Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Człowiek z najmniejszym mózgiem?

Recommended Posts

Francuscy lekarze ze zdumieniem dowiedzieli się, że 44-letni normalnie funkcjonujący mężczyzna niemal nie ma... mózgu. Obrazowanie medyczne wykazało, że czaszkę prawie całkowicie wypełniał płyn mózgowo-rdzeniowy.

W czaszce zdrowego człowieka znajdują się cztery niewielkie komory, wypełnione płynem. U Francuza były one tak powiększone, że prawie nie było miejsca na mózg. Została mu tylko cienka warstwa komórek mózgowych.

Ma żonę, czworo dzieci i pracuje jako urzędnik państwowy – napisali lekarze w piśmie do specjalistycznego pisma medycznego „Lancet”.

Mężczyzna trafił do szpitala, gdyż skarżył się na bóle nogi. Lekarze, którzy czytali jego kartę choroby, dowiedzieli się, że jako dziecko miał on założony dren, który odprowadzał z czaszki nadmiar płynu i dren ten został usunięty gdy mężczyzna miał 14 lat.

Lekarze najpierw przeprowadzili tomografię komputerową, a następnie rezonans magnetyczny. Byli zdumieni tym, co zobaczyli. Najbardziej zdumiewa mnie to, jak tak niewielki mózg poradził sobie z czynnościami życiowymi. On nie powinien żyć – mówi doktor Max Muenke, specjalista ds. uszkodzeń mózgu w Narodowym Instytucie Badań Ludzkiego Genomu.

U mężczyzny przeprowadzono testy na inteligencję, które wykazały IQ na poziomie 75 punktów. To mniej niż średnie 100 punktów, jednak nie można mężczyzny uznać za upośledzonego.

Jeśli jakiś proces zachodzi bardzo powoli, prawdopodobnie przez dziesięciolecia, różne części mózgu moją przejąć rolę tych obszarów, które zostały zredukowane – mowi Muenke.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jaka była jego reakcja gdy się dowiedział że jest bezmózgiem ? ;)

 

a swoją drogą ciekawe ile naszych polskich urzędników  jest bez mózgowych  ... nie wspominając już o rządzie ;]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarzadzanie samym sobą to dla niektórych problem

Utrzymanie i zarządzanie rodziną to już całkim spory problem

Blokiem już musi być przez większość udziałów

miastem tak 100 000 rodzin to już jest duża sztuka

Państwem to nawet nie rozumiemy o co chodzi

Europą to się dowiemy od historyków za 50 lat jak otworzą archiwa

A do tego są tacy co światem chcą administrować czyli również mną i tobą.

 

Uważam po owocach ,że tak do końca to racji nie masz powiedziałbym że mają mózgi ale wprawy brak 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tak do tekstu to skoro wg fizyki kwantowej wszystko jest falą prawdopodobieństwa to my również.

Komunikacja w organiżmie zachdzi szybko i to w całej masie wiec

być może jesteśmy układem o sterowaniu rozproszonym czyli coś jak hologram albo sieć internetowa albo wszystko na raz stąd uszkodzenie częsci w zasadniczy sposób nie wpływa na całosc chyba że to jest modem do wymiany danych ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol ;D Mechanika kwantowa tyczy się świata mikroskopowego cząstek elementarnych. Wyobrażasz sobie jak by to było gdyby w naszym świecie makroskopowym nie można było naraz wyliczyć dokładnie prędkości i położenia danego Ciała (i tu pojawia się jeszcze Teoria Względności - prędkość jest względna ;))? Cała fizyka Newtona poszłąby się paść

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzieki za komentarz

 

w miarę postępu narzedzi badawczych i seperacji kościoła od panstwa (naukowcy żyli dłuzej  ;D) i przestali być alchemikami a zaczęli rozwijać naukę (prawdziwą) dla dobra wszystkich istot (co oznacza że chętnie dzielili się odkryciami ) poszukując uniwersalnego wytłumaczenia wszystkiego co nas otacza w tym i nas samych.

Okazało się że proste obserwacje nie tłumaczą rzeczywistości, potem okazało sie że wnikliwe obserwcje też od czegoś zależą , wkońcu postanowiono rozszarpać materię na strzępy żeby zobaczyc co jest w środku (tak jak proponował chyba Demokryt ;D) i tu niespodzianka na tym poziomie wszystko przechodzi w wszystko (tylko kwestia energi i wielkości młotka ;D)

i tu znów niespodzianka młotek i energia musi być dokłdnie dobrana bo inaczej nic się nie dzieje (kwanty) i tu stop z poznaniem bo ilość kombinacji jest porażająca nawet dla wszystkich komputerów na świecie ,do badań trzeba poważnego sprzętu i determinacji potem wojna i utajnienie najlepszych wynalazków - jest pat i tak od 100 lat(książki z 1927 roku porażaja ile oni już wtedy wiedzieli)

  ale fizycy teoretyczni z dobrym aparatem matematycznym (i zacięciem) zaczeli pchac dalej

przewidywac jak wyglada materia z równań i tu znów niespodzianka wymyślili 16 rodzajów materi (kwarki) z których tylko dwu jest cała materia którą badamy

 

a teraz najlepsze - zapomnieli o zasadzie nioznaczonosci a poniważ badali myślą to doszli do granicy rozdzielczości gdzie ich własne myśli tworza rzeczywistość i nadają jej cechy i kształt .

Zaczeli tworzyć stąd fotony sparowane nadprzewodnictwo i jeszcze wiele cudów a słowo i Bóg powiedział niech sie stanie i się stało nabrało realnego znaczenia. Problem w tym by odkształcić rzeczywistość trzeba milionów myśli na kwark,foton, elektron ,itd aż do planety i Wszech Swiata (czyli tworu wszystkich czujących i inteligętnych istot).

Stąd im wiecej ludzi jest zadowolonych z zycia tym stabilniejszy jest świat dlatego inne cywilizacje sa zainteresowane naszym pokojowym rozwojem , stąd jednoczenie europy ,przewrócenie muru berlińskiego, brak granic, wolnośc osobista , demokracja .

świat będzie piękny  - pomyśleć jakie to proste i piękne a wszystko od kilku ludzi którzy na swej drodze i w swoim uporze dokonali cudu. Jezus dobre rady przyniósł już 2000lat temu (tutaj składam mu podziękowanie za to co ZROBIŁ w imieniu swoim i wszystkich którzy to zrozumieją jutro - DZIĘKUJEMY) to był most rzucony w krytycznym momencie histori. 8)

 

Tak więc jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo a to oznacza że też potrafimy stwarzać

wic polega na tym ża trzeba generować tylko takie myśli  które chcielibyśmy sami przeżyć

" życz drugiemu tego co uważasz za najfajniejsze co mogłoby spotkać ciebie"

"podnoś drugiego na duchu gdy zapomni kim jest"

" kochaj nieprzyjaciół bo kidyś gdy zrozumieją swoją nie wiedzę będą Ci wdzieczni"

Słowa Jezusa w nowym testamencie to praktyczny kurs fizyki kwantowej dla milionów"

a przypowieści to przykłady praktyczngo zastosowania na codzień ( to nie jest już kwestia wiary to jest już fizyka) 8) :-* :-* :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nauczanie Jezusa a Mechanika Kwantowa? Dalej nie widzę związku ;) Z tą materią to jest jeszcze wałek, trzeba pogodzić OTW i Mechanikę Kwantową. Teraz próbują wyprowadzić obie teorie z Teorii Strun, jeszcze w zasadzie nie odkryliśmy tajników grawitacji (musi się rozwinąć Kwantowa Teoria Grawitacji). W teorii Strun cała materia jest stworzona ze strun drgających na wiele sposobów w wielowymiarowych światach zwiniętych. Pytanie tylko czy struny są z czegoś zbudowane? Czy dojdziemy do środka cebuli jak to się mówi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli będą sie wczuwać w struny to one dla nich powstaną ale wtedy odczepią sie od głównego nurtu a ten ma 2000lat.

 

Proponuję poczytać o kwarkach i stanach splątanych albo spojrzeć za siebie czy aby marzenia które miałeś będąc dzieckiem się nie spełniły??? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego głównego nurtu, to ja nie kminię. Zakładasz że struny nie istnieją? Byłoby fajnie wiedzieć, że istnieje tylko jeden rodzaj materii z której wszystko zostało złożone i jeden rodzaj oddziaływań. I świat stałby się prosty.

 

A kwarki - z tego co wiem to ponoć jest ich 6 (a pisałeś coś że 16). Kwarki w protonach mają ładunki 2/3 i -1/3 - skąd wiesz że nie są złożone z jeszcze mniejszych cząstek? To prawda że próba rozerwania kwarka (czy tam protonu/neutronu) prowadzi do powstania nowych kwarków (coś jakby kwarki były końcami gumy, a po przecięciu gumy powstają 2 nowe końce, czyli 2 nowe kwarki)?

 

Stany splątane - też cośtam czytałem. Chodzi Ci o to, że jak mamy splątane cząstki, to nieważne w jakiej odległości od siebie się znajdują, to zawsze mają ten sam stan kwantowy, a zmieniając stan jednej cząstki natychmiastowo zmienia się stan drugiej?

 

A marzenia... zaraz, ja w sumie jeszcze jestem dzieckiem (16 lat ;)), teraz to mam, choć o spełnienie ich będzie trudno, a jak byłem mały to raczej nie miałem marzeń więc nic się nie spełniło ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każda myśl jest marzeniem , np. chcę posłodzić kawę - to cały ciąg zdarzeń i kawa jest słodka - takie proste marzenia realizuje mechanicznie nasze ciało. Bardziej zaawansowane marzenia relizowane są w miarę jak cięgle je powtarzamy lub dziękujemy że już się spełniły choć jeszcze nie dotarły do nas.

Eksperyment- napisz marzenie i przyklej je na drzwiach wyjściowych a któregoś dnia ono przez nie przejdzie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Mózg chroniony jest przez czaszkę, opony mózgowo-rdzeniowe i barierę krew-mózg. Dlatego leczenie chorób go dotykających – jak udary czy choroba Alzheimera – nie jest łatwe. Jakiś czas temu naukowcy odkryli szlaki umożliwiające przemieszczanie się komórek układ odpornościowego ze szpiku kości czaszki do mózgu. Niemieccy naukowcy zauważyli, że komórki te przedostają się poza oponę twardą. Zaczęli więc zastanawiać się, czy kości czaszki zawierają jakieś szczególne komórki i molekuły, wyspecjalizowane do interakcji z mózgiem. Okazało się, że tak.
   Badania prowadził zespół profesora Alego Ertürka z Helmholtz Zentrum München we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium. Analizy RNA i białek zarówno w kościach mysich, jak i ludzkich, wykazały, że rzeczywiście kości czaszki są pod tym względem wyjątkowe. Zawierają unikatową populację neutrofili, odgrywających szczególną rolę w odpowiedzi immunologicznej. Odkrycie to ma olbrzymie znaczenie, gdyż wskazuje, że istnieje złożony system interakcji pomiędzy czaszką a mózgiem, mówi doktorant Ilgin Kolabas z Helmholtz München.
   To otwiera przed nami olbrzymie możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, potencjalnie może zrewolucjonizować naszą wiedzę o chorobach neurologicznych. Ten przełom może doprowadzić do opracowania bardziej efektywnych sposobów monitorowania takich schorzeń jak udar czy choroba Alzheimer i, potencjalnie, pomóc w zapobieżeniu im poprzez wczesne wykrycie ich objawów, dodaje profesor Ertürk.
   Co więcej, badania techniką pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) ujawniły, że sygnały z czaszki odpowiadają sygnałom z mózgu, a zmiany tych sygnałów odpowiadają postępom choroby Alzhaimera i udaru. To wskazuje na możliwość monitorowania stanu pacjenta za pomocą skanowania powierzchni jego głowy.
   Członkowie zespołu badawczego przewidują, że w przyszłości ich odkrycie przełoży się na opracowanie metod łatwego monitorowania stanu zdrowia mózgu oraz postępów chorób neurologicznych za pomocą prostych przenośnych urządzeń. Nie można wykluczyć, że dzięki niemu opracowane zostaną efektywne metody ich leczenia.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Na łamach Human Brain Mapping ukazał się artykuł, którego autorzy informują o zauważeniu międzypłciowych różnic w budowie mózgu u 5-letnich dzieci. Różnice zaobserwowane w istocie białej uwidaczniają różnice w rozwoju obu płci. Wyraźnie widoczny jest dymorfizm płciowy, a już w 5-letnim mózgu widać znaczne różnice w wielu regionach mózgu. Uzyskane wyniki zgadzają się z wynikami wcześniejszych badań, które wskazywały na szybszy rozwój mózgu kobiet.
   Podczas badań naukowcy wykorzystali technikę MRI obrazowania tensora dyfuzji. Polega ona na wykrywaniu mikroskopijnych ruchów dyfuzyjnych cząsteczek wody w przestrzeni zewnątrzkomórkowej tkanek. Jednym z głównych parametrów ocenianych tą metodą jest frakcjonowana anizotropia (FA). Jako, że tkanka nerwowa ośrodkowego układu nerwowego ma uporządkowaną budowę, oceniając współczynnik FA można zauważyć różnice w budowę istoty białej.
   Uczeni z Uniwersytetu w Turku porównali tą metodą budowę istoty białej u 166 zdrowych niemowląt w wieku 2–5 tygodni oraz 144 zdrowych dzieci w wieku od 5,1 do 5,8 lat. O ile u niemowląt nie zauważono istotnych statystycznie różnic pomiędzy płciami, to już u 5-latków wyraźnie widoczne były różnice międzypłciowe. U dziewczynek wartości FA dla całej istoty białej były wyższe we wszystkich regionach mózgu. Szczególnie zaś duża różnica występowała dla tylnych i bocznych obszarów oraz dla prawej półkuli.
   W naszej próbce typowo rozwijających się zdrowych 5-latków odkryliśmy szeroko zakrojone różnice międzypłciowe we frakcjonowanej anizotropii istoty białej. Dziewczynki miały wyższą wartość FA we wszystkich obszarach, a różnice te były istotne. [...] W naszych badaniach uwidoczniliśmy znacząco większe różnice niż wcześniej opisywane. Uzyskane przez nas wyniki pokazują dymorfizm płciowy w strukturze rozwijającego się 5-letniego mózgu, z wyraźnie wykrywalnymi zmianami w wielu regionach, czytamy na łamach Human Brain Mapping.
   Autorzy przypuszczają, że różnice te mogą wynikać z różnej dynamiki rozwoju mózgu u obu płci. Przypominają też, że z innych badań wynika, iż w późniejszym wieku dynamika ta jest wyższa u chłopców, przez co z wiekiem różnice się minimalizują. To zaś może wyjaśniać, dlaczego autorzy niektórych badań nie zauważali różnic w próbkach starszych osób.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Gdy ponad 100 lat temu z pewnej angielskiej kopalni węgla wydobyto skamieniałą rybią czaszkę, jej odkrywcy z pewnością nie zdawali sobie sprawy, jaką sensację skrywa ich znalezisko. Przeprowadzone niedawno badania tomograficzne wykazały, że w czaszce zwierzęcia sprzed 319 milionów lat zachował się mózg. To najstarszy znany nam dobrze zachowany mózg kręgowca.
   Organ ma około 2,5 cm długości. Widoczne są nerwy, dzięki czemu naukowcy mają szansę na lepsze poznanie wczesnej ewolucji centralnego układu nerwowego promieniopłetwych, największej współcześnie żyjącej gromady ryb, w skład której wchodzi około 30 000 gatunków. Odkrycie rzuca też światło na możliwość zachowania się tkanek miękkich kręgowców w skamieniałościach i pokazuje, że muzealne kolekcje mogą kryć liczne niespodzianki.
   Ryba, której mózg się zachował, to Coccocephalus wildi, wczesny przedstawiciel promieniopłetwych, który żył w estuariach żywiąc się niewielkimi skorupiakami, owadami i głowonogami. Tan konkretny osobnik miał 15-20 centymetrów długości. Naukowcy z Uniwersytetów w Birmingham i Michigan nie spodziewali się odkrycia. Badali czaszkę, a jako że jest to jedyna skamieniałość tego gatunku, posługiwali się wyłącznie metodami niedestrukcyjnymi. Na zdjęciach z tomografu zauważyli, że czaszka nie jest pusta.
   Niespodziewane odkrycie zachowanego w trzech wymiarach mózgu kręgowca daje nam niezwykłą okazję do zbadania anatomii i ewolucji promieniopłetwych, cieszy się doktor Sam Giles. To pokazuje, że ewolucja mózgu była bardziej złożona, niż możemy wnioskować wyłącznie na podstawie obecnie żyjących gatunków i pozwala nam lepiej zdefiniować sposób i czas ewolucji współczesnych ryb, dodaje uczona. Badania zostały opublikowane na łamach Nature.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Naukowcy z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Pittsburghu są prawdopodobnie pierwszymi, którzy donoszą o istnieniu w ludzkim mózgu 12-godzinnego cyklu aktywności genetycznej. Co więcej, na podstawie pośmiertnych badań tkanki mózgowej stwierdzili, że niektóre elementy tego cyklu są nieobecne lub zburzone u osób cierpiących na schizofrenię.
   Niewiele wiemy o aktywności genetycznej ludzkiego mózgu w cyklach krótszych niż 24-godzinne. Od dawna zaś obserwujemy 12-godzinny cykl aktywności genetycznej u morskich, które muszą dostosować swoją aktywność do pływów, a ostatnie badania wskazują na istnienie takich cykli u wielu różnych gatunków, od nicienia C. elegans, poprzez myszy po pawiana oliwkowego.
   Wiele aspektów ludzkiego zachowania – wzorzec snu czy wydajność procesów poznawczych – oraz fizjologii – ciśnienie krwi, poziom hormonów czy temperatura ciała – również wykazują rytm 12-godzinny, stwierdzają autorzy badań. Niewiele jednak wiemy o tym rytmie, szczególnie w odniesieniu do mózgu.
   Na podstawie badań tkanki mózgowej naukowcy stwierdzili, że w mózgach osób bez zdiagnozowanych chorób układu nerwowego, w ich grzbietowo-bocznej korze przedczołowej, widoczne są dwa 12-godzinne cykle genetyczne. Zwiększona aktywność genów ma miejsce w godzinach około 9 i 21 oraz 3 i 15. W cyklu poranno-wieczornym dochodzi do zwiększonej aktywności genów związanych z funkcjonowaniem mitochondriów, a zatem z zapewnieniem mózgowi energii. Natomiast w godzinach popołudniowych i nocnych – czyli ok. 15:00 i 3:00 – zwiększała się aktywność genów powiązanych z tworzeniem połączeń między neuronami.
   O ile nam wiadomo, są to pierwsze badania wykazujące istnienie 12-godzinnych cykli w ekspresji genów w ludzkim mózgu. Rytmy te są powiązane z podstawowymi procesami komórkowymi. Jednak u osób ze schizofrenią zaobserwowaliśmy silną redukcję aktywności w tych cyklach, informują naukowcy. U cierpiących na schizofrenię cykl związany z rozwojem i podtrzymywaniem struktury neuronalnej w ogóle nie istniał, a cykl mitochondrialny nie miał swoich szczytów w godzinach porannych i wieczornych, gdy człowiek się budzi i kładzie spać, a był przesunięty.
   W tej chwili autorzy badań nie potrafią rozstrzygnąć, czy zaobserwowane zaburzenia cykli u osób ze schizofrenią są przyczyną ich choroby, czy też są spowodowane innymi czynnikami, jak np. zażywanie leków lub zaburzenia snu.

   « powrót do artykułu
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Nowo odkryta struktura w mózgu może być zaangażowana w rozwój takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy infekcje centralnego układu nerwowego, mówią naukowcy z Uniwersytetów w Rochester i Kopenhadze. Nowa warstwa oponowa, nazwana przez odkrywców SLYM (subarachnoidal lymphatic-like membrane) działa zarówno jak warstwa ochronna, jak i miejsce, z którego komórki układu odpornościowego monitorują mózg pod kątem infekcji i stanów zapalnych.
   Odkrycie nowej struktury anatomicznej, która oddziela i pomaga w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego do i wokół mózgu, pozwala nam w większym stopniu docenić rolę, jaką płyn ten odgrywa nie tylko w usuwaniu toksyn, ale również we wspieraniu ochrony immunologicznej, mówi doktor Maiken Nedergaard. W opublikowanym artykule naukowcy zauważają, że coraz więcej dowodów wskazuje, że płyn mózgowo-rdzeniowy działa jak układ kwazi-limfatyczny centralnego układu nerwowego. Dodają jednak, że mimo postępów technik obrazowania, wciąż nie wiemy dokładnie, jak płyn ten jest transportowany w mózgu.
   Autorzy badań skupili się na oponach mózgowo-rdzeniowych. Składają się one z trzech warstw: opony twardej, opony pajęczej oraz opony miękkiej. Badaliśmy, jak zorganizowany jest ruch płynu mózgowo-rdzeniowego i komórek układu odpornościowego w przestrzeni podpajęczynówkowej u myszy i ludzi, stwierdzają. Wtedy odkryli istnienie SLYM, która dzieli przestrzeń podpajęczynówkową. SLYM to mezotelium, błona, która otacza i chroni wiele organów wewnętrznych. Zawiera ona też komórki odpornościowe. Profesor Kjeld Møllgård, główny autor badań, wysunął hipotezę, że może się ona znajdować też w centralnym układzie nerwowym. A gdy ją teraz odkrył, wraz z zespołem postanowił odpowiedzieć na pytanie czy SLYM jest nieprzepuszczalną błoną rozdzielającą przestrzeń podpajęczynówkową.
   Szczegółowe analizy wykazały, że SLYM jest niezwykle cienka i delikatna, ma grubość od 1 do kilku komórek. Jest cieńsza od opony twardej. Uczeni wykorzystali techniki śledzenia molekuł o różnych rozmiarach i odkryli, że przez SLYM mogą się przedostać tylko bardzo małe molekuły. Wydaje się, że błona ta rozdziela „czysty” i „brudny” płyn mózgowo-rdzeniowy. SLYM rozdziela przestrzeń podpajęczynówkową na część górną oraz dolną dla roztworów z molekułami o masie ≥ 3 kDa (kilodaltonów). Innymi słowy SLYM ogranicza przepływ większość peptydów i protein – takich jak amyloid beta i tau – pomiędzy górną a dolną częścią przestrzeni podpajęczynówkowej, stwierdzają naukowcy.
   Badania sugerują, że SLYM odgrywa rolę w układzie glimfatycznym, który kontroluje przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, umożliwiając napływ „czystego” płynu i jednoczesne wymywanie toksyn z centralnego układu nerwowego. SLYM może odgrywać też ważną rolę ochronną. Centralny układ nerwowy posiada własną populację komórek odpornościowych i jest chroniony przed napływem z zewnątrz tego typu komórek. Ponadto wydaje się, że SLYM posiada własną populację komórek odpornościowych, skanujących płyn mózgowo-rdzeniowy pod kątem oznak infekcji.
   Odkrycie nowej błony otwiera drzwi do badań jej roli w chorobach mózgu. Naukowcy zauważyli, że w procesie starzenia się oraz w przypadku pojawienia się stanu zapalnego, na błonie tej dochodzi do nagromadzenie większej i bardziej zróżnicowanej populacji komórek odpornościowych. Wykazaliśmy, że w wyniku ostrego stanu zapalnego i w procesie naturalnego starzenia się dochodzi do znacznego wzrostu liczby i różnorodności komórek odpornościowych w SLYM. Natomiast fizyczne uszkodzenie SLYM może, poprzez zmianę wzorca przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, wyjaśniać zarówno wydłużony okres nieprawidłowego przepływu glimfatycznego, jak i zwiększone ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w wyniku urazu, stwierdzają naukowcy.
   Badania sugerują, że nieprawidłowe funkcjonowanie SLYM może mieć wpływ na pojawienie się lub przebieg tak zróżnicowanych chorób jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera.

   « powrót do artykułu
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...