Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Amerykańscy badacze wykazali, że palacze zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, ale często nie potrafią prawidłowo zareagować na napływające do nich dane (Nature Neuroscience).

Zespół Pearl Chiu z Baylor College of Medicine w Houston badał 62 ludzi: 31 palaczy i równoliczną grupę osób niepalących. Wszyscy ochotnicy grali w symulację giełdy wewnątrz aparatu do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). W ciągu kilku rund mogli inwestować pieniądze, a po każdej z nich otrzymywali informację zwrotną. Mówiono im m.in., ile by zarobili, gdyby zainwestowali inaczej.

O ile niepalący wykorzystywali informacje zwrotne do modyfikowania przyszłych decyzji, o tyle palący nie potrafili ich spożytkować. Przetwarzali dane w ten sam sposób, ale na tym się wszystko kończyło. To ważne odkrycie, ponieważ rzuca wiele światła na różnice w działaniu mózgu osób podatnych i niepodatnych na uzależnienie.

Hm... to jak to się stało, że palacz Stalin wygrał wojnę z Hitlerem- abstynentem? :P

No jak to, jak? Nie wnikał w szczegóły! :)

Z tekstu wynika, że drugi raz wygrałby Hitler.

Na szczęście nie może się to powtórzyć.

Chociaż, Hitler mógłby wyciągnąć trochę wniosków z przegranej Napoleona - z Dziadkiem Mrozem nie ma żartów.

Faktycznie ciekawe... Churchill też był nałogowym palaczem, do tego rzekomo zażywał psychotropy :]

31 palaczy i równoliczną grupę osób niepalących. Wszyscy ochotnicy grali w symulację giełdy wewnątrz aparatu do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI)

Gdyby pozwolili im zapalić niepalący byliby bez szans ;D, nie od dzis wiadomo że karty lubią dym 8)

Tak tak, oczywiście.

Karty (zwłaszcza te w kasynie) lubią dym, bo skoro palący nie wyciąga wniosków, więc daje kartom (właścicielom) zarobić :)

"palacze zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, ale często nie potrafią prawidłowo zareagować na napływające do nich dane"

hę? co to znaczy prawidłowo zareagować? czyli wiedzą że przegrają na giełdzie i mimo to grają na swoją niekorzyść?

(właścicielom) zarobić

Kupująć cokolwiek dajesz komuś zarobić. 8)

Kupując coś mam z tego korzyść bo mam ten przedmiot który kupiłem. Zaś z hazardu często nie ma się nic.

Kupując coś mam z tego korzyść bo mam ten przedmiot który kupiłem. Zaś z hazardu często nie ma się nic.

Pleciesz, życie to hazard (wszędzie bakterie, zatrute powietrze, brudna woda, genetycznie zmutowane żarcie, mięso naszpikowane konserwantami,antybiotykami, wypadki komunikacyjne, niskie zarobki, głupia żona, sliski chodnik, trzęsienia ziemi, powodzie , umysłowo chorzy na ekranach telewizorów, własne niuctwo, fale EM, głupie myślenie, kredyty, giełda ) grasz bez przerwy.

Kupując coś finalnie też uprawiasz hazard bo brak ci czasu na sprawdzenie parametrów wydajesz kasę (parytet swojej pracy- gdzie zapłacono ci mniej niż zrobiłeś - ograno cię) i kupujesz coś dając zarobić innym czyli też cię ograno.

Więc moze uczciwiej i bardziej emocjonująco jest zagrać z kimś ufając w swój szczęśliwy los, umiejętności, zdolność przewidywania.

Pamiętam jak jeszcze telewizory nie opanowały wolnego czasu jak ludzie grali w karty całą sobotnią noc , śmiejąc się i bawiąc a że tam ktoś puścił powiedzmy 15zł to co, musieli się zejść za tydzień żeby się mógł odegrać. Jako dziecko też się z tego cieszłem bo w letnie wieczory z kolegami mogliśmy po ciemku bawić się w podchody do rana (albo do pierwszego który się schował i zasnął ;D ;D)  8)