Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Czas przejścia pokarmu przez jelito kluczowy dla zdrowia

Recommended Posts

Czas przejścia pokarmu przez układ pokarmowy (pasażu) wpływa na ilość szkodliwych metabolitów bakteryjnych. Tym samym stanowi czynnik kluczowy dla zdrowia jelit.

Autorzy publikacji z Nature Microbiology analizowali wpływ czasu pasażu jelita grubego na metabolizm bakterii (mikrobiomu). Naukowcy z Narodowego Instytutu Żywienia Duńskiego Uniwersytetu Technicznego analizowali bakteryjne produkty przemiany materii z moczu.

Bakterie jelitowe preferują trawienie (fermentację) węglowodanów, lecz gdy ich brakuje, zaczynają rozkładać inne związki, np. białka. Wcześniej akademicy zaobserwowali korelacje między pewnymi produktami rozkładu białek przez bakterie i rozwojem różnych chorób, w tym raka jelita grubego, przewlekłej choroby nerek i autyzmu.

W skrócie, odkryliśmy, że im dłuższy czas pasażu jelita grubego, tym więcej szkodliwych produktów rozkładu bakteryjnego [katabolizmu białek] powstaje. Dla odmiany, kiedy czas pasażu jest krótszy, wykrywamy więcej związków produkowanych w czasie odnowy śluzówki, co może stanowić przejaw zdrowszej ściany jelita - opowiada prof. Tine Rask Licht.

Powszechnie uznaje się, że bardzo zróżnicowana populacja bakterii jelitowych jest zdrowsza, ale zarówno badania Narodowego Instytutu Żywienia, jak i inne studia pokazują, że bogactwo mikroflory w kale wiąże się często z długim pasażem.

Badanie Duńczyków demonstruje, że czas pasażu to kluczowy czynnik dla aktywności mikrobiomu i sygnalizuje znaczenie zapobiegania zatwardzeniom. Uzyskane wyniki mogą pomóc w lepszym rozumieniu chorób, w przypadku których zaparcia stanowią czynnik ryzyka, np. raka jelita grubego, czy takich, który często towarzyszą, np. ADHD i autyzmu.

Licht dodaje, że można wprowadzić kilka zwyczajów, dzięki którym czas pasażu się skróci, np. przestrzegać diety bogatej w błonnik, pić dużo wody i pamiętać o ruchu. Warto też rozważyć zmniejszenie spożycia mięsa, które spowalnia pasaż i dostarcza bakteriom z przewodu pokarmowego dużo białka.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czas pasażu można również skrócić znacząco zwiększając ilość spożywanego pokarmu. Nie wiem jak to działa na dłuższa metę (poza otyłością), ale przy krótkich epizodach obżarstwa skuteczne. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że zbyt długie trawienie nie jest dobre dla organizmu wiedziały już nasze babki.

Co do dalszych tez artykułu, uważam że są błędne. Bakterie jelitowe nie preferują węglowodanów. Czego przykładem są Eskimosi, którzy w ogóle nie spożywają węglowodanów.

Błonnik roślinny rzeczywiste przyspiesza pasaż, ale ma również właściwości drażniące ściany jelit. Natomiast nieprawdą jest że mięso spowalnia pasaż. Dobrej jakości mięso ma naturalne działanie perystaltyczne. To pokarmy bogate w węglowodany są czynnikiem najbardziej sprzyjającym zaparciom.

Przykre jest że mięso, które jest podstawowym pokarmem ludów pierwotnych jest co rusz dyskredytowane w kolejnych artykułach. Oczywiście mięso wysokiej jakości, bo to niskiej jakości rzeczywiście może zaszkodzić człowiekowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co za pseudo naukowy bełkot, mięso niema szans dojść do jelit bo bezstratnie rozkłada się już w żołądku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...