Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Australijczycy pomagają roślinom przetrwać susze

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Australian National University znaleźli sposób na wspomożenie roślin w przetrwaniu suszy. Dzięki wykorzystaniu naturalnych mechanizmów roślin niektóre z nich będą mogły przeżyć o 50% dłużej w czasie suszy. Odkrycie prawdopodobnie uda się zastosować do jęczmienia, pszenicy i ryżu, jednych z najważniejszych zbóż uprawianych przez człowieka.

Australijski zespół naukowy odkrył nową molekularną ścieżkę sygnałową, która kontroluje zamykanie porów w liściach roślin w celu zaoszczędzenia wody. Nasze badanie może pomóc w zwiększeniu produktywności rolnictwa nie tylko w Australii, ale również w innych krajach, które cierpią z powodu susz, stwierdził doktor Barry Pogson. Jeśli tylko trochę uda się nam ograniczyć straty spowodowane suszą, będzie miało to olbrzymi wpływ na naszych rolników i gospodarkę, dodał.

Naukowcy odkryli, że chloroplasty, dobrze znane ze względu na ich rolę w fotosyntezie, są kluczowym elementem współdziałającym z hormonami roślinnymi w czasie suszy. Okazało się, że to chloroplasty z komórek otaczających pory w liściach są w stanie wyczuć, że nadeszła susza i mogą aktywować sygnał chemiczny powodujący zamknięcie porów.

Australijczycy przeprowadzili eksperymenty na jęczmieniu i rzodkiewniku. Zwiększając ilość sygnałów z tych chloroplastów zwiększyliśmy odporność roślin na suszę, przedłużając ich życie w niekorzystnych warunkach o około 50 procent, mówi Kai Chan. Wspomniany sygnał można wzmocnić za pomocą odpowiedniego krzyżowania roślin, manipulacji genetycznych lub  metod uprawy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnicy GMO pewnie będą woleli umrzeć z głodu razem ze swoimi rodzinami niż to zjeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnicy GMO wybiorą odpowiednie krzyżowanie roślin lub metody uprawy, które według tego artykułu równie dobrze nadają się do wzmocnienia sygnału kontrolującego zamykanie porów w liściach roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...