Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czysta energia z paliw kopalnych jest możliwa?

Rekomendowane odpowiedzi

Na Ohio State University trwają prace, których celem jest stworzenie technologii pozwalających na zamianę paliw kopalnych i biomasy w energię bez emitowania CO2 do atmosfery.

Naukowcy z Ohio opublikowali w piśmie Energy & Environmental Sience dwa artykuły na ten temat. W pierwszym opisują proces, podczas którego gaz łupkowy zmieniany jest e metanol i benzynę, a w procesie tym zużywa się dwutlenek węgla. Proces ten można zastosować też do węgla i biomasy, a w odpowiednich warunkach nie tylko zużywa się cały dwutlenek węgla powstający podczas procesu, ale pobiera się dodatkowy z zewnętrznego źródła.

W drugim z artykułów uczeni informują, że znacząco wydłużyli czas życia cząstek biorących udział w reakcji pozwalającej na konwersję węgla i innych paliw w energię elektryczną i inne użyteczne produkty. Postęp jest na tyle duży, że nowa metoda może okazać się ekonomicznie opłacalna.

Co więcej opracowano też i opatentowano metodę tworzenia gazu syntezowego, która jest o połowę tańsza od dotychczas stosowanych metod.

Energia odnawialna to przyszłość. Jednak potrzebujemy technologii okresu przejściowego, takiej, która pozwoli nam na produkcję czystej energii przez najbliższe 30 lat lub więcej, do czasu aż energia wiatrowa i słoneczna się rozpowszechnią, mówi profesor Liang-Shih Fan, jeden z autorów badań.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proces ten można zastosować też do węgla i biomasy, a w odpowiednich warunkach nie tylko zużywa się cały dwutlenek węgla powstający podczas procesu, ale pobiera się dodatkowy z zewnętrznego źródła.

No to mamy samograja. Teraz tylko zrobić to w układzie zamkniętym i CO2 nie wydostanie się z procesu, tylko coś za bardzo wydaje się to prostopadłe do termodynamiki. Ale fakt, jeśli badaczom, w ten czy inny sposób udało się zużyć ciepło odpadowe do utylizacji CO2 , to to jest świetna wiadomość dla Polski - kraju stojącego na węglu. To wstrząśnie rynkiem pozwoleń na CO2 i może uratuje nasze hutnictwo.

 

przydałoby się jakieś makro konwertujące CO2 -> CO2:)

 

 

 

Co więcej opracowano też i opatentowano metodę tworzenia gazu syntezowego, która jest o połowę tańsza od dotychczas stosowanych metod

A to zagraża ropie. Jesli gaz syntezowy będzie tak tani, to benzyna z gazu będzie ekonomiczną oczywistością. Ropa będzie musiała stanieć o połowę :D

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale benzynę i metanol też trzeba raczej spalić, i znowu mamy CO2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I 3x drozsza zywnosc bo kolejne miliony hektarow pojda pod produkcje biomasy na cele energetyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...