Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fizyczne lewitujące piksele

Recommended Posts

Naukowcy w Uniwersytetów w Sussex i Bristolu wykorzystali fale dźwiękowe do uniesienia wielu kolorowych niewielkich kulek, a następnie manipulowali nimi za pomocą pól elektrycznych. W ten sposób uzyskali unoszące się w powietrzu piksele, z których można tworzyć obrazy. Nowa technologia, zwana JOLED, zostanie zaprezentowana w bieżącym tygodniu podczas konferencji w Japonii.

Stworzyliśmy w powietrzu wyświetlacz z unoszącymi się swobodnie pikselami. Każdy z pikseli może być w kontrolowany sposób obrócony, dzięki czemu możemy uzyskać różne kolory i obrazy. Otwiera to nowe możliwości, gdzie komputery i mobilne wyświetlacze będą mogły zostać rozszerzone na trójwymiarowe środowisko ponad wyświetlaczem - mówi profesor Sriram Subramanian z University of Sussex.

Fizyczne piksele są unoszone w powietrzu za pomocą zestawu miniaturowych głośników ultradźwiękowych, a można nimi manipulować dzięki zmianom pola elektrycznego generowanego przez niewielkie elektrody. JOLED można opisać jako lewitujący e-ink, który może zmieniać kształt - mówi doktor Deepak Sahoo z Sussex. Najbardziej ekscytującym aspektem naszych badań jest udowodnienie, że możliwe jest skonstruowanie w pełni funkcjonalnego wyświetlacza stworzone z wielkiej liczby niewielkich unoszących się w powietrzu przedmiotów.

Myślimy o pikselach jako o niewielkich kwadratach zdolnych do zmiany koloru, które są powiązane z wyświetlaczem. JOLED zmienia naszą percepcję, pokazując, że mogą istnieć fizyczne piksele unoszące się w powietrzu. W przyszłości mogą dzięki temu powstać złożone trójwymiarowe obrazy zbudowane z pikseli, które będzie można dotknąć - stwierdza Asier Marzo z University of Bristol.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co na to psy, koty, nietoperze? Jeden zdecydowany na wszystko, wyposażony w gwizdek ultradźwiękowy harcerz zakłóci pracę całemu biurowcowi. 

Ale generalnie super pomysł.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...