Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po silnym ataku migreny nie pamięta ostatnich 38 lat życia

Recommended Posts

U 56-letniej kobiety z Baton Rouge w Luizjanie zdiagnozowano przejściową amnezję globalną (ang. Transient Global Amnesia, TGA). Silna migrena pozbawiła ją wspomnień z ostatnich 38 lat życia.

Na początku października 2018 r. Kim Denicola wyszła z zajęć szkółki biblijnej. Zadzwoniła do męża, mówiąc, że ma silny ból głowy i zaburzenia widzenia. Mąż poradził jej, by pojechała na izbę przyjęć. Ostatecznie znajomi znaleźli ją nieprzytomną na parkingu i odwieźli do szpitala.

Denicola ocknęła się w szpitalu. Pielęgniarka dociekała, czy wie, który jest rok, kto jest prezydentem itp. Wg Kim, był rok 1980, a prezydentem USA Ronald Reagan. Słysząc to, pielęgniarka przestała pytać o cokolwiek...

Później kobieta nie poznała mężczyzny, którego poślubiła kilkanaście lat temu. Nie pamiętała ślubu i nie potrafiła sobie wyobrazić, że mogłaby wyjść za kogoś o tyle starszego od siebie. Nic dziwnego, skoro ostatnią rzeczą, jaką pamiętała, były 18. urodziny, obchodzone w 1980 r.

Byłam niesamowicie zaskoczona, gdy odkryłam, że wyszłam za mąż, mam dwoje biologicznych dzieci i troje pasierbów i że wychowałam dwóch siostrzeńców. W ciągu 38 lat wpłynęłam w jakiś sposób na życie 7 dzieci i nie miałam o tym pojęcia.

Od października Kim przeszła serię badań obrazowych mózgu, ale lekarze nie wiedzą, jak wyjaśnić utratę pamięci. Ponieważ brakuje wskazówek udaru czy uszkodzenia mózgu, zdiagnozowali TGA. Denicola jest rekordzistką pod względem długości zapomnianego okresu.

Nagła utrata pamięci jest zazwyczaj czasowa, ale po 5 miesiącach u Kim niewiele się zmieniło. Członkowie rodziny, z którymi stopniowo na nowo się zaznajomiła, mieli nadzieję, że pomoże oglądanie starych zdjęć. Tak się jednak na razie nie stało.

Obecnie Kim na nowo uczy się, czym są smartfony czy płaskoekranowe telewizory.

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz, bea napisał:

@Jotgie - chciałbyś mieć wycięte z życia całe 38 lat, tak jakbyś w ogóle w tym czasie nie istniał? Pamiętasz, że były Twoje 18 urodziny, a teraz nagle jesteś stary i nie pamiętasz najlepszych lat swojego życia? Doprawdy, dziwna zachcianka...

Tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak wyraźne ma ostanie wspomnienia z 1980. Czy odczuwa to tak jakby urwał jej się wtedy film i pamięta co jadła na śniadanie któregoś dnia, a potem bum i mamy 2018?

 • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Osoby cierpiące na migreny wydają bardziej zagrożone zespołem suchego oka, zwłaszcza jeśli są seniorami.
   Dziesięcioletnie badanie niemal 73 tys. pacjentów klinik oftalmologicznych w Karolinie Północnej pokazało, że u osób migreną ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka jest aż o 20% wyższe (podczas analiz naukowcy wzięli poprawkę na stosowanie pewnych leków i inne potencjalnie istotne czynniki).
   Związek stawał się silniejszy z wiekiem, zwłaszcza w przypadku kobiet. W przypadku mężczyzn w wieku 65 lat i starszych występowanie migren niemal podwajało ryzyko zespołu suchego oka. U cierpiących na migreny kobiet w tym samym wieku ryzyko wzrastało ok. 2,5-krotnie.
   Lekarze zajmujący się pacjentami z historią migren powinni mieć świadomość, że ci ludzie mogą być zagrożeni także zespołem suchego oka - zaznacza dr Richard Davis z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.
   Amerykanie podkreślają, że na razie nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego, ale o korelacji migren i zespołu suchego oka mówi się od lat. Co może je łączyć? Davis i inni wspominają o leżących u ich podłoża podobnych procesach zapalnych z poziomu komórkowego. Zmiany zapalne w przebiegu zespołu suchego oka mogą wyzwalać podobne zdarzenia w tkance nerwowo-mięśniowej, prowadząc do rozwoju i rozprzestrzeniania migrenowych bólów głowy. Możliwe też, że nadmierna suchość powierzchni oka oddziałuje na kluczowe szlaki nerwowe i w ten sposób pomaga uruchamiać migreny.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...