Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pegasus, zamordowany dziennikarz, ONZ, rozwód szefa Amazona i saudyjski następca tronu

Recommended Posts

Dwoje specjalnych sprawozdawców ONZ uważa, że Narody Zjednoczone powinny przeprowadzić śledztwo ws. włamania, jakiego miał dokonać następca tronu Arabii Saudyjskiej na telefon Jeffa Bezosa, właściciela Amazona i Washington Post. Informacje wskazują na prawdopodobne zaangażowanie następcy tronu w śledzenie pana Bezosa, co może być próbą wpłynięcia, jeśli nie uciszenia, Washington Post w sprawie Arabii Saudyjskiej, mówią Agnes Callamard i David Kaye.

Pani Callamard jest specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. masowych egzekucji i pozasądowych zabójstw, a Kaye to specjalny sprawozdawca ds. wolności wypowiedzi. Sprawa nie dotyczy wyłącznie włamania, ale ma związek m.in. z rozwodem Bezosa i zamordowaniem dziennikarza Washington Post, Dżamala Chaszukdżiego. O jego zabójstwie było głośno pod koniec 2018 roku. Wiemy, że zlecił je właśnie saudyjski następca tronu, Muhammad bin Salman, którego Chaszukdzi często krytykował w swoich artykułach.

Teraz wydaje się, że morderstwo dziennikarza było fragmentem szerzej zaplanowanej operacji. A jej kolejne szczegóły, które pozwalają coraz lepiej zrozumieć chronologię wydarzeń, wyszły na jaw w związku z... rozwodem Jeffa Bezosa.

Muhammad bin Salman nie cieszy się na Zachodzie dobrą opinią. Działacze praw człowieka przypominają, że to on jest odpowiedzialny za krwawą wojnę w Jemenie i odpowiada za torturowanie ludzi w hotelu Ritz w Rijadzie. W 2017 roku następca tronu Arabii Saudyjskiej jest coraz bardziej zaniepokojony krytyką ze strony Chaszukdziego, który świetnie orientuje się w wewnętrznych sprawach na dworze rodziny królewskiej. W tym samym czasie MBS poznaje Davida Peckera, szefa American Media Inc, firmy, która jest właścicielem tabloidu National Enquirer. Pecker to człowiek, który dobrze na gruncie prywatnym zna m.in. prezydenta Trumpa.

W marcu 2018 roku następca tronu wybiera się w pierwszą podróż po USA i jest tam witany z otwartymi ramionami. Przyjmowany jest w Białym Domu, na MIT, Uniwersytecie Harvarda, spotyka się z wieloma celebrytami. To ważny moment w zmianie wizerunku młodego księcia. A zmianę tę przygotowały odpowiednie artykuły w National Enquirer. Podczas tej wizyty dochodzi też do spotkania Bezosa i Mohammeda bin Salmana. Obaj panowie są gośćmi na obiedzie wydanym w Hollywood. Rozmawiają nawet o ewentualnym otwarciu centrów bazodanowych Amazona w Arabii Saudyjskiej. Co ważne, trzeba pamiętać, że Bezos jest nie tylko właścicielem Amazona, ale i Washington Post, w którym pracuje Dżamal Chaszkudzi. Panowie wymieniają się numerami telefonów.

W czasie tej podróży Muhammad bin Salman spotkał się też z szefem Google'a Sundarem Pinchaiem oraz założycielem tej firmy Sergeyem Brinem, z Timem Cookiem z Apple'a, Billem Gatesem, Ophrah Winfrey, Michaelem Bloombergiem, Charlesm Bransonem czy Donaldem Trumpem oraz licznymi czołowymi postaciami ze świata biznesu i finansów.

W październiku tego samego, 2018 roku, Chaszkudżi zostaje zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule.
W styczniu 2019 roku National Enquirer publikuje prywatne zdjęcia i wiadomości tekstowe Bezosa, z których wynika, że ten ma kochankę. Już kilka godzin później państwo Bezos informują, że ich 25-letnie małżeństwo dobiegło końca, co wyraźnie wskazuje, że wcześniej wiedzieli o publikacji przygotowywanej przez tabloid.

Niedługo potem Jeff Bezos oskarża na swoim blogu National Enquirera o to, że był szantażowany kompromitującymi informacjami, że kolejne zostaną ujawnione, jeśli będzie prowadził w tej sprawie śledztwo i że ma przestać twierdzić, jakoby artykuł o jego romansie miał też podtekst polityczny związany z Arabią Saudyjską, Washington Post i zamordowanym dziennikarzem. Przedstawiciele National Enquirera twierdzą, że ich artykuł, to wynik 4-miesięcznego śledztwa, a pierwsze informacje o romansie otrzymali od brata jego kochanki.

Bezos nie zrezygnował jednak ze śledztwa i wynajął prywatną firmę IT, która miała sprawdzić, kto włamał się do jego telefonu. Teraz dowiedzieliśmy się, do jakich wniosków doszli śledczy.

Okazuje się, że do włamania do telefonu Bezosa doszło najprawdopodobniej 1 maja 2018 roku. Wtedy to Bezos odebrał, za pośrednictwem WhatsAppa, klip wideo wysłany przez Mohammada bin Salmana. W ciągu kilku godzin po odebraniu filmu z telefonu Bezosa pobrano olbrzymie ilości danych.

To właśnie ujawnienie tych rewelacji skłoniło obu wspomnianych specjalnych sprawozdawców ONZ do wezwania, by Narody Zjednoczone przeprowadziły śledztwo w tej sprawie. Sprawozdawcy przypominają, że wkrótce po zamordowaniu Chaszukdżiego na Twitterze w Arabii Saudyjskiej rozpoczęto prowadzenie kampanii przeciwko Amazonowi i Washington Post, a z konta księcia wysłano Bezosofi fotografię kobiety, która przypominała z wyglądu kochankę Bezosa. Było to, przypomnijmy, na kilka miesięcy przed artykułem w National Enquirer. W tym czasie pana Bezosa przedstawiano w saudyjskich mediach społecznościowych jako wroga. Była to część wielkiej kampanii przeciwko Bezosowi i Amazonowi, a stał się on jej celem prawdopodobnie dlatego, że jest właścicielem The Washington Post, stwierdzili sprawozdawcy.

Dwa miesiące później National Enquirer publikuje artykuł o romansie Bezosa.

Nie znamy zbyt wielu szczegółów technicznych ataku na telefon Bezosa. Śledztwem kierował prawdopodobnie Anthony Ferrante, były pracownik wydziału Cyber Division w FBI. Ataku prawdopodobnie dokonano za pomocą słynnego Pegasusa lub oprogramowania włoskiej firmy Memento Labs. Izraelska prasa już wcześniej donosiła, że Arabia Saudyjska kupiła Pegasusa za 55 milionów dolarów.

Specjalni sprawozdawcy ONZ uważają, że włamanie do telefonu Bezosa miało na celu szantaż i wymuszenie, by wpłynął na Washington Post ws. publikacji dotyczących Arabii Saudyjskiej. Kilka miesięcy później zamordowano dziennikarza, a w obie sprawy łączy osoba saudyjskiego następcy tronu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest kremien

Wow, a cóż to za pudelkowy news na tym portalu? Czy to ma coś wspólnego z "kopaniem wiedzy"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W celu zrelaksowania neuronów i zresetowania przewodnictwa synaptycznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, kremien said:

Wow, a cóż to za pudelkowy news na tym portalu? Czy to ma coś wspólnego z "kopaniem wiedzy"?

Nie musisz czytać. Po za tym, jakbyś nie skupił się tyle na żonie Bezosa, to może byś dostrzegł ciekawe szczegóły w tym artykule ;)

Ta sprawa się trochę już ciągnie i od czasu do czasu pojawiają się nowe szczegóły. Ciekawe jest to, że Arabia Saudyjska jest w stanie zaatakować najbogatszego człowieka na świecie w celu wywarcia presji na gazetę i do tego jeszcze wysłać drwali od brudnej roboty do swojej ambasady, licząc że się to nie wyda.

NSO Group jest znane z wielu brudnych trików. Między innymi próbowali oczernić dziennikarzy śledczych piszących o ich spyware i wrobić ich w antysemityzm. Pegasus za to jest sprzedawany do krajów delikatnie mówiąc nie słynących z zamiłowania do wolności słowa. Był min. wykorzystywany przeciwko śledczym i prawnikom reprezentującym rodziny 43 studentów, którzy "zniknęli" w Meksyku. Śmierdząca sprawa. Należy im się włam jak do Hacking Team.

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest kremien
8 hours ago, 3grosze said:

W celu zrelaksowania neuronów i zresetowania przewodnictwa synaptycznego.

Czytanie o oszustwach, podstępach i zabijaniu jako relaks? Raczej napięcie wywołuje moim zdaniem, często nieuświadomione. 

3 hours ago, cyjanobakteria said:

Nie musisz czytać.

To prawda. To tylko moja opinia, też nie musisz komentować ;) Zwróciłem tylko uwagę, że artykuł nie wygląda na związany z tematyką portalu, a jest "niebezpiecznym" precedensem... 

Szczerze mówiąc to odwiedzam wyłącznie 3 strony z newsami w polskim internecie, właśnie dlatego że nie chcę widzieć tych mainstreamowych newsów, które są głownie opiniami, a nie faktami. Ostatnio KW się trochę zmienia, a już szczególnie to, co ludzie piszą na forum. Oczywiście bardzo szanuję to, co chcą czytać i pisać inni, ale jeszcze kilka, kilkanaście takich newsów i zostaną mi tylko dwie strony w polskim internecie...

Od kilku lat przestałem czytać wiadomości. Nie oglądam TV wogóle, odpuściłem te rzeczy całkowicie. Fakt- nie wiem co się na świecie dzieje, ani jak Pudzian tańczy na lodzie, ale nie robię sobie prania mózgu rzeczami, na które i tak nie mam wpływu. Nawet sobie nie wyobrażacie jaki to daje spokój umysłu, ile można pozytywnych stron tego świata zauważyć i zacząć myśleć WŁASNYMI MYŚLAMI, tylko dlatego, że człowiek odsunął ten nałóg karmienia się polityką, wojnami i innymi negatywnymi sensacjami. Takie newsy mogą nie być przypadkiem w TV, mogą być narzędziem kontroli ludu i osiągania pewnych celów politycznych. To taka wojna bez strzelania. Przyjrzyjcie się uważnie, jak ludzie potrafią się kłócić pod takimi tematami jak o braku wody w indiach, czy odstrzeliwaniu wielbłądów i wyciągnijcie wnioski. I to inteligentni ludzie łapią się na haczyki, marnują swój czas na rzeczy mało istotne i dają wirować w pralce piorącej mózg.

Szczerze polecam doświadczyć spokoju umysłu, jaki następuje przy braku zainteresowania takimi rzeczami. Inne życie. Wadą niestety jest to, że jak docierają do człowieka strzępki takich informacji to kłuje to w oczy, jak po zapalenia światła w ciemności. Dlatego unikam takich tematów i czytam wyłącznie newsy i ciekawostki ze świata nauki, gdzie jakieś 90% wiadomości nie wywołuje negatywnych odczuć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, kremien napisał:

Przyjrzyjcie się uważnie, jak ludzie potrafią się kłócić pod takimi tematami jak o braku wody w indiach, czy odstrzeliwaniu wielbłądów i wyciągnijcie wnioski. I to inteligentni ludzie łapią się na haczyki, marnują swój czas na rzeczy mało istotne i dają wirować w pralce piorącej mózg.

Szczerze polecam doświadczyć spokoju umysłu, jaki następuje przy braku zainteresowania takimi rzeczami. Inne życie.

Egoistyczne podejście do rzeczywistości. Żebyś Ty miał spokój umysłu, ktoś musi inny się angażować w rozwiązywanie;) kłopotów tego świata. Może masz spokój w głowie, ale tak szczerze: jest to  powód do dumy i chwalenia się taką biernością.?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest kremien
58 minutes ago, 3grosze said:

Egoistyczne podejście do rzeczywistości. Żebyś Ty miał spokój umysłu, ktoś musi inny się angażować w rozwiązywanie;) kłopotów tego świata. Może masz spokój w głowie, ale tak szczerze: jest to  powód do dumy i chwalenia się taką biernością.?

Każdy ma swoje spojrzenie na rzeczywistość i prawo do tego. Nie było moim celem to, co napisałeś. Nie mam też zamiaru nikokgo oceniać, ani tym bardziej przekonywać, czy wywoływać dyskusji na ten temat, więc zakańczam swoje wypowiedzi w tym miejscu. Mam szczerą nadzieję, że nikogo moje wypowiedzi nie uraziły, a jeśli tak, to przepraszam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, kremien napisał:

Każdy ma swoje spojrzenie na rzeczywistość i prawo do tego.

Oczywiście.:)

Ale przy takiej selekcji informacji jaką polecasz, to spojrzenie może być nierzeczywiste.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, kremien said:

Szczerze mówiąc to odwiedzam wyłącznie 3 strony z newsami w polskim internecie, właśnie dlatego że nie chcę widzieć tych mainstreamowych newsów, które są głownie opiniami, a nie faktami.

Ktoś inny powie, że mielenie newsów naukowych to strata czasu i będzie miał rację do pewnego stopnia, bo wszystko jest stratą czasu i nic nie jest stratą czasu w zależności zainteresowań i założeń :) Mi się nie podoba, że próbujesz narzucić autorowi o czy ma napisać. Tekst nadaje się bardziej na serwisy typu Niebezpiecznik i Z3S, ale jest dobry, a na KW jest dział bezpieczeństwo IT, chyba od zawsze, więc nie widzę problemu.

Mnie temat interesuje, bo siedzę w branży, ale jest też ciekawy ze względu na to, że spyware jest używany do uciszania opozycji i dziennikarzy na świecie, co jest istotne ze względu na dążenie do totalitaryzmu w Polsce.

Edited by cyjanobakteria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jeff Bezos, właściciel Amazona i najbogatszy człowiek na świecie, ogłosił, że założy fundację walczącą ze zmianami klimatu i dofinansuje ją kwotą 10 miliardów dolarów. Bezos Earth Fund będzie finansowała naukowców, aktywistów, organizacje pozarządowe oraz inne działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego, napisał miliarder.
   Będę współpracował z innymi zarówno w celu poszerzenia naszej wiedzy w tej kwestii jak i w celu opracowania nowych metod walki ze zmianami klimatu. Na start przeznaczam 10 miliardów dolarów i już latem tego roku zostaną przyznane pierwsze granty. Ziemia to nasze wspólne dobro, chrońmy ją razem, dodał.
   Przy okazji stwierdził, że jednym z motywów, dla których założył działającą w przemyśle kosmicznym firmę Blue Origin było spowodowanie, by miliony ludzi mogły żyć i pracować w przestrzeni kosmicznej. Na stronach firmy czytamy, że w Blue Origin wierzymy, że aby uchronić Ziemię, nasz dom, i zachować ją dla wnuków naszych wnuków, musimy udać się w przestrzeń kosmiczną po jej nieskończone zasoby i energię. Tak, jak rewolucja przemysłowa pobudziła handel, pomyślność gospodarczą, pozwoliła na zbudowanie nowych społeczeństw i metod szybkiego transportu, tak przestrzeń kosmiczna otwiera nam drogę do pomyślności przyszłych generacji.
   Działania Bezosa pochwalili i jednocześnie skrytykowali pracownicy Amazona skupieni w organizacji Amazon Employees For Climate Justice. Pochwalamy działalność dobroczynną Jeffa Bezosa, ale nie można jedną ręką dawać tego, co zabiera się drugą.  Ludzie na Ziemi muszą w końcu poznać odpowiedź, kiedy wreszcie Amazon przestanie wspierać przemysł wydobywczy, który niszczy Ziemię budując kolejne szyby naftowe i gazowe. Kiedy Amazon przestanie finansować zaprzeczające istnieniu globalnego ocieplenia think-tanki w rodzaju Competetive Enterprise Institute? Kiedy Amazon weźmie na siebie odpowiedzialność za zdrowie dzieci mieszkających w pobliżu jego magazynów i przestanie używać ciężarówek napędzanych silnikami diesla?, pytają pracownicy.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Urzędnicy z Clark County w stanie Idaho poinformowali o zidentyfikowaniu rozczłonkowanych zwłok znalezionych przed kilkudziesięciu laty w jednej z jaskiń. Okazało się, że to morderca, który uciekł z więzienia w 1916 roku. Joseph Henry Loveless oczekiwał na proces za zabicie siekierą swojej żony Agnes.
   W 1979 roku pewna rodzina poszukująca w jaskini grotów strzał natrafiła na ludzki korpus. W 1991 roku w tych samych jaskiniach znaleziono dłoń, ramię i dwie nogi. Wszystkie były owinięte w taki sam materiał co korpus. Przez wiele lat śledczy próbowali poznać tożsamość ofiary, jednak jedyne, co udało im się ustalić, to że zwłoki należą do białego mężczyzny o brązowych włosach, który w chwili śmierci miał około 40 lat.
   Ustalenie tożsamości nieboszczyka stało się możliwe dopiero dzięki najnowszej technice. W ubiegłym roku badaniami zwłok zajęli się specjaliści z organizacji DNA Doe Project. W laboratorium w Teksasie udało się pozyskać próbkę DNA z kości. Następnie eksperci przeszukali bazy danych w poszukiwaniu krewnych zmarłego. Po kilku miesiącach udało się trafić na 87-latka z Kalifornii, który był jednym z wnuków Lovelessa i nie miał pojęcia o kryminalnej przeszłości pradziadka.
   Joseph Henry Loveless urodził się w 1870 roku w rodzinie mormonów na Terytorium Utah. Z czasem przeniósł się do Idaho, gdzie zajmował się przemytem i fałszerstwami. Posługiwał się kilkoma fałszywymi tożsamościami, w tym nazwiskiem Walt Cairns.
   Jego ofiara, Agnes, była jego drugą żoną. Po morderstwie Loveless został aresztowany i oczekiwał na proces. Udało mu się uciec z więzienia.
   Na jego szczątkach znajdowało się dobrze zachowane ubranie, w którym widziany był po raz ostatni. To wskazuje, że zginął wkrótce po ucieczce. Wciąż nie wiadomo, gdzie jest jego głowa, piła, którą przeciął kraty więzienia oraz kim był jego zabójca. Jak mówi szeryf Clark County Bart May w 1916 roku tutaj wciąż był Dziki Zachód, więc prawdopodobnie Lovelessem zajęli się okoliczni mieszkańcy. Nie można wykluczyć, że Lovelessa zabiła rodzina Agnes, która przybyła do miasta, by ją opłakiwać. Z dokumentów wiemy bowiem, że Loveless rozkawałkował jej ciało i niemal odciął jej głowę. Został więc potraktowany tak samo.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Anestezjolog Khaw Kim-sun, profesor Hongkońskiego Uniwersytetu Chińskiego, zabił żonę i 16-letnią córkę, wykorzystując piłkę do ćwiczeń wypełnioną tlenkiem węgla.
   W 2015 r. kobietę i jej córkę znaleziono martwe w zamkniętym samochodzie. Początkowo okoliczności te zbiły policję z pantałyku, ale później fakty zaczęły się układać w spójny i przerażający obraz. Pierwszą wskazówką była sekcja zwłok, która wykazała, że obie ofiary zmarły w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
   W bagażniku żółtego mini coopera znaleziono nienapompowaną piłkę. Naoczni świadkowie zeznali, że profesor wypełnił CO dwie piłki. Kolegom z pracy powiedział, że to sposób na rozprawienie się z królikami. Składając wyjaśnienia policji, mężczyzna zaprzeczył sam sobie, bo stwierdził, że za pomocą tlenku węgla zamierzał rozprawić się z grasującymi w domu szczurami.
   Prokuratorzy powiedzieli przed sądem (High Court of the Hong Kong Special Administrative Region), że Khaw Kim-sun postanowił pozbyć się żony, bo miał romans, a obawiał się, że ta nie zgodzi się na rozwód. Wg nich, oskarżony nie chciał raczej zabić starszej córki, bo ponoć młodszej córce powiedział, by została w domu i odrabiała lekcje.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Po 32 latach dzięki wyrzuconej w restauracji papierowej serwetce udało się rozwiązać sprawę gwałtu i morderstwa w Tacoma w północno-zachodnich Stanach. Policja aresztowała 66-letniego Gary'ego Hartmana. W poniedziałek (25 czerwca) ma się rozpocząć jego proces.
   Dwudziestego szóstego marca 1986 r. zaginęła 12-letnia Michella Welch, która bawiła się w parku z dwiema młodszymi siostrami. Policyjny pies znalazł jej ciało w jarze, ale śledztwo utknęło w martwym punkcie i zostało w końcu umorzone.
   Postępy na polu genetyki pozwoliły jednak wznowić dochodzenie. W 2006 r. policyjnym specjalistom udało się zrekonstruować odcisk DNA z rzeczy znalezionych na miejscu zbrodni. Nie znaleziono jednak dopasowania do żadnego przestępcy z baz danych.
   Dwanaście lat później sprawy zmieniły się diametralnie dzięki rozkwitowi genealogii genetycznej. Technologia ta doprowadziła organy ścigania do 2 braci, których wiek i miejsce zamieszkania w 1986 r. sprawiły, że stali się podejrzanymi. Znaleźli się oni pod obserwacją, a policja czekała na okazję, by zweryfikować ich profile genetyczne.
   Ostatnio Gary Hartman jadł w restauracji. Przy sąsiednim stoliku siedział policjant po cywilnemu. Gdy podejrzany wyszedł, policjant zabrał wyrzuconą przez niego serwetkę. Została ona wysłana do laboratorium do analizy. Okazało się, że DNA pasowało do tego znalezionego na ciele Michelli Welch.

   « powrót do artykułu
×
×
 • Create New...