Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Recommended Posts

15 minut temu, Astro napisał:

Polecam Aniu "Dom dzienny, dom nocny". Powinno Cię urzec.

Dzięki za polecenie!  Nawet wiem, kto ma i od kogo mogę sobie pożyczyć ;)

14 minut temu, Mariusz Błoński napisał:

Dla Ciebie poglądy Tokarczuk nie są obraźliwe, dla innych są obraźliwe.

Ok. :D
Przyjmij zatem do wiadomości, że plugawe i prymitywne rzucenie "towarzysz Lis" mnie obraża również. Nie chodzi o to, że rzucił to prymitywny w mojej ocenie typ (ocena), ale również plugawy (ocena). :)

16 minut temu, Mariusz Błoński napisał:

Chyba jakoś się pozbieram i przeczytam

Zacznij od tego, co Ania będzie czytać. ;)

(zaletą jest to, że nie jest do długie jak "Księgi Jakubowe", których znamienity działacz znamienitej partii nie doczytał - wiem, za długa lektura dla niektórych; pewnie w życiu łącznie nie przeczytał tylu stron :))

ed: Dodam tylko, że po Noblu "czytelnictwo" pani Olgi zdecydowanie skoczyło w statystykach googla.  Zapytanie "Tokarczuk pdf" przebiło sufity, a szkoda. Podpowiem niewtajemniczonym (którym szkoda pieniędzy na książki), że jest tak wspaniała instytucja jak biblioteka (jeszcze jest, i jeszcze nie tylko oferuje historię Marszałka).

Za "Księgi Jakubowe" w ogóle nie będę się zabierał. Ładnie na półce wygląda, więc nie będę ruszał. :P Tych kilka opowiadań zobaczę. :)

8 minut temu, Mariusz Błoński napisał:

Tych kilka opowiadań zobaczę.

"Opowiadania bizarne"? Ale to około 150 stron. Dasz radę? :P

4 godziny temu, Oberon napisał:

a jeśli ktoś ma krytyczne uwagi na jakiś temat, to żeby czynił to merytorycznie, a nie za pomocą wyzwisk.

Wypadałoby (funkcja, staż, autorytet, itp.), aby @wilk konkretnie uzasadnił swój bluzg: 

W dniu 14.10.2019 o 23:46, wilk napisał:

jej słowa o Polakach są plugawe.

Edited by 3grosze

"Potop" Sienkiewicza ma w brajlu 22 tomy. Każdy po 200 stron. To wygląda, jakby ktoś w średniowieczu wyciągał woluminy (przepastne tomiska) z pułki w jakiejś bibliotece czy w klasztorze.

6 godzin temu, rozan napisał:

To wygląda, jakby ktoś w średniowieczu wyciągał woluminy (przepastne tomiska) z pułki w jakiejś bibliotece czy w klasztorze.

U Sienkiewicza pułki pancerne są, owszem, powszechne, ale i one czasem niezbyt dają radę. Książki jednak spoczywają na półkach.

A świeższe może być? Szanowna Pani Noblistka promująca krzyżo-swastykę.

tokarczuk.jpg

Pani Noblistka o Polakach:

Cytat

Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów

Czego tam jeszcze jęczycie?

• Downvote (-1) 1

Ty masz jakieś kompleksy, aby negować niewygodne dla kryształowej:D:D:D prawicy  FAKTY historyczne?

• Downvote (-1) 1

Ale kto co tutaj neguje? Co ty tam znowu bredzisz od rzeczy?

I jeszcze żenująca demonstracja słabej psyche:D:D:D (ten minus), typowe dla zakompleksionych w swej masie narodowców.

Edited by 3grosze
  • Downvote (-1) 1

22 godziny temu, wilk napisał:

Szanowna Pani Noblistka promująca krzyżo-swastykę

Skąd teza o promocji? Artyści czasem używają ciężkiej symboliki (to nie jest dzieło pani Olgi), co bywa trudne, ale wiesz Wilk, jeśli uważasz, że to poniżej to sztuka
image.png.0ccdb33ca6764bae6e4e1c3d85882c5f.png

image.png.50ba2811bc6dab2601a72584296fc7c2.png

to jednak się mylisz. Minus za dysonans poznawczy: Admin vs

22 godziny temu, wilk napisał:

Czego tam jeszcze jęczycie?

To ma być modelowa dyskusja "merytoryczna"?
P.S. Gdybyś nie wiedział, bardzo sporej części ludności Ziemi swastyka jako bardzo stary symbol solarny kojarzy się dobrze.

Nauka i sztuka nie jest domeną "pospólstwa",  ale to dzięki tym mniej licznym owa większość w tej "d (tfu!)... kracji" jeździ samochodami do marketów na zakupy. Większość zdobywa jedynie nagrody Darwina.

Jeszcze dodam, bo niezmiennie uznaję KW za portal wyższych bardziej niż niższych lotów: noblesse oblige. Prymitywizm w sztuce to ciekawy kierunek, ale nie promowałbym tego (wbrew wszelkim trendom) jako rzeczy powszechnej i pospolitej; zwłaszcza w dużo szerszym rozumieniu niż sztuka.

Taki jeszcze drobiazg (pod rozwagę Administracji; owszem, zastanawiałem się czy napisać via priv, ale jednak tak będzie lepiej): czy prawica, której zasług nie sposób zapomnieć, musi być na tak zacnym forum promowana tak prymitywnie? Naprawdę trzeba wygolonych głów i kijów bejsbolowych? Wciąż mam może inny obraz KW, ale mam nadzieję, że poprawny.

@wilk a oprócz stawiania ocen ujemnych, potrafisz coś merytorycznie wydusić?:D

Edited by 3grosze
  • Downvote (-1) 1

Astro, sądziłem, że jesteś rozsądniejszy jednak trochę. Przecież to, na co się powołujesz, to są nieudaczne bohomazy czy skrajnie amatorska rekonstrukcja. Fakt, ktoś może to uznać za sztukę, niemniej Twój argument jest inwalidą, bo to nie było zamierzone tak jak ów sprajowa przeróbka krzyża (zresztą nieważne czego. bo krzyż dla mnie nie ma szczególnego znaczenia, niemniej uznaję to za ważny symbol dla pewnej grupy ludzi i nie opluwam, więc zapewne gdyby to była przeróbka sierpa i młota czy tęczowej flagi, to z kolei 3grosze by robił aferę) i nie miało za cel ośmieszanie czy obrażanie kogokolwiek. Rozumiem jakby to jeszcze miało pobudzać do refleksji, ale tak nie jest.

Poza tym odniosę się jeszcze do tragicznej retoryki czy wręcz trollowania 3grosze, według którego prezentuję denializm. Otóż nie, ale jest różnica między rewizjonizmem historycznym, zaakceptowaniem prawdy, a zmuszaniem do samobiczowania się w dodatku kłamstwem.

8 minut temu, wilk napisał:

Rozumiem jakby to jeszcze miało pobudzać do refleksji, ale tak nie jest.

No właśnie miało, ale większości nie stać na refleksję. Jak to leciało? Źdźbło w oku sąsiada zobaczą, a belki w swoim oku nie. To dotyczy również Twoich tez odnośnie pani Olgi. To nie jest "polakożerność", to zwracanie uwagi na FAKTY, których nie chcesz zaakceptować.

10 minut temu, wilk napisał:

Otóż nie, ale jest różnica między rewizjonizmem historycznym, zaakceptowaniem prawdy, a zmuszaniem do samobiczowania się w dodatku kłamstwem

To co promujesz to "historyzm" kijów bejzbolowych i wygolonych czach. Nic więcej. Nie zmuszam Cię do samobiczowania, bo nie podejrzewam, żebyś palił żydów. Nikt Cię do tego nie zmusza, szczególnie pani Olga.

13 minut temu, wilk napisał:

bo to nie było zamierzone tak jak ów sprajowa przeróbka krzyża

Do myślenia pobudza się celowo (gdybyś nie wiedział).

Wytłumacz mi w jaki sposób obrażanie ma prowadzić do refleksji. Wytłumacz dlaczego stawiasz znak równości pomiędzy krzyżem i swastyką (nie, nie chodziło o solarny symbol, tylko o nazistów). Wytłumacz jak można prosić o dotowanie takiej sztuki.

Konfabulujesz. Nie zaprzeczam, że istniały jednostki wskutek działań których śmierć ponieśli Żydzi. Ale ohydą napawają mnie ludzie, którzy próbują wpoić innym, że to Polacy, jako naród, przyczynili się do ich mordów. Nie będę wspominał, że niektórzy Żydzi sami przyczyniali się do krzywdy swoich pobratymców, bo to byłoby już zasłanianiem się, takim samym jakiego używacie.

18 minut temu, wilk napisał:

Wytłumacz mi w jaki sposób obrażanie ma prowadzić do refleksji.

Wybacz, ale warto byłoby, byś zaczął od siebie, ale dobrze...

Wytłumacz dlaczego stawiasz znak równości pomiędzy krzyżem i swastyką

Czy ja postawiłem taki znak, czy to tylko odbyło się w Twojej głowie na Twój własny użytek? NIE, nie stawiam znaku równości między krzyżem i swastyką. Widać sztuka niektórym jest bardzo odległa, ale cóż... Nie będę się silił na pejoratywne analogie, bo szkoda czasu.

Nie zaprzeczam, że istniały jednostki wskutek działań których śmierć ponieśli Żydzi.

Istniały nawet dobrze zorganizowane GRUPY. Nie tylko "jednostki".

Ale ohydą napawają mnie ludzie, którzy próbują wpoić innym, że to Polacy, jako naród, przyczynili się do ich mordów.

Wilk, wybacz, ale czy Ty czytasz ze zrozumieniem, czy "typową" modłą kijów chcesz mi wsadzić w usta coś, czego nie powiedziałem? Wyobraź sobie, że również mnie to napawa obrzydzeniem, jednak bez względu na sytuację, jeśli ktoś przestaje być człowiekiem i jest zwykłą świnią (świnie proszę o wybaczenie), to jest świnią i tyle. FAKT. Można nie przyczyniać się, ale zwyczajnie, po świńsku, na maksa wykorzystywać sytuację. Zupełnie nie po LUDZKU.

Konfabulujesz.

Chyba Ty. ;):D:P

Edited by Astro

22 minuty temu, Astro napisał:

Widać sztuka niektórym jest bardzo odległa, ale cóż...

Może po prostu lubisz cmokać z zadumą na widok spleśniałego kabanosa umaczanego w fekaliach. Zacytuję tutaj może pewien serial „jak się ma taką sztukę przed sobą, to trudno zachować kulturę”.

22 minuty temu, Astro napisał:

Chyba Ty. ;):D:P

Dostaw jeszcze pięćdziesiąt emotek. To na pewno podbije siłę i powagę Twojego przekazu.

• Downvote (-1) 1

Zakończę chyba na Twoim "cmoknięciu", w końcu to bardzo rzeczowy i merytoryczny "argument". Miłego wieczoru z zadaniem domowym: "człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy". EOT.

• Upvote (+1) 1