Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skład ciała wpływa na różnicę w wydatkowaniu energii w czasie stania, w porównaniu do siedzenia

Recommended Posts

Skład ciała danej osoby wpływa na różnicę w ilości energii wydatkowanej na stanie, w porównaniu do liczby kalorii spalanych w czasie siedzenia. Wyniki badań hiszpańskiego zespołu ukazały się w piśmie PLoS ONE.

Siedzący tryb życia wiąże się z podwyższonym ryzykiem wielu chorób, w tym cukrzycy, otyłości czy nowotworów. Różnica w ilości energii, jaką ktoś wydatkuje, stojąc, w porównaniu do siedzenia czy leżenia, może być kluczowym czynnikiem oddziałującym na zagrożenia zdrowotne, ale wcześniejsze badania dawały sprzeczne wyniki w zakresie jej wielkości. Skład czyjegoś ciała (stopień otłuszczenia) może wpływać na tę różnicę, ale jego roli jeszcze dotąd nie określono.

By rozstrzygnąć te kwestie, Francisco J. Amaro-Gahete z Uniwersytetu w Grenadzie mierzył różnice w wydatkowaniu energii pomiędzy leżeniem, siedzeniem i staniem u 55 dorosłych w wieku 18-25 lat (69% próby stanowiły kobiety; wydatkowanie energii określano za pomocą kalorymetrii pośredniej). Tak jak wykazano w poprzednich badaniach, ochotnicy spalali więcej kilokalorii na minutę, stojąc niż siedząc czy leżąc. Nie stwierdzono różnic między siedzeniem a leżeniem.

W dalszej kolejności naukowcy badali zależności między wydatkowaniem energii w różnych pozycjach i składem ciała młodych dorosłych. Gdy porównywano energię wydatkowaną w czasie 1) leżenia vs. siedzenia i 2) leżenia vs. stania, nie wykryto znaczących związków. Okazało się jednak, że u ludzi z większą beztłuszczową masą ciała (ang. lean body mass, LBM) różnica między energią wydatkowaną podczas stania, w porównaniu do siedzenia, była mniejsza.

Jak podkreślają Hiszpanie, zdobyte dane stanowią poparcie dla idei, że prostym sposobem na zwiększenie czyjegoś wydatkowania energii jest wydłużenie czasu spędzanego na staniu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A skąd ja wezmę takie wysokie biurko, żeby stać przy laptopie? Pewnie ideałem by była bieżnia z laptopem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, bea napisał:

A skąd ja wezmę takie wysokie biurko, żeby stać przy laptopie?

Może się zdziwisz, ale takie sprzedają własnie do pracy z laptopem(regulacja elektryczna np.), niestety nie są za tanie. (Chociaż sprawdzałem dawno temu, może teraz jest bardziej popularne)

  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, bea napisał:

A skąd ja wezmę takie wysokie biurko, żeby stać przy laptopie?

Z IKEA, jak zauważył Afordancja, jakieś 1200 - 1700 zeta. Na zdrowiu nie można oszczędzać :D Niestety nie wiem czy stanie jest takie zdrowe. Coś mi kołacze że wzrasta pewność wyhodowania sobie żylaków, ale to może być czwarty rodzaj prawdy: prawda ludowa zwana gminną.

2 godziny temu, bea napisał:

Pewnie ideałem by była bieżnia z laptopem

Imho wystarczy piłka. Próbowałem, ale nie dałem rady. Wychodzi na to, że siedzenie na piłce jest strasznie męczące, a o to chodzi, czyż nie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jajcenty - no właśnie, też mi przyszło do głowy, że można się nabawić żylaków. A piłkę mam, nawet dwie (okrągłą i tzw.fasolkę) i często na nich siedzę albo ćwiczę. Na tej "fasolce" bardzo się wygodnie leży i ćwiczy, polecam ;) Poza tym mam drążek rozporowy w drzwiach i sobie na nim często wiszę dla rozciągnięcia kręgosłupa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...