Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Karmione nanowęglowymi suplementami gąsienice dają wytrzymalszą nić

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Tsinghua University ustalili, że dodawanie grafenu lub jednościennych nanorurek węglowych (ang. SWNTs) do karmy dla gąsienic jedwabników morwowych (Bombyx mori) sprawia, że wytwarzają one mocniejszą nić.

Oprzędem jedwabników interesuje się zarówno przemysł tekstylny, jak i technologiczny. W ostatnich latach próbowano ulepszyć jedwab na różne sposoby, np. dodając barwniki, nanocząstki, przewodzące tworzywa czy antybiotyki. W tym celu poddawano obróbce gotowy produkt lub stosowano suplementy do karmy gąsienic.

W ramach najnowszego eksperymentu Chińczycy spryskiwali liście morwy 0,2% wodnym roztworem nanorurek węglowych lub grafenu. Testy nici jedwabnej wykazały, że może ona wytrzymać naprężenia większe o 50%. Badanie spektrograficzne ujawniło, że nanowęglowe dodatki utrudniały zmianę konformacji fibroiny włókien jedwabiu z kłębka statystycznego i helisy alfa do harmonijek beta, co może się przekładać na zwiększenie wydłużenia przy zerwaniu.

Chińczycy prowadzili też badania pirolizy zmodyfikowanego jedwabiu w temperaturze 1050°C. Wprowadzenie grafenu i SWNTs pozwalało uzyskać grafityzowane struktury o podwyższonym przewodnictwie elektrycznym.

Autorzy publikacji z pisma Nano Letters mają nadzieję, że ich ustalenia pozwolą wyprodukować z nowego jedwabiu tkaniny o lepszych właściwościach ochronnych, bardziej wytrzymałe implanty medyczne czy ubrania z wbudowaną elektroniką.

Wcześniej naukowcy muszą jednak przeprowadzić dodatkowe badania. Na razie nie wiadomo bowiem, w jaki sposób jedwabniki włączają nanorurki i grafen w nić. Nie ujawniono także, ile dokładnie SWNTs i grafenu trafia do jedwabiu i czy zabieg nie wpływa negatywnie na same gąsienice.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i dali ciała... Albowiem spryskiwanie liści morwy 0,2% wodnym roztworem nanorurek węglowych lub grafenu z dodatkiem 0,3% roztworem siarczanu tytanu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów. (Sam sprawdzałem doświadczalnie w zeszłym tygodniu - badanie cyklotronowe szybkiego rzutu.) Uzyskane tym oto sposobem włókna jedwabiu zawierają nie tylko grafen, ale też są w oplocie tytanowym. Wytrzymałość włókien liczona jest zatem w nano Günther-ach. Może to pozwolić w przyszłości na zbudowanie windy grawitacyjnej pozwalającej umieszczać satelity na niskich orbitach okołoziemskich. To jakże innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie pozwoli na rezygnację z rakiet, a co za tym idzie zakupu drogiego paliwa.  :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@DLAP, nie powiem abym się na tym znał... ale jeśli mówisz prawdę, to lepiej byłoby nie ujawniać takich rewelacji publicznie do czasu uzyskania patentu, lub przynajmniej do oficjalnej publikacji wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...