Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kobiety i mężczyźni inaczej doświadczają negatywnych emocji

Recommended Posts

Zespół Adrianny Mendrek z Montrealskiego Instytutu Zdrowia Psychicznego zaobserwował, że pewne rejony mózgu kobiet i mężczyzn, zwłaszcza układu limbicznego, inaczej reagują na obrazy o negatywnym wydźwięku. Postanowił więc sprawdzić, czy odpowiadają za to czynniki psychologiczne (cechy kobiece bądź męskie), czy hormonalne.

W ramach studium 46 osób (w tym 25 kobiet) oglądało zdjęcia i miało powiedzieć, czy wyzwalały one pozytywne lub negatywne emocje, czy były odbierane jako neutralne. W tym czasie wykonywano badanie obrazowe. Przed sesją pobrano próbki krwi, by określić poziom hormonów.

Okazało się, że w porównaniu do mężczyzn, kobiety dawały negatywnym zdjęciom wyższe oceny. Większe stężenia testosteronu wiązały się z mniejszą wrażliwością, a bardziej nasilone cechy kobiece - bez względu na płeć - z większą.

Autorzy publikacji z pisma Psychoneuroendocrinology zauważyli także, że o ile podczas oglądania i u kobiet, i u mężczyzn aktywowały się grzbietowo-przyśrodkowa część kory przedczołowej (ang. dorsomedial prefrontal cortex, dmPFC) oraz ciało migdałowate prawej półkuli, o tyle u mężczyzn łączność między nimi była silniejsza; im bardziej te obszary na siebie oddziaływały, tym mniejszą wrażliwość na zdjęcia obserwowano.

Ciało migdałowate pełni funkcje wykrywacza zagrożenia i aktywuje się, gdy dana osoba styka się ze wskazówkami świadczącymi o strachu czy smutku, zaś dmPFC bierze udział w procesach poznawczych dot. kontaktów społecznych. Silniejszy związek między tymi rejonami u mężczyzn sugeruje, że w przypadku negatywnych emocji mają oni bardziej analityczne niż emocjonalne podejście. Niewykluczone, że kobiety mają tendencje, by koncentrować się na uczuciach generowanych przez te bodźce, podczas gdy mężczyźni pozostają nieco bierni, próbując analizować bodźce i ich wpływ - wyjaśnia prof. Stéphane Potvin.

Związek między układem limbicznym (ciałem migdałowatym) i korą przedczołową wydaje się modulowany przez testosteron i płeć (mierzoną przez natężenie męskości i kobiecości). Emocjonalną wrażliwość na negatywne sytuacje modulują zarówno czynniki biologiczne, jak i kulturowe - podkreśla Mendrek. W najbliższej przyszłości Kanadyjczycy chcą sprawdzić, jak mózgi kobiet i mężczyzn reagują w zależności od typu negatywnej emocji i jaką rolę spełnia tu cykl menstruacyjny.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się przestraszy kobietę, to ona raczej zacznie uciekać (w panice). Jak się przestraszy faceta, to po pierwszej odruchowej reakcji bezie on analizował zagrożenie celem jego zneutralizowania, zwłaszcza, gdy w pobliżu jest (jego) kobieta. Oczywiście to stereotypy i jest od tego mnóstwo wyjątków.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście to stereotypy i jest od tego mnóstwo wyjątków.

Tu mamy twardy dowód, że mózgi pracują inaczej. Ciekawi mnie czy te różnice są biochemiczne kontrolowane hormonami czy indukowane społecznie lub kulturowo.

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...