Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Spaghetti-małżeństwa

Recommended Posts

Nowozelandzki Kościół Latającego Potwora Spaghetti uzyskał prawo do zatwierdzania małżeństw. Decyzja władz Nowej Zelandii została opublikowana New Zealand Gazette.

Kościół Latającego Potwora Spaghetti powstał w połowie ubiegłego dziesięciolecia w USA jako wyraz sprzeciwu wobec wykładania w szkołach w Kansas teorii inteligentnego projektu, alternatywnego wobec teorii ewolucji. Członkowie tej ogranizacji noszą na głowach durszlaki, a niektórzy z nich odrzucają sugestie, jakoby parodiowali prawdziwe religie.

Teraz w Nowej Zelandii Jeff Montomery, odpowiedzialny za urząd rejestrujący małżeństwa, narodziny i zgony wydał - na wniosek Kościła Latającego Potwora - zgodę tej organizacji na zatwierdzanie małżeństw. Montgomery kierował się przepisami, które zezwalają na rejestrowanie małżeństw organizacjom rozpowszechniającym wierzenia religijne, przekonania filozoficzne oraz humanitarne. Nowozeladzkie prawo nie definiuje, jakie organizacje religjne czy filozoficzne mogą zatwierdzać małżeństwa, wystarczyło zatem przekonanie, że Kościół Latającego Potwora Spaghetti rozpowszechnia pewną religijną, filozoficzną czy humanistyczną. "Nie osądzamy trafności tych przekonań", stwierdził Montgomery.

Na podstawie tych samych przepisów małżeństwa w Nowej Zelandii mogą zatwierdzać organizacje promując jogę, druidyzm, uzdrawianie Reiki czy scjentolodzy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli powoli z tej pseudo-religii, a dokładniej parodii religii robi się prawdziwa religia. Widziałem kiedyś w TV, jak reporter zaczepił "wyznawcę" Latającego Potwora Spagetti, wtedy ten człowiek zaczął mówić jakieś ogólniki o pokoju na świecie czy czymś w podobnych klimatach. Prawie jak jakiś kaznodzieja. Ot, psychologia  :D

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic się nie robi poza tym że nabywają kolejne uprawnienia. O tym że pewnie kiedyś będą ślubów udzielać to już od paru lat przypuszczałem że ten dzień nadejdzie.

Zwyczajna urzędnicza procedura. Dla urzędnika czy też przepisu nie ma rozróżnienia. Udało się New Age czemu innym by się miało nie udać?

Czy zna ktoś przepis rozróżniający głupiego od mądrego? :D Tym samym urzędnik który może jedynie w ramach przepisów się poruszać także nie może rozróżnić rzeczy mądrej od głupiej...nie ma takiego prawa.

Dyskutowałem kiedyś z prawnikami (dość znanymi) na ten temat. Urzędnik ma robić to co mu nakazują przepisy i koniec. Jak nakazują robić coś głupiego to ma nie dyskutować tylko to robić.

 

Montgomery kierował się przepisami, które zezwalają na rejestrowanie małżeństw organizacjom rozpowszechniającym wierzenia religijne, przekonania filozoficzne oraz humanitarne.
Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiedzcie tylko jedno - Pastafarianizm jest religią bardzo pokojową. Ona nikomu nie ma prawa zaszkodzić. Nawołuje do szacunku i dobrego wychowania. Nie wiem czemu w Polsce tak bardzo ten "urzędnik" odmawia rejestracji takiego wyznania. To jest naprawdę smutne. A Nowozelandczykom gratuluje ślubu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

Dodam, że w Polsce urzędnik przez lata miał problem, by udzielić zgody na udzielanie ślubów przez wyznania może bardziej tradycyjne, jak np. buddyzm. :)

Dotyczy to, niestety wciąż, również pochówków.

 

 

 

O tym że pewnie kiedyś będą ślubów udzielać to już od paru lat przypuszczałem że ten dzień nadejdzie.

Opowiadasz się za "monopolem"? ;)

 

 

 

Tym samym urzędnik który może jedynie w ramach przepisów się poruszać także nie może rozróżnić rzeczy mądrej od głupiej...nie ma takiego prawa.

 

Urzędnik nie jest od odróżniania dobra od zła. Podobnie rzeczy mądrej od głupiej. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...