polsce!" Ludzie którzy dopiero co wychodzą ze średniowiecza, zachowują się jak dzicz, wielu z nich to fanatycy (NIE rozpoznasz który jest, a który nie), nie potrafią się asymilować, są ekspansywni, agresywni. Teraz jest ich w Polsce nie dużo. Pomyślcie co się stanie jak będzie ich ze 2 miliony i coś się im nie spodoba. Teraz są w mniejszości, więc siedzą cicho, potem już się bać nie będą.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

nie warto pisać "bezczelność" bo jeśli jeden z Nich czyta twój post to jeszcze bardziej się nakręci : to może być odczytane jako brak szacunku i dyskusja bierze w łeb : a trudno spodziewac się cierl;iwości u rozmówcy, który ma oczhote wpakować Ci atomówkę w dupe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem, ale pisanie "ma ochotę wpakować Ci atomówkę w dupę" też nie jest pojednawczym stwierdzeniem. Możemy się tak nakręcać w nieskończoność. Nie możemy się dać zastraszyc, nie możemy ich traktować z uniżeniem, bo jesteśmy RÓWNI i wszyscy jesteśmy ludźmi. A z drugiej strony musimy też nauczyć się świadomości, że nie jesteśmy jedynym kręgiem kulturowym świata, o czym spora część Europay i Ameryki chyba zapomniały już jakiś czas temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest macintosh

racja, miałem wrażenie, że jak już pokażę się komuś, że chce sie mieć dla kogoś szacunek (moje o "bezczelności") to potem można mu pokazać, że warto by było, żeby ten ktoś przestał przystawiać mi pistolet do skroni : mam problemy z byciem dyplomatycznym, ale nie oznacza to złych intencji : mimo, że coś Jest to czasem trzeba to pominąć dla dobra sprawy(dyskusji) i powiedzieć to w większej ilości słów potem : jak wprawi się w pokojowy nastrój rozmówcę(który to nastrój rozmówca zacząłby szanować, ze względu na to co udało się ugadać- a rozumie)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Dialog bym zaczął od: chcesz tu mieszkać, to wyrzekasz się Allacha, przyjmujesz chrzest, zdajesz testy na bycie Polakiem, znasz polski. A nie "wpadaj, niszcz co chcesz i narzucaj swoją wolę komu chcesz" Wiece co chłopaki, może tak: "jeszcze jeden napad terrorystów na nasz świat i coś wysadzicie, to my wam mekkę wysadzimy." Na pewno by się uspokoili. Poza tym jak prowadzić dialog z kimś, z kim się nie da prowadzić dialogu? Dla nich dialogiem jest przemoc, i chyba tylko w takim dialogu można im przetłumaczyć by się uspokoili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dialog bym zaczął od: chcesz tu mieszkać, to wyrzekasz się Allacha, przyjmujesz chrzest

Sorry, ale to już jest zwykły faszyzm. Chyba zapominasz się, że żyjemy w demokratycznym kraju z demokratyczną konstytucją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Nie chodzi mi chrzest dla chrztu, nie na siłę nawracani, ale człowiek który nie stawia religii na pierwszym miejscu, chce żyć normalnie, to nie będzie się ciskał, a jak jest fanatykiem, to już nie tak łatwo przejdzie obojętnie.

Poza tym: A to co oni robią nie jest zwykłym faszyzmem?

Jeżeli będzie ich dwa miliony w kraju, a w tym fanatycy, to nie będzie np. krytyki koranu (czyli demokracji), bo wtedy atak terrorystyczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie chodzi mi chrzest dla chrztu, nie na siłę nawracani, ale człowiek który nie stawia religii na pierwszym miejscu

Rany, czy dla Ciebie każdy wierzący to człowiek stawiający religię ponad wszystko i zabijający w jej imię?! Przecież napisałeś, że mieliby się wyrzec swojej religii! Jakim prawem?

 

Poza tym: A to co oni robią nie jest zwykłym faszyzmem?

A co to są "oni"? Wszyscy muzułmanie? Nie sądzę, żeby byli faszystami, co najwyżej nieliczni z nich, prawdziwe oszołomy. Myśl o nich raczej dokładnie w tych samych kategoriach, w jakich oszołomami pod przykrywką katolicyzmu są fanatyczni słuchacze RM. To nie religia jako taka jest winna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myśl o nich raczej dokładnie w tych samych kategoriach, w jakich oszołomami pod przykrywką katolicyzmu są fanatyczni słuchacze RM. To nie religia jako taka jest winna.

 

 

Fanów doktryn jest więcej np: oglądacze t# V# n# , r# m# f# i jeszcze są lizacze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle, że TVN ma odwagę zaprosić polityków wszystkich partii i nie boi się konfrontacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manipulacja zawsze jest ukarana ,( następne życie w etiopi albo jako pies w chinach , ) tylko współczuć naiwnym manipulatorom którzy dla koryta resztek sprzedają swoje jestestwo. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówisz to i jednocześnie popierasz PiS? No proszę Cię, bądź poważny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mówisz to i jednocześnie popierasz PiS?

 

Każdy kto mówi prawdę jest wart wysłuchania, każdy kto manipuluje prawdą zapłaci za to nieubłaganie. (rada starszych: 9. mów prawdziwe świadectwo o bliźnim swoim ,jeśli ktoś cię o to prosi) 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawda PiS? Proszę bardzo, prawdy PiS w pigułce:

 

1.Sprawa zagłuszania pielęgniarek.

2.Fałszywe oskarżenie jacka Kurskiego o dziadku TUSKA w Wehrmachtcie

3. Nie będę premierem gdy mój brat będzie prezydentem

4. Nie będzie koalicji z Samoobroną. (ba, nawet mówił o tym, że cieszy się, że jest na pierwszej linii frontu walki z nią)

5. Nie zmienia się ordynacji wyborczej przed wyborami

6. Nie podniesiemy akcyzy na paliwo.

7. Trzy miliony mieszkań

8. Niższe podatki

9. Tanie państwo i redukcja administracji

10. Marcinkiewicz - premier na całą kadencję.

11.Afera bilboardowa

12. Nie bedzie TKM'u

13.Chcemy koalicji z PO

14."Moja teczka jest sfałszowana"

15.W rządzie nie będzie przestępców

16. Byli szefowie dyplomacji (większość!) byli na usługach KGB.

17. Wycofamy wojsko polskie z Iraku.

18. Kler nie ma wpływu na politykę PiS

19. Prowadzimy politykę zagraniczną dla dobra Polski.

20. Obniżymy ZUS.

21. Tanie Państwo

 

 

A rada starszych wcale nie oznacza jeszcze z automatu, ze mądrych. Lepiej poszukaj lepszego argumentu, by przekonać mnie, że warto ciebie słuchać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.Sprawa zagłuszania pielęgniarek
;D ;D  co w budynku robią nie zaproszone osoby może przygotowywują zamach??
2.Fałszywe oskarżenie jacka Kurskiego o dziadku TUSKA w Wehrmachtcie

Sprawdzałeś??
3. Nie będę premierem gdy mój brat będzie prezydentem
i nie był - był marcinkiewicz który teraz jest w platformie.
4. Nie będzie koalicji z Samoobroną. (ba, nawet mówił o tym, że cieszy się, że jest na pierwszej linii frontu walki z nią)

liczył na koalicję z po.
5. Nie zmienia się ordynacji wyborczej przed wyborami

głosowałem jak zwykle.
6. Nie podniesiemy akcyzy na paliwo.
a z czego budżetówkę wyżywić??
7. Trzy miliony mieszkań
w dwa lata?? to byłby cud, na razie idzie budowlany planowany krach.
8. Niższe podatki
a szkoły, budżetówka, służba zdrowia ,sądownictwo, policja itd..mają sobie dupę zatkać żeby w kółko trawić?? ;D
9. Tanie państwo i redukcja administracji
tu akurat tak dobrze im szło że aż panikę wywołali.
10. Marcinkiewicz - premier na całą kadencję.

tyle że manipulanci zmienili rząd po 2 latach.
11.Afera bilboardowa

= pryszcz przy zawłaszczeniu publicznej telewizji.
13.Chcemy koalicji z PO
tyle że po nie chciało bo gwarancji bezkarnosci nie było.
14."Moja teczka jest sfałszowana
to ty już masz teczkę 8)
15.W rządzie nie będzie przestępców
dlatego takie problemy z koalicją.
16. Byli szefowie dyplomacji (większość!) byli na usługach KGB.

i dlatego należało po wyborach pojechać z przeprosinami.
17. Wycofamy wojsko polskie z Iraku.
już minęlo 100 dni i co??
18. Kler nie ma wpływu na politykę PiS
tylko na wyborców.
19. Prowadzimy politykę zagraniczną dla dobra Polski
a czy embargo juz zniesione i gas potaniał??
20. Obniżymy ZUS.

a rencistów zamożymy głodem??
21. Tanie Państwo
tak ,tak a rząd będzie jeździł na rowerach, a budżetówka pojedzie zmywać gary w anglii.

 

Naiwny jesteś, łatwo tobą manipulować ,może jak mamusia przestanie cię karmić a założysz rodzinę to się wreszcie obudzisz a jak będziesz miał rodzinę zrozumiesz że demokracja to wielka i trudna rzecz a rządzenie bez wsparcia obywateli niemożliwe. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1.Sprawa zagłuszania pielęgniarek
;D ;D  co w budynku robią nie zaproszone osoby może przygotowywują zamach??

Ale skoro tak było, to po co kłamał, że nie zagłuszano nikogo?

 

2.Fałszywe oskarżenie jacka Kurskiego o dziadku TUSKA w Wehrmachtcie

Sprawdzałeś??

Sąd potwierdził w oparciu o dowody.

 

3. Nie będę premierem gdy mój brat będzie prezydentem
i nie był - był marcinkiewicz który teraz jest w platformie.

Jest? Nic mi nie wiadomo na ten temat.

 

Natomiast Jarek BYŁ premierem, gdy Lech był prezydentem. Nie udawaj, że nie.

 

4. Nie będzie koalicji z Samoobroną. (ba, nawet mówił o tym, że cieszy się, że jest na pierwszej linii frontu walki z nią)

liczył na koalicję z po.

Ale zadeklarował, że z SO nie wejdzie w koalicję.

 

5. Nie zmienia się ordynacji wyborczej przed wyborami

głosowałem jak zwykle.

Ale ordynacja się zmieniła w ostatniej chwili na korzyść PiS.

 

6. Nie podniesiemy akcyzy na paliwo.
a z czego budżetówkę wyżywić??

To po co deklarował te bzdury? Sprzedał narodowi tanią ściemę, w końcu "ciemny lud wszystko kupi".

 

7. Trzy miliony mieszkań
w dwa lata?? to byłby cud, na razie idzie budowlany planowany krach.

To po co deklarował?

 

8. Niższe podatki
a szkoły, budżetówka, służba zdrowia ,sądownictwo, policja itd..mają sobie dupę zatkać żeby w kółko trawić?? ;D

To po co deklarował?

 

9. Tanie państwo i redukcja administracji
tu akurat tak dobrze im szło że aż panikę wywołali.

LOL LOL LOL!!! gdzie oni niby redukowali urzędy?

 

10. Marcinkiewicz - premier na całą kadencję.

tyle że manipulanci zmienili rząd po 2 latach.

Premier się zmienił znacznie wcześniej, jeśli nie zauważyłeś. Na dodatek wywalono ze stołka wyraźnie najpopularniejszego wówczas polityka w kraju.

 

11.Afera bilboardowa

= pryszcz przy zawłaszczeniu publicznej telewizji.

Masz rację, przyzwolenie na manipulacje Koteckiej były jeszcze gorsze. Tylko po co sam używasz argumentu na własną niekorzyść?

 

13.Chcemy koalicji z PO
tyle że po nie chciało bo gwarancji bezkarnosci nie było.

LOL! LOL! LOL! Przypominam, że to PO od samego początku istnienia na każdym kroku proponuje niemal całkowite zniesienie immunitetu dla urzędników władzy centralnej. I przypominam, że to PiS swego czasu się na to nie zgodził przy okazji negocjacji koalicyjnych.

 

14."Moja teczka jest sfałszowana
to ty już masz teczkę 8)

Udowodnij.

 

15.W rządzie nie będzie przestępców
dlatego takie problemy z koalicją.

Ale wpuścili w końcu przestępcę (i to kilkukrotnego) do rządu, na dodatek wicepremierem go zrobili.

 

16. Byli szefowie dyplomacji (większość!) byli na usługach KGB.

i dlatego należało po wyborach pojechać z przeprosinami.

Ale świadomie okłamano naród.

 

17. Wycofamy wojsko polskie z Iraku.
już minęlo 100 dni i co??

I jest dokładny termin, a kontyngent jest cały czas redukowany.

 

18. Kler nie ma wpływu na politykę PiS
tylko na wyborców.

No błagam, chyba nie będziesz mi próbował wmówić, że PiS nie jest (a przede wszystkim pzrez długi czas nie był) pod władzą RM?

 

19. Prowadzimy politykę zagraniczną dla dobra Polski
a czy embargo juz zniesione i gas potaniał??

Akurat część embargo zniesiono dzięki nowemu MSZ ;) Dodajmy: embargo, które ściągnął na nas PiS.

 

20. Obniżymy ZUS.

a rencistów zamożymy głodem??

To po co deklarowali wyborcom kiełbasę wyborczą? A potem ludzie się dają zmanipulować, dokładnie tak, jak ty.

 

21. Tanie Państwo
tak ,tak a rząd będzie jeździł na rowerach, a budżetówka pojedzie zmywać gary w anglii.

Bełkot. Nic nie zrobili w tej sprawie.

 

[quoet]Naiwny jesteś, łatwo tobą manipulować

Właśnie wykazałem, że jednak to tobie wmówiono 20 kłamstw, które bezkrytycznie łyknąłeś i jeszcze twierdzisz, że są prawdą.

 

zrozumiesz że demokracja to wielka i trudna rzecz a rządzenie bez wsparcia obywateli niemożliwe. 8)

Żeby zrozumieć demokrację, trzeba by było najpierw zrozumieć ustrój państwa. W dyskusji o papierosach pokazałeś, jakie masz pojęcie choćby na temat tworzenia budżetu i ekonomii. A pogląd o dodrukowaniu pieniędzy, który kiedyś zaprezentowałeś - śmiech na sali ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Mikroos popieram w 100%. Masz rację. Ja głosowałem za PO, było to pierwsze moje głosowanie... i ostatnie. Głosowałem za PO, tylko dla tego by utrzeć nosa kaczce. Jeżeli chodzi o obietnice i inne sranie tego typu to nie wierze i nie uwierzę. Każda władza ma mnie za psa, ważnego podczas wyborów, a potem to wyp****! Wszyscy kłamią i robią szwindle. Gdyby byli tacy cacy to już dawno temu nie było by immunitetów, a zarabiali by powiedzmy 3000 złotych a nie ~11000 - 20000 zł. Nigdy więcej na nic nie zagłosuje.

PEACE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   W środę (11 sierpnia), w związku z rozpoczęciem świętego miesiąca muzułmanów ramadanu, uruchomiono największy zegar świata – Zegar Świętej Mekki. Umieszczono go 400 metrów nad ziemią na budynku, który ma być drugim pod względem wysokości drapaczem chmur na świecie i największym hotelem globu. Zegar wieżowy z 4 tarczami o średnicy 43 metrów "spogląda" na potężny meczet Al-Masdżid al-Haram.
   Minutę po południu czasomierz uruchomił król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud. Saudowie, którzy na projekt wydali 3 mld dolarów, mają nadzieję, że zegar stanie się oficjalnym chronometrem świata muzułmańskiego. Boki tarcz ozdobiono mozaiką z ponad 90 mln kawałków kolorowego szkła, a nad każdą widnieje inskrypcja "Allah".
   Państwowa agencja informacyjna SPA twierdzi, że zegar jest widoczny ze wszystkich zakątków miasta. Umieszczono go na 601-metrowej wieży, która po ukończeniu za 3 miesiące stanie się drugim pod względem wysokości zamieszkałym budynkiem świata. Zegar Świętej Mekki ma być w założeniu atrakcją siedmiowieżowego kompleksu hotelowego King Abdulaziz Endowment, realizowanego przez prywatną firmę Saudi Binladen Group, a posadowionego na terenie dawnej twierdzy otomańskiej.
   Projekt to tylko część prac modernizacyjnych w obrębie Starego Miasta. Powinno się ono stać przyjaźniejsze dla ok. 5,5 mln pielgrzymów, którzy rocznie odwiedzają Mekkę (2 mln w miesiącu pielgrzymki Zu al-hidżdża, a 3,5 mln w innych porach roku).
   Jednym pomysł zegara i kompleksu budynków się podoba, inni krytykują rozmach przedsięwzięcia, odciągającego uwagę od samego meczetu.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W 2004 roku w Greenwich w Londynie odkopano zapieczętowaną butelkę antyczarownicową z XVII wieku. W przeszłości znajdowano wiele takich pojemników – w sumie około 200 - ten jest jednak wyjątkowy, bo zachował swoją zawartość: paznokcie, włosy, ponakłuwane serce ze skóry, kłaczki z pępka i gwoździe. Pod koniec XVI i w XVII wieku takie butelki były często zakopywane, by odpierać złe czary. Pełniły więc funkcję ochronną (British Archaeology).
   Wykopano ich tak wiele, ale zawartość wszystkich po prostu przepadła. To pierwsza, którą otwarto przy zachowaniu naukowej procedury – opowiada Alan Massey, emerytowany chemik z University of Loughborough. Badał on magiczne artefakty, w tym zapieczętowaną buteleczkę.
   Kilka wieków temu Brytyjczycy (i nie tylko oni) wierzyli, że wiele chorób i innych nieszczęść to efekt działalności czarownic. Wnętrze butelki i uryna symbolizowały drogi moczowe wiedźmy. W założeniu gwoździe oraz paznokcie miały jej przeszkadzać w oddawaniu moczu, a bolesne doświadczenia powinny skłonić do odwołania zaklęcia.
   Pokryte glazurą z soli naczynie znajdowało się 1,5 m pod ziemią. Znaleźli je archeolodzy z The Maritime Trust. Podczas potrząsania z butelki dochodziło grzechotanie i pluskanie. Po prześwietleniu promieniami rentgena okazało się, że w jej szyjce utknęły ścinki paznokci i gwoździe, co oznacza, że tkwiła w gruncie do góry nogami.
   Dalsze badania za pomocą tomografu komputerowego wykazały, że chlupocząca ciecz to ludzki mocz. Znajdowała się w nim kotynina, a więc metabolit nikotyny, co oznacza, że osoba sporządzająca rekwizyt paliła. Jej paznokcie były ładnie przycięte, co wskazuje, że pochodziła z wyższych warstw społecznych. Brian Hoggard, specjalista ds. czarownic, który pomagał badać butelkę, podkreśla, że wcześniej wiedzę na temat zawartości tego typu naczyń czerpano z tekstów sprzed kilkuset lat. Sugerowały one, co powinno do nich trafić, ale nie było wiadomo, z czego ludzie naprawdę korzystali.
   W żadnym przepisie nie wspominano o siarce, lecz Massey odkrył kiedyś naczynie z pozostałościami czegoś w rodzaju zapałek. Siarka musiała pochodzić z ekshalacji wulkanicznych zwanych solfatarami, emitujących dwutlenek węgla, parę wodną i siarkowodór, z którego wytrącała się siarka.
   Twórca butelki dokonał swego rodzaju recyklingu, posłużył się bowiem starym dzbanem na wino.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Malezja wydaje pierwszy na świecie przewodnik dla muzułmanów w kosmosie.Zdecydowano się na to, ponieważ dzisiaj (10 października) pierwszyprzedstawiciel tego kraju znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Sheikh Muszaphar Shukor jest chirurgiem ortopedą i wykładowcą akademickim z Kuala Lumpur. Wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.
   W 18-stronicowym Podręczniku odprawiania islamskich rytuałów w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znalazły się wskazówki dotyczące ablucji (czyli rytualnego obmywania przed modlitwą), wyznaczania czasu modlitwy i kierunku, gdzie znajduje się Mekka czy poszczenia w przestrzeni kosmicznej.
   Abdullah Md Zin, minister ds. religii, tłumaczy, że rządowi malezyjskiemu zależało na tym, by astronauta w pełni koncentrował się na misji i nie był rozpraszany kwestiami wypełniania obowiązków religijnych.
   Książka zostanie przetłumaczona m.in. na angielski, rosyjski i arabski.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...