Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wyhoduj drzewo na swoją książkę

Recommended Posts

Jak ktoś skrupulatnie wyliczył, sami tylko amerykańscy czytelnicy książek kosztują Ziemię 20 mln drzew rocznie. Znaleźli się jednak wydawcy, którzy przynajmniej częściowo rozwiązali problem, hodując w szkółkach drzewa na wszystkie publikowane przez siebie książki. Akcja Million Tree-A-Thon połączyła firmy Kedzie Press i Eco-Libris. Do końca grudnia przyszłego roku ma urosnąć aż milion książkowych drzew.

Udział w programie bierze każda osoba kupująca dany tytuł. Eco-Libris współpracuje też jednak z innymi wydawcami, pisarzami, księgarniami oraz pozostałymi uczestnikami rynku księgarskiego.

Eco-Libris występuje nie tylko z Kedzie Press, ale także z dwoma organizacjami z USA i Wielkiej Brytanii, które pomagają w hodowli drzew lokalnym społecznościom krajów rozwijających się: Nikaragui, Gwatemali, Panamy, Belize, Hondurasu oraz Malawi. Szkółki powstają w rejonach znacznego wylesienia. Nie dopuszcza to do erozji gleby, zwiększając zarazem plony.

Zrzeszone w ramach projektu wydawnictwa nie poprzestają na zapewnieniu sobie zapasu papieru. Drukują na papierze pozyskiwanym w 100% z recyklingu (jest to surowiec niezawierający wybielających związków chloru), w dodatku ich oferta składa się z tytułów podnoszących świadomość społeczną i ekologiczną.

Akcja zyskuje coraz większy rozgłos. Dużo się o niej mówi i pisze, tak że lista współpracowników wydłuża się dosłownie z dnia na dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy, jak rozumiesz "efektywne zalesianie". Jeśli chodzi o szybkie załatanie łysej ziemi, to efektywne są np. brzozy albo wierzby. Jeśli chcesz długowiecznego lasu, najlepsze są iglaki albo "szlachetne" drzewa liściaste, jak dęby i buki (ale te z kolei rosną przeważnie wolniej od iglastych). Zresztą sama natura podpowiada, że przez pierwsze lata po pożarze dominują brzozy, a potem stopniowo wypierają je drzewa iglaste.

 

A co do akcji - fantastyczna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna piąta książek nie umie pokazać na mapie Ameryki, czy też jedna druga komentujących artykuł nie potrafi zapisać poprawnie swoich myśli?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba 1/3 mikroos, a obecnie już 1/4 :)

A tak bardziej pod temat - to bardzo denerwują mnie lasy brzozowo-sosnowe w Polsce. Moim zdaniem to "pójście na łatwiznę", przez co obecnie sosna jest drzewem dominującym w Polsce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...