Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Karmione nanowęglowymi suplementami gąsienice dają wytrzymalszą nić

Recommended Posts

Naukowcy z Tsinghua University ustalili, że dodawanie grafenu lub jednościennych nanorurek węglowych (ang. SWNTs) do karmy dla gąsienic jedwabników morwowych (Bombyx mori) sprawia, że wytwarzają one mocniejszą nić.

Oprzędem jedwabników interesuje się zarówno przemysł tekstylny, jak i technologiczny. W ostatnich latach próbowano ulepszyć jedwab na różne sposoby, np. dodając barwniki, nanocząstki, przewodzące tworzywa czy antybiotyki. W tym celu poddawano obróbce gotowy produkt lub stosowano suplementy do karmy gąsienic.

W ramach najnowszego eksperymentu Chińczycy spryskiwali liście morwy 0,2% wodnym roztworem nanorurek węglowych lub grafenu. Testy nici jedwabnej wykazały, że może ona wytrzymać naprężenia większe o 50%. Badanie spektrograficzne ujawniło, że nanowęglowe dodatki utrudniały zmianę konformacji fibroiny włókien jedwabiu z kłębka statystycznego i helisy alfa do harmonijek beta, co może się przekładać na zwiększenie wydłużenia przy zerwaniu.

Chińczycy prowadzili też badania pirolizy zmodyfikowanego jedwabiu w temperaturze 1050°C. Wprowadzenie grafenu i SWNTs pozwalało uzyskać grafityzowane struktury o podwyższonym przewodnictwie elektrycznym.

Autorzy publikacji z pisma Nano Letters mają nadzieję, że ich ustalenia pozwolą wyprodukować z nowego jedwabiu tkaniny o lepszych właściwościach ochronnych, bardziej wytrzymałe implanty medyczne czy ubrania z wbudowaną elektroniką.

Wcześniej naukowcy muszą jednak przeprowadzić dodatkowe badania. Na razie nie wiadomo bowiem, w jaki sposób jedwabniki włączają nanorurki i grafen w nić. Nie ujawniono także, ile dokładnie SWNTs i grafenu trafia do jedwabiu i czy zabieg nie wpływa negatywnie na same gąsienice.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i dali ciała... Albowiem spryskiwanie liści morwy 0,2% wodnym roztworem nanorurek węglowych lub grafenu z dodatkiem 0,3% roztworem siarczanu tytanu pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów. (Sam sprawdzałem doświadczalnie w zeszłym tygodniu - badanie cyklotronowe szybkiego rzutu.) Uzyskane tym oto sposobem włókna jedwabiu zawierają nie tylko grafen, ale też są w oplocie tytanowym. Wytrzymałość włókien liczona jest zatem w nano Günther-ach. Może to pozwolić w przyszłości na zbudowanie windy grawitacyjnej pozwalającej umieszczać satelity na niskich orbitach okołoziemskich. To jakże innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie pozwoli na rezygnację z rakiet, a co za tym idzie zakupu drogiego paliwa.  :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

@@DLAP, nie powiem abym się na tym znał... ale jeśli mówisz prawdę, to lepiej byłoby nie ujawniać takich rewelacji publicznie do czasu uzyskania patentu, lub przynajmniej do oficjalnej publikacji wyników.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...