Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nie było aż tak różowo...

Recommended Posts

Do tej pory uważano, że życie w dawnej stolicy starożytnego Egiptu Tell el-Amarnie opływało w dostatki. Przynajmniej to starano się przekazać w dziełach sztuki z tamtego okresu. Po zbadaniu szczątków "zwykłych" Egipcjan z cmentarza wyszło jednak na jaw, że wielu z nich cierpiało na anemię, złamania, zaburzenia wzrostu (jego zahamowanie). Wysoka śmiertelność nieletnich również znajdowała się na porządku dziennym.

Profesor Jerome Rose, antropolog z University of Arkansas, sądzi, że dorosłych pogrzebanych na terenie tej nekropolii zwożono z różnych części kraju. Oznacza to, że przed okresem amarneńskim w Egipcie wystąpił okres niedostatku. Może przeciętnemu Egipcjaninowi nie wiodło się wtedy zbyt dobrze i Amenhotep postanowił, że trzeba coś zrobić, by zmienić ten stan rzeczy.

Tell el-Amarna (staroegipskie Achetaton) to miasto nad środkowym biegiem Nilu, oddalone o 320 km na południe od Kairu. Było stolicą Egiptu za panowania Amenhotepa IV Echnatona, czyli w 1. połowie XIV wieku p.n.e. Po śmierci tego faraona miasto w dużej mierze opuszczono. Amenhotep mieszkał tam i tworzył przez 15 lat.

Profesor Barry Kemp z Uniwersytetu w Cambridge jest szefem Projektu Amarna. Chce zwiększyć powszechną wiedzę na temat Tell el-Amarny i okolic. Uważa, że jak dotąd zbyt małą uwagę poświęcano szaremu Egipcjaninowi. Wykopaliska prowadzono na bardzo wielu zwykłych cmentarzach, ale koncentrowano się na wydobywaniu przedmiotów, a nie na ludzkich szczątkach. Przypomina on, że badanie kondycji populacji na podstawie pozostałości jej członków jest, o dziwo, stosunkowo nową praktyką. Podczas gdy malowidła z grobowców wielmożów kreowały wizję obfitości darów, szkielety członków społeczności "mówiły" coś zupełnie innego. Same dzieła sztuki także stanowią dokumentację. Widnieją na nich na przykład młodzi ludzie z urazami kręgosłupa, powstałymi najprawdopodobniej podczas budowy stolicy.

Badanie szkieletów wykazało, że anemia dotyczyła aż 74% dzieci i młodzieży oraz 44% dorosłych. Średni wzrost mężczyzny wynosił 159, a kobiet – 153 cm. Profesorowie wytłumaczyli, że wzrost jest miarą stopy życiowej społeczeństwa. Niski oznacza, że w diecie brakowało białka. Wg Kempa, dalsze wykopaliska na tym stanowisku powinny potwierdzić wnioski zespołu. Naukowcy podkreślają, że ich spostrzeżenia nie wykluczają, że mimo sytuacji, Amenhotep był bardzo opiekuńczy i dobry dla swoich poddanych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Badanie szkieletów wykazało, że anemia dotyczyła aż 74% dzieci i młodzieży oraz 44% dorosłych. Średni wzrost mężczyzny wynosił 159, a kobiet - 153 cm.

 

Gdyby przekopali współczesne groby też doszliby do tych samych wniosków ;D skoro w ,,szynka,, jest pół na pół z wodą , kurczak na antybiotykach, a emerytury nie starczają do 1, do tego konserwanty,  brudna woda i powietrze. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że nie ważne czy to demokracja, anarchia czy inne gówna zawsze władza będzie kraść, jedni mniej drudzy bardziej, i szczają na zwykłych obywateli w podobny sposób. Wszystko sprowadza się do jednego, pieniędzy - największego błędu ludzkości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pieniędzy - największego błędu ludzkości.

A z drugiej strony - jak wyobrażasz sobie wymianę dóbr? Jak wyobrażasz sobie samodzielne wybudowanie domu bez zdobycia materiałów od osób trzecich? Może handel wymienny? Tylko czy wykonawca domu zgodzi się przyjąć 500 krów i 300 świń w zamian za postawienie Twojej chaty?

 

To nie pieniądz jest głupi, tylko człowiek, który nieumiejętnie z niego korzysta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tylko czy wykonawca domu zgodzi się przyjąć 500 krów i 300 świń w zamian za postawienie Twojej chaty?

 

Chyba że to ty później pomożesz mu wybudować jego dom - wtedy świnie nie potrzebne, a oboje będziecie mieli gdzie mieszkać ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale niekoniecznie on będzie potrzebował domu, a może będzie mu potrzebna np. naprawa klimatyzacji w samochodzie. A ja takowej nie umiem naprawić i co wtedy? Właśnie po to powstał pieniądz - pozwala sprowadzić wartość towarów i usług do wspólnego mianownika, do pojedynczego środka, którym można się wymieniać. Powtarzam: to nie pieniądz jest zły, to sposób korzystania z niego przez ludzi. Gdyby nie oszukiwali się na pieniądzach, oszukiwaliby się na niechlujnym budowaniu domów albo podkradaniu sobie jabłek ze spiżarni. Niestety.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie po to powstał pieniądz - pozwala sprowadzić wartość towarów i usług do wspólnego mianownika, do pojedynczego środka, którym można się wymieniać

 

I w tym samym czasie powstali ci co nim manipulują okradając obie stony , przez całe ich życie. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ ja nigdzie nie napisałem, że było inaczej. Napisałem nawet coś bardzo podobnego: że to ludzie są winni temu, że z gruntu niezła idea stała się koszmarem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
z gruntu niezła idea stała się koszmarem.

 

ruszyła.... ?? 

 

,, Ludzie ludziom zgotowali ten los" - dlaczego??  = niewiedza = brak powszechnego rozumienia i postępowania w zgodzie z własnym i cudzum PM.

 

,, Rób zawsze tak jak chcesz by inni robili tobie'' - z naciskiem na zawsze (a nie jak widać). 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...