Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Delfiny nabywają samoświadomość szybciej niż ludzie

Recommended Posts

Delfiny butlonose szybciej niż ludzie i szympansy nabywają samoświadomości. Tradycyjnym testem, wskazującym na istnienie samoświadomości, jest test rozpoznawania się w lustrze. Dotychczas wiadomo, że samych siebie rozpoznać w lustrze potrafią ludzie, delfiny, wielkie małpy, słonie oraz sroki. Teraz okazało się, że delfiny stają się świadome samych siebie szybciej niż ludzie.

Naukowcy przeprowadzili badania na dwóch delfinach przebywających w National Aquarium w Baltimore. Chcieli sprawdzić, w jaki sposób zwierzęta będą wchodziły w interakcje z lustrem. Jak poinformowała Diana Reiss z City University of New York, jeden z delfinów rozpoznawał siebie w lustrze już w wieku 7 miesięcy. U ludzi pierwsze oznaki samoświadomości pojawiają się w wieku 12-15 miesięcy i zostają wzmocnione pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. U szympansów odpowiednie zachowania obserwuje się jeszcze później.

Odkrycie to pozwala nam lepiej zrozumieć czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zdolności pozwalających na rozpoznawanie się w lustrze i do rozwoju inteligencji, dodaje Reiss. Wiemy bowiem, że u dzieci zdolność do rozpoznawania się w lustrze jest powiązana z rozwojem sensorycznym, motorycznym, rozwojem zdolności społecznych i samoświadomości.

Tak wczesny rozwój samoświadomości u delfinów jest powiązany z ich rozwojem zdolności społecznych oraz zaawansowanych zdolności sensoryczny i motorycznych, dodaje Rachel Morrison z University of North California.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukamy inteligencji w kosmosie, a nie potrafimy/nie chcemy (niepotrzebne skreśl) porozumieć się z inteligencją którą mamy pod nosem. Lepiej: zabijamy na potęgę

Może nie potrzeba nam SI - wystarczy zemsta zaplanowana w głębinach. 

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...