Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Poszukają Obcych w 20 000 nowych systemów

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe dane naukowe skłoniły SETI Institute do poszukiwania życia pozaziemskiego w miejscach, które jeszcze niedawno odrzucano, jako nie rokujące zbyt dużych nadziei. Poszukiwania życia rozszerzono na 20 000 czerwonych karłów. "To może być jeden z tych przypadków, w których starszy oznacza lepszy. W starszych systemach życie miało więcej czasu by ewoluować" - mówi Seth Shostak z SETI.

W ramach przewidzianego na dwa lata projektu zdecydowano o wybranie 20 000 najbliższych czerwonych karłów z listy 70 000 takich gwiazd. Zostaną one zbadane za pomocą Allen Telescope Array, składającego się z 42 anten. Naukowcy będą poszukiwali sygnału w zakresie 1-10 GHz. Połowa tych długości leży w zakresie tzw. 'magicznych częstotliwości'. To częstotliwości wprost powiązane ze stałymi matematycznymi. Sądzimy, że jeśli obca cywilizacja nadaje sygnał, to najrozsądniej byłoby to zrobić na tych właśnie częstotliwościach - mówi Gerry Harp z SETI.

Dotychczas naukowcy z SETI nie przyglądali się czerwonym karłom, gdyż ich ekosfera jest bardzo mała. Najnowsze badania wskazują jednak, że energia gwiazdy może być transportowana z oświetlonej do nieoświetlonej części planety, dzięki czemu większość jej powierzchni może nadawać się do podtrzymania życia. Co więcej nowe dane sugerują, że od 16 do 50 procent czerwonych karłów ma planety w ekosferach. To odsetek porównywalny, a może nawet większy, niż w przypadku gwiazd podobnych do Słońca - oświadczyli specjaliści z SETI Institute.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż dziwne że dopiero teraz na to wpadli... do tego promieniowanie czerwonych karłów jest mniej energetyczne i przyjaźniejsze życiu. być może nawet planety turlające się wkoło takiego karła nie muszą mieć własnego pola magnetycznego żeby obronić własną atmosferę przez wywianiem przez wiatr gwiazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

być może nawet planety turlające się wkoło takiego karła nie muszą mieć własnego pola magnetycznego żeby obronić własną atmosferę przez wywianiem przez wiatr gwiazdy.

Raczej muszą. Bez względu an to jak spokojna jest gwiazda to zdarzają jej się wyrzuty masy (a czerwone karły do najspokojniejszych zwykle nie należą). Każdy taki przypadek może prowadzić do poważnego ubytku atmosfery... Chociaż jakimś cudem Wenus dobrze się pod tym względem trzyma mimo stosunkowo słabego pola magnetycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...