Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy fototransformer pozwala szkodzić szkodliwym, oszczędzając sprzymierzeńców

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa metoda fototermiczna może pomóc w walce z lekoopornością. Opracowany przez Chińczyków 3-elementowy czynnik przekształca światło (bliską podczerwień) w ciepło. Ponieważ uaktywnić go mogą tylko patogeny, np. pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), neutralnym i korzystnym dla naszych organizmów bakteriom nic się nie dzieje.

W metodach fototermicznych podczas ekspozycji na światło rośnie temperatura, co prowadzi do denaturacji białek drobnoustrojów. By tak się stało, dana substancja musi jednak skutecznie transformować światło w ciepło. Jak tłumaczą autorzy publikacji z pisma Angewandte Chemie, wcześniejsze transformery fototermiczne wiązały się z bakteriami niespecyficznie na drodze oddziaływań elektrostatycznych. W takiej sytuacji nie było zaś mowy o wybiórczym hamowaniu konkretnych bakterii.

Mając to na uwadze, zespół Jianga-Fei Xu i Xi Zhana z Tsinghua University w Pekinie oraz Chińskiej Akademii Nauk opracował czynnik fototermiczny, który może zostać uaktywniony tylko przez same bakterie, a konkretnie przez bakterie fakultatywnie (względnie) beztlenowe.

Fototransformer Chińczyków składa się z 3 elementów. Pałeczkowaty rdzeń stanowi pochodna (monomer) diimidu perylenowego, której oba końce są schowane w makrocyklicznych "kulach" - kukurbiturilu. Kule zapobiegają niespecyficznemu łączeniu z błonami bakterii i agregowaniu pałeczek.

Pewne czynniki mogą redukować diimid do anionorodników. Co ważne, potrafią to też względnie beztlenowe bakterie, np. E. coli. Reakcja zmienia właściwości optyczne kompleksu - anion pochłania bliską podczerwień i uwalnia energię w postaci ciepła. Okolice pałeczek okrężnicy stają się bardzo gorące, a w końcu bakterie giną.

Laseczkom siennym (Bacillus subtilis) nic się nie dzieje, bo nie umieją one uruchomić transformera.

Specjaliści uważają, że za reakcję redukcji i włączenie fototransformera odpowiadają enzymy - hydrogenazy. Duże ich ilości znajdują się wyłącznie w błonach bakterii beztlenowych i fakultatywnie beztlenowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że w bebechach nie mamy pożytecznych bakterii beztlenowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FAKULTATYWNIE beztlenowych.

Lactobacillus są dla przykładu stale beztlenowe, dostęp do tlenu zatrzymuje ich rozwój, dlatego na nie to nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...