Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Inżynieria genetyczna ratuje zagrożone rośliny i ludzi

Rekomendowane odpowiedzi

Współczesna medycyna korzysta z wielu leków pochodzących z roślin. Niestety, część tych roślin to gatunki zagrożone i dalsza eksploatacja grozi ich wyginięciem. Naukowcom z Uniwersytetu Stanforda udało się przenieść gen produkujący uzyteczną substancję z rośliny zagrożonej do innej i uzyskać w tej drugiej potrzebną substancję.

Rosnąca w Himalajach Sinopodophyllum hexandrum to zagrożona roślina, z której produkuje prekursor etopozydu, leku wykorzystywanego w chemioterapii. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali gen odpowiedzialny za wytwarzania pożądanego związku chemicznego i przenieśli go do Nicotiana benthamiana, bliskiego kuzyna tytoniu hodowlanego. Naśladowanie sposobu, w jaki natura tworzy pożyteczne molekuły to bardzo obiecująca alternatywa dla eksploatacji roślin,jednak najpierw musimy zidentyfikować odpowiednie geny. To poważne wyzwanie, gdyż genom roślin może być bardzo rozbudowany - mówi profesor Elizabeth Sattely.

Naukowcy zidentyfikowali sześć nowych genów, które w połączeniu z czterema wcześniej znanymi odpowiadają za wytwarzanie przez Sinopodophyllum hexandrum interesującego nas związku. Korzystając z tych genów zmodyfikowaliśmy genetycznie dzikiego kuzyna tytoniu, by wytwarzał prekursowa genów. Sądzimy, że moglibyśmy użyć tych genów również w innych łatwych w hodowli organizmach, takich jak np. drożdże - dodaje uczona.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz roślinki już na pewno wyginą, bo nikomu nie będzie zależało na ich przetrwaniu. A akurat branża farmaceutyczna, w szczególności gałąź odpowiedzialna cytostatyki, jest wystarczająco bogata, by zadbać o ginący gatunek oraz założyć plantacje w celu pozyskiwania pożądanej substancji. Ale i tak nie wierzę by ceny tych "leków" spadły w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...