Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Miało być 10 nanometrów, będzie 14

Rekomendowane odpowiedzi

Intel, który od czasu gdy AMD pokazało udaną rodzinę procesorów Ryzen, odczuwa coraz większą presję ze strony rywala, ujawnił swoje plany dotyczące procesorów z rodziny Ice Lake. Pojawią się one po rodzinie Cannon Lake, pierwszych intelowskich CPU wykonanych w technologii 10 nanometrów. Ice Lake mają zadebiutować jeszcze przed 2019 rokiem, a ich następcą będzie rodzina Tiger Lake.

Pod koniec bieżącego miesiąca Intel zaprezentuje Coffee Lake. To te układy miały być pierwszymi wykonanymi w technologii 10 nm, jednak ze względu na problemy techniczne Intel zrezygnował z tych planów.

Rodzina Ice Lake to następca procesorów Intel Core 8. generacji. Procesory te będą produkowane w intelowskiej technologii „10nm+”, oświadczyli przedstawiciele koncernu. Nie wyjaśnili niestety, co oznacza „10nm+”. Można jedynie przypuszczać, że w porównaniu z Cannon Lake, pierwszymi 10-nanometrowymi układami Intela, rodzina Ice Lake będzie oferowała większą wydajność oraz dłuższy czas pracy na bateriach.

Jeszcze w lutym Intel obiecał, że pierwszy układ z rodziny Cannon Lake zadebiutuje 10-nanometrowy Cannon Lake i będzie on oferował o 15% większą wydajność niż jego poprzednik, o którym wówczas nic nie było wiadomo. TEraz wiemy, że najpierw na rynek trafią 14-nanometrowe Coffee Lake. W ramach tej rodziny ukażą się prawdopodobnie trzy 6-rdzenioweprocesory obsługujące po 12 wątków, które będą pasowały do podstawki LGA1151. Wszystko wskazuje na to, że co najmniej jeden z tych procesorów będzie taktowany 3,5-gigahercowym zegarem z możliwością zwiększenia taktowania do 4,3 GHz i będzie miał do dyspozycji 12 megabajtów pamięci L3. Wszystkie nowe układy będą współpracowały z pamięcią DD4 taktowaną zegarem o częstotliwości 2400 MHz. Intel twierdzi, że Coffee Lake będą o 15-30 procent szybsze od Kaby Lake.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam sobie głowę uciąć, że nie chodzi o żadne problemy techniczne" tylko o maksymalizację zysków - spowolnienie rozwoju, podzielenie go na mniejsze stopnie. Z badań rynku im wyszło zapewne, że wystarczy mniejszy krok techniczny aby osiągnąć zamierzony cel zysku i tyle. W ten sposób cywilizacja nie rozwija się tak, jakby mogła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat Intel już od dłuższego czasu (od kiedy zakończył się wielki wyścig z AMD) leci w cyferki, zamiast faktycznych innowacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...