Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Sposób kłócenia wpływa na rodzaj kłopotów zdrowotnych

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby, które sprzeczając się z partnerem, wpadają w gniew, powinny uważać na problemy sercowo-naczyniowe. Dla odmiany ludzie, którzy w czasie konfliktu wycofują się emocjonalnie, ryzykują problemami mięśniowo-szkieletowymi, np. sztywnością mięśni.

Publikacja naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Northwestern University w piśmie Emotion bazuje na danych z 20 lat. Amerykanie kontrolowali takie czynniki jak wiek, wykształcenie, poziom aktywności fizycznej, palenie i picie, a także spożycie kofeiny.

Generalnie związek między emocjami a stanem zdrowia był silniej zaznaczony u mężów, ale pewne korelacje stwierdzono także u żon.

Analizowaliśmy rozmowy prowadzone w ramach małżeńskiego konfliktu, które trwały zaledwie 15 min. Bazując na emocjonalnych zachowaniach mężczyzn z tego kwadransa, mogliśmy przewidzieć wystąpienie problemów zdrowotnych na przestrzeni 20 lat - podkreśla prof. Claudia Haase.

Konflikty zdarzają się w każdym związku, ale ludzie radzą sobie z nimi w różny sposób. Jedni wybuchają złością, inni się wycofują. Nasze badanie pokazuje, że te różne zachowania emocjonalne mogą w dłuższej perspektywie czasowej przepowiadać różne problemy zdrowotne.

Uczestnicy studium są częścią grupy (kohorty) 156 heteroseksualnych par w średnim i starszym wieku z rejonu zatoki San Francisco. Robert Levenson z UC Berkeley badał je od 1989 r. Co 5 lat były one nagrywane w laboratorium w czasie przedyskutowywania zdarzeń z życia. Koderzy zachowania oceniali ich kontakty w oparciu o wyraz twarzy, mowę ciała i ton głosu. Ochotnicy wypełniali też baterie testów, w tym szczegółowy kwestionariusz dot. stanu zdrowia.

W ramach najnowszego studium skupiano się na konsekwencjach zdrowotnych gniewu, tłumienia emocji, smutku i strachu. W przypadku 2 ostatnich nie znaleziono jednak istotnych korelacji. Nasze wyniki sugerują, że konkretne emocje wyrażane w związku - wybuchy gniewu i zamknięcie w sobie - przepowiadają podatność na pewne problemy zdrowotne - zaznacza Levenson.

Tropiąc na nagraniach gniew, naukowcy szukali takich zachowań, jak zmarszczone brwi, zaciśnięte usta i zęby, a także podniesiony albo ściszony głos. Na wycofanie wskazywały zesztywnienie mięśni szyi, "martwa" twarz oraz mały albo żaden kontakt wzrokowy.

Dane te zestawiono z objawami zdrowotnymi mierzonymi co 5 lat na przestrzeni 2 dekad.

Małżonkowie, którzy łatwiej wychodzili z siebie, znajdowali się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia bólu w klatce piersiowej, nadciśnienia oraz innych problemów sercowo-naczyniowych. Dla odmiany u osób wycofujących się częściej występowały bóle pleców, sztywność szyi i stawów czy napięcie mięśni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doradzcie co w tej sytuacji wybrać, bóle w klatce piersiowej czy sztywność karku? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Małżonkowie, którzy łatwiej wychodzili z siebie, znajdowali się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia bólu w klatce piersiowej, nadciśnienia oraz innych problemów sercowo-naczyniowych.

A mówią że choleryk się wyładuje i ma z grzywki, tymczasem psuje się od środka! 

 

 

doradzcie co w tej sytuacji wybrać, bóle w klatce piersiowej czy sztywność karku?

W tej sytuacji należy przejść na hakunę matatę albo buddyzm czy inne Tao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...