Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Makijaż wywołuje u mężczyzn podziw, a u kobiet zazdrość

Recommended Posts

Badanie psychologów z Uniwersytetu w Stirling ujawniło, że mężczyźni sądzą, że kobiety z makijażem cieszą się większym prestiżem, a inne kobiety postrzegają je jako bardziej dominujące.

Obie płci zgadzają się co do wysokiej pozycji: wg nich, kobiety z makijażem wyglądają [po prostu] bardziej atrakcyjnie. Mężczyźni sądzą jednak, że pomalowane kobiety mają większy prestiż, a inne kobiety uważają, że są bardziej dominujące - wyjaśnia dr Viktoria Mileva.

Badanie sugeruje, że wysoki status można osiągnąć na 2 sposoby: albo przez dominację, co oznacza, że zmusza się ludzi do podążania za sobą siłą lub manipulacją, albo za pomocą prestiżu, czyli zalet czy pożądanych cech [...].

Autorzy publikacji z pisma Perception odkryli także, że generalnie kobiety raczej negatywnie postrzegają inne kobiety noszące makijaż.

Wykonaliśmy kilka kolejnych badań, które miały wyjaśnić, czemu pomalowane kobiety są uznawane przez przedstawicielki tej samej płci za bardziej dominujące. Wydaje się, że w grę wchodzą zazdrość i potencjalne zagrożenie; oceniając kobiety z makijażem, badane twierdziły, że mogłyby być o nie zazdrosne i sądziły, że są one bardziej rozwiązłe. Wspominały też o większej atrakcyjności dla mężczyzn.

Jeśli chodzi o zastosowania praktyczne, wiedza o tym, kto znajdzie się w grupie prowadzącej rozmowy w sprawie zatrudnienia, może np. wpłynąć na decyzję kobiety o tym, czy pomalować się, czy nie. To, czy rozmówcy będą ją postrzegać jako atrakcyjną, dominującą i/lub cieszącą się prestiżem, będzie [bowiem] wpływać na działania obu stron, a zatem i na wyniki spotkania. Z tego powodu zrozumienie potencjalnych skutków stosowania kosmetyków jest ważne nie tylko dla użytkowniczki, ale i dla odbiorców.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

bystrzachy z tych psychologów, nie ma co.... ciekawe tylko czy ktos płaci za takie badania? czy w czasie wolnym tak sobie tworzą?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...