Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niebezpieczne aromatyzowane e-papierosy

Rekomendowane odpowiedzi

Elektroniczne papierosy zawierają związki chemiczne łączone z chorobami układu oddechowego. Badacze z Uniwersytetu Harvarda stwierdzili np., że diacetyl, wiązany z ciężkimi chorobami dróg oddechowych jest obecny w ponad 75% elektronicznych papierosów i płynów do ich napełniania. W aromatyzowanych płynach odkto też dwa inne potencjalnie niebezpiecznie związki.

OSHA (Occupational Safety and Health Administration) już w przeszłości wydała ostrzeżenie dla przemysłu chemicznego, gdyż diacetyl wiązany jest z występowaniem zarostowego zapalenia oskrzelików. Choroba ta, zwana potocznie "płucami pop-cornowymi", została po raz pierwszy odnotowana u pracowników zakładów spożywczych, którzy wdychali zapach sztucznego masła na liniach produkujących pop-corn. Ponad dekadę temu odkryto "płuca pop-cornowe" i wówczas zauważono niebezpieczeństwo związane z wdychaniem sztucznych aromatów. Diacetyl i inne podobne do niego aromaty są używane nie tylko w pop-cornie, ale również tam, gdzie występują zapachy owocowe, alkoholowe oraz - jak dowiedzieliśmy się z naszych badań - w pachnących słodyczami płynach do e-papierosów - mówi profesor Joseph Allen, główny autor badań.

Obecnie na rynku USA występuje ponad 7000 rodzajów aromatyzowanych papierosów elektronicznych i płynów do ich wypełniania. E-papierosy szybko zdobywają popularność, brak jest jednak badań na temat ich wpływu na zdrowie użytkowników. Obecnie produkt ten nie jest w żaden sposób regulowany. Amerykańska FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) opublikowała propozycję regulacji. Agencja powołuje się przy tym na swoje uprawnienia dotyczące regulowania niektórych produktów zawierających tytoń i nikotynę.

Allen i jego zespół przetestowali 51 wiodących marek e-papierosów i liquidów. Szukali w nich diacetylu, acetoiny oraz 2,3-pentanedionu. To związki podejrzewane o wywoływanie chorób układu oddechowego w miejscach pracy. Każdy z e-papierosów został umieszczony w komorze, gdzie specjalne urządzenie wielokrotnie przez osiem sekund zasysało dym z końcówki papierosa i wypuszczało go do komory. Pomiędzy poszczególnymi zasysaniami mijało 15-30 sekund. Powietrze w komorze poddano następnie analizie.

W 47 z 51 badanych papierosów znaleziono co najmniej jeden z poszukiwanych związków chemicznych. Diacetyl znaleziono w 39 papierosach, acetoina występowała w 46, a 2,3-pentanedion w 23.

Większość obaw o wpływ e-papierosów na zdrowie koncentrowało się wokół nikotyny, zatem wielu rzeczy nie wiemy o elektronicznych papierosach. Zawierają one nie tylko różną ilość nikotyny, ale można w nich znaleźć też inne substancje rakotwórcze, takie jak formaldehyd oraz - co wykazały nasze badania - aromaty, które mogą uszkadzać płuca - mówi profesor David Christiani.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zawierają one nie tylko różną ilość nikotyny, ale można w nich znaleźć też inne substancje rakotwórcze, takie jak formaldehyd oraz - co wykazały nasze badania - aromaty, które mogą uszkadzać płuca - mówi profesor David Christiani.

To, że te inhalatory są szkodliwe to oczywiste. Nie wiemy czy są bardziej szkodliwe od oryginału. W szczególności istotne jest jak szkodliwe są dla otoczenia. Szkodliwość dla palacza wydaje się mniej ważna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem to brak informacji o stężeniu tych substancji i porównanie do innych znanych produktów uważanych za bezpiecznie.

Diacetyl dla przykładu zawsze występuje w piwie, zwykle w ilościach ledwo wyczuwalnych, ale czasem w takich, że nie da się tego pić. Diacetyl jest czymś co drożdże z czasem same zjadają i zmieniają w alkohol, ale muszą być w dobrej formie i mieć ku temu warunki.

Ale to nie forum piwowarów bym zaczynał tłumaczyć takie technikalia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...