Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Po raz pierwszy zmierzono potencjał gotowości poza laboratorium

Rekomendowane odpowiedzi

Neurotechnolodzy z Uniwersytetu w Tybindze po raz pierwszy zmierzyli poza laboratorium (w dodatku w ekstremalnych warunkach, bo przed 192-m skokiem na bungee) potencjał gotowości (ang. readiness potential).

Wg specjalistów, readiness potential odzwierciedla wczesny proces przygotowawczy poprzedzający ruch. Wcześniejsze studia wykazały, że zaczyna się on ok. 850 ms przed ruchem i występuje obustronnie (symetrycznie) nad przyśrodkowymi oraz zaśrodkowymi okolicami mózgu.

Surjo R. Soekadar i jego doktorant Marius Nann podkreślają, że potencjał gotowości (Bereitschaftspotential) został po raz pierwszy opisany w 1964 r. przez Hansa Helmuta Kornhubera i Lüdera Deeckego, którzy w laboratorium badali aktywność osoby wielokrotnie poruszającej kciukiem.

Mimo licznych badań, nigdy nie zmierzono potencjału gotowości w życiowej sytuacji. Ponieważ napięcie zmienia się w zakresie kilku milionowych wolta, uważano, że pomiary są możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych.

Z myślą o rozwijaniu interfejsów mózg-maszyna Niemcy postanowili spróbować ocenić readiness potential podczas codziennych zadań/wydarzeń. Chcieli też sprawdzić, czy potrzebna do zainicjowania ruchu siła woli wpływa w jakiś sposób na cechy potencjału gotowości. W studium wzięło udział 2 półprofesjonalnych zawodników skoków ekstremalnych ze skał do wody. Aktywność ich mózgu badano przed skokiem z 2. co do wysokości platformy bungee w Europie przy Europabrücke w Austrii.

Już po kilku skokach Niemcy byli w stanie bez najmniejszych wątpliwości zmierzyć potencjał gotowości, co wg nich, oznacza, że jest on silnie wyartykułowany. Po raz kolejny eksperymenty pokazują, że granice możliwości da się przesuwać. Niewykluczone [więc], że wkrótce neurotechnologia stanie się częścią naszego codziennego życia - podsumowuje Soekadar.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby odczytywali zdalnie mogłoby się przydać w sportach walki (zawodowcy twierdzą, że to i tak widać po oczach) :)

Już widzę jak ludziom będzie się wszczepiać specjalne chipy żeby policjant wiedział z wyprzedzeniem czy chcesz go zaatakować.

To samo w sumie w autach (o ile nie będą szybciej jeździć samodzielnie), będzie można stwierdzić czy zareagujesz czy nie i wtedy podjąć akcję samodzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka technologia to przyszłość również w interakcjach z IT. Dodatkowo 850 ms to bardzo dużo, wydawało mi się że ten czas jest znacznie krótszy niż czas reakcji czyli poniżej 500 ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...