Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Połowa ma, połowa nie

Recommended Posts

Kiedyś elitarne, dziś stają się powszechne nawet w krajach niezbyt zamożnych. Mowa o aktywnych telefonach komórkowych – według danych firmy Informa, ich liczba właśnie sięgnęła 3,3 miliarda, co statystycznie daje jedną komórkę na dwóch mieszkańców Ziemi. Naturalnie, wynik jest zniekształcony przez fakt, że w wielu krajach na każdą osobę przypada więcej niż jeden telefon. Mimo wszystko jest to fenomenalny sukces, a operatorzy telekomunikacyjni pracowali niego tylko 26 lat, niemal bez przerwy przebijając najśmielsze prognozy rozwoju. Według opublikowanych informacji, najwięcej użytkowników mają sieci GSM – niemal 2,6 miliarda. Druga w rankingu technologia CDMA ma raczej niewielkie szanse nadrobić straty, ponieważ korzysta z niej "zaledwie" 420 milionów abonentów. Ostatnio najbardziej znaczący wzrost sieci komórkowych jest notowany w prowincjonalnych rejonach Indii oraz Chin. To zasługa spadających cen aparatów oraz usług. Także państwa afrykańskie mają swój udział w rozpowszechnieniu telefonii komórkowej. Okazuje się bowiem, że koncerny telekomunikacyjne były w stanie dopasować ofertę również do uboższych krajów, w których przeciętny abonent jest w stanie płacić zaledwie kilka dolarów miesięcznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Jak poinformował na oficjalnym blogu Google'a prezes firmy Larry Page, wyszukiwarkowy gigant kupi Motorola Mobility Inc. Transakcja warta 12,5 miliarda dolarów położy kres niezależności amerykańskiego producenta telefonów komórkowych, a jednocześnie spowoduje, że Google będzie mógł produkować własne smarfony i wzbogaci swoje słabe dotychczas portfolio o bardzo potrzebne firmie patenty.
   Możliwość produkcji własnych urządzeń niewątpliwie pozwoli Google'owi na lepsze konkurowanie z Apple'em, może jednak budzić niepokój dotychczasowych partnerów firmy - Samsunga, HTC czy LG - którzy wykorzystują platformę Android i staną się konkurentami Google'a. Larry Page zapewnia, że „przejęcie nie zmienia naszej decyzji i Android pozostanie otwartą platformą. Motorola będzie go licencjonowała, a Android pozostanie otwarty. Motorola będzie osobną firmą. Wielu producentów sprzętu ma swój wkład w sukces Androida i zamierzamy nadal z nimi współpracować". HTC już wydało oświadczenie, w którym popiera zakup Motoroli przez Google'a.
   Po ogłoszeniu transakcji cena akcji Motoroli wzrosła o 56%. Akcje Google'a spadły o około 3%.
   W obliczu zaostrzającej się walki na rynku urządzeń mobilnych niezwykle ważne jest też przejęcie przez Google'a patentów Motoroli. Dzięki temu koncern będzie mógł się bronić przed pozwami ze strony konkurencji.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Co pewien czas pojawiają się doniesienia o związkach telefonów komórkowych z guzami mózgu, bólami głowy czy przyspieszeniem starzenia. Po raz pierwszy podniesiono jednak kwestię ich wkładu w powstawanie kamieni nerkowych oraz uszkodzeń serca.
   Europejski Instytut Badawczy ds. Komponentów Elektronicznych w Bukareszcie określał wpływ promieniowania emitowanego przez telefony na krew. Jej próbki wystawiano na oddziaływanie mikrofal o różnym natężeniu, a czas ekspozycji wahał się od 10 do 60 godzin.
   Nawet przy dawkach promieniowania mniejszych od "komórkowego" dochodziło do wycieku hemoglobiny z erytrocytów. Akumulacja hemoglobiny w organizmie może zaś prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych oraz tworzenia się kamieni nerkowych.
   Ponieważ wyniki są co najmniej alarmujące, brytyjski Departament Zdrowia poinformował, że w przyszłym roku zostanie sporządzony specjalny raport. Na razie nie wiadomo, jaka będzie (i czy w ogóle się pojawi) reakcja agend medycznych innych krajów.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   LG.Philips LCD zaprojektowało ultrapłaski ekran TFT-LCD, przeznaczony dla płaskich telefonów komórkowych.
   Panel o grubości 1,3 mm ułatwi produkcję bardzo płaskich komórek — cieńszych aniżeli dostępne obecnie urządzenia o grubości 6,9 mm. Ekran pozwoli również na wyprodukowanie rozsuwanego telefonu, którego grubość nie przekroczy 10 mm.
   Nowy panel jest o 32 procent cieńszy od obecnie stosowanych — ich grubość wynosi przeciętnie od 1,9 do 2,9 mm. Co ważne, ekran charakteryzuje się niższym profilem aniżeli modele OLED, których grubość wynosi od 1,5 do 1,8 mm.
   Jasność nowego panelu wynosi 400 cd/m2 (obecnie ekrany LCD stosowane w telefonach komórkowych charakteryzują się jasnością na poziomie 200-300 cd/m2).
   LG.Philips LCD zaprezentuje oficjalnie swój produkt trzeciego października podczas wystawy SID Mobile Displays 2006, która odbędzie się w San Diego.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...