Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tablety równie skuteczne jak środki uspokajające

Rekomendowane odpowiedzi

iPady zmniejszają lęk przed operacją równie skutecznie jak tradycyjne środki uspokajające.

Zespół dr Dominique Chassard z Hôpital Mère-Enfant, Hospices Civils de Lyon przedstawił wyniki swoich badań na Światowym Kongresie Anestezjologów w Hongkongu.

Francuzi wykazali, że rozpraszanie iPadami przed operacjami wymagającymi znieczulenia ogólnego nie tylko zmniejsza lęk tak samo skutecznie jak konwencjonalne środki, ale i zapewnia większą satysfakcję rodziców oraz jakość indukcji znieczulenia.

Naukowcy porównywali wpływ midazolamu (podawanego w ramach premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi) oraz dostosowanych do wieku gier na iPadzie. Badano dzieci w wieku 4-10 lat. Lęk oceniano zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Dzieci wylosowano do grupy z midazolamem (MDZ) lub grupy z tabletem (TAB). Do pierwszej grupy trafiło 54 małych pacjentów, a do drugiej - 58.

Pacjentom w grupie MDZ podawano midazolam (0,3 mg/kg) doustnie lub doodbytniczo, a dzieci z grupy TAB dostawały iPada 20 min przed znieczuleniem. Lęk u dzieci oceniano za pomocą kwestionariusza Modified Yale Preoperative Anxiety Scale (mYPAS) w 4 momentach: 1) po przybyciu do szpitala, 2) po rozłączeniu z rodzicami, 3) podczas indukcji i 4) na oddziale wybudzeniowym. Lęk u rodziców badano za pomocą skali STAI. Mierzono go przy tych samych okazjach co u dzieci (wyjątkiem była indukcja znieczulenia, bo rodziców przy tym nie było). Pielęgniarki anestezjologiczne oceniały jakość indukcji znieczulenia na skali od 0 (niesatysfakcjonujące) do 10 (wysoce satysfakcjonujące).

Pół godziny po podaniu ostatniej dawki nalbufiny (leku stosowanego do uśmierzania bólu pooperacyjnego) lub 45 min po przewiezieniu na oddział wybudzeń dzieci przenoszono na oddział chirurgii ambulatoryjnej, gdzie ponownie badano lęk rodziców (za pomocą skali STAI-3) oraz małych pacjentów (m-YPAS-4). Dodatkowo na skali od 0 do 10 oceniano zadowolenie rodziców ze znieczulenia. Do oceny pooperacyjnych zmian w zachowaniu zastosowano Post Hospital Behaviour Questionnaire (PHBQ).

Okazało się, że poziomy lęku rodziców i dzieci były podobne w obu grupach; odnotowano analogiczny wzorzec ich ewolucji. Tak rodzice, jak i pielęgniarki uznały, że znieczulenie było bardziej satysfakcjonujące w grupie TAB.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niezła reklama "ajpada"....

ale to nic odkrywczego. "ruchome obrazki" uspakajają, działało to już na czarnobiałych telewizorach lampowych. dlatego bedąc chorym leży sie i ogląda TV :). i dlatego telewizory na monety to niezły biznes w szpitalach....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...