Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pierwsza na świecie klatka piersiowa wydrukowana z tytanu

Recommended Posts

Gdy u 54-letniego pacjenta zdiagnozowano mięsaka ściany klatki piersiowej, ekipa chirurgów zdecydowała się zastąpić usunięty mostek i część żeber wydrukowanym w 3D tytanowym implantem.

Implant został zaprojektowany i wykonany przez australijską firmę Anatomics, która korzystała ze sprzętu pozostającego na wyposażeniu Lab 22 w Clayton.

Doktorzy José Aranda, Marcelo Jimene i Gonzalo Varela ze Szpitala Uniwersyteckiego w Salamance spodziewali się, że ze względu na skomplikowaną geometrię jamy klatki piersiowej operacja będzie trudna.

Chirurdzy myśleli o stworzeniu nowego rodzaju implantu, dostosowanego do złożonej budowy mostka i żeber. Chcieliśmy zapewnić pacjentowi bezpieczniejszą opcję i poprawić rekonwalescencję po zabiegu - opowiada Aranda.

Specjaliści zwrócili się z prośbą o pomoc do firmy Anatomics. Oceniwszy wymogi zamówienia, dyrektor wykonawczy Andrew Batty stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem byłoby drukowanie 3D w metalu.

Choć wcześniej w torakochirurgii stosowano implanty tytanowe, projekty nie uwzględniały zagadnień związanych z długoterminowym mocowaniem. Płaskie implanty i płytki mocuje się na sztywno za pomocą śrub, ale po jakimś czasie mogą się one poluzować, co zwiększa ryzyko powikłań i ponownej operacji.

Uciekając się do tomografii komputerowej w wysokiej rozdzielczości, eksperci z Anatomics zrekonstruowali w trójwymiarze budowę klatki piersiowej pacjenta i guz. Dzięki temu chirurdzy mogli dokładnie wyznaczyć marginesy resekcji.

[...] Byliśmy w stanie zaprojektować implant ze sztywnym mostkowym rdzeniem i półgiętkimi tytanowymi prętami, które pełnią funkcję protez żeber [...] - wyjaśnia Batty.

Implant ze stopu tytanowego odpowiedniej próby wydrukowano na wartym 1,3 mln dol. sprzęcie. Przedsięwzięcie zrealizowano w należącym do Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation Lab 22.

Drukarka kieruje strumień elektronów na warstwę sproszkowanego tytanu i go topi. Później proces jest powtarzany, by warstwa po warstwie uzyskać implant. W porównaniu do tradycyjnych metod produkcyjnych, drukowanie 3D zapewnia kilka korzyści, zwłaszcza w dziedzinie biomedycyny. Po pierwsze, pozwala na dostosowanie [dizajnu] do potrzeb, po drugie, umożliwia szybkie uzyskiwanie prototypów - a ma to spore znaczenie dla czekającego na operację chorego - dodaje Alex Kingsbury z CSIRO.

Gotową protezę wysłano do Hiszpanii, gdzie z powodzeniem została wszczepiona pacjentowi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czekam na możliwość wymiany wszystkich kości na tytanowe. Jakoś tak mi przypadło do gustu hobby ulicznego Kaznodziei (Johny Mnemonic).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętam, pamiętam. Dlatego uważam, że jeszcze nie pora, ale czekam z niecierpliwością.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...