Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przeciwdrgawkowy wpływ muzyki

Recommended Posts

Mózgi osób z padaczką reagują na muzykę inaczej niż mózgi osób zdrowychSądzimy, że potencjalnie muzyka może być wykorzystywana jako metoda interwencyjna [do zapobiegania napadom] - wyjaśnia dr Christine Charyton z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Amerykanie tłumaczą, że ok. 80% przypadków epilepsji stanowi tzw. padaczka skroniowa, w której gwałtowne, synchroniczne wyładowania neuronów mają miejsce właśnie w płacie skroniowym. Ponieważ muzyka jest przetwarzana przez korę słuchową w tym samym płacie, Charyton chciała ocenić jej wpływ na mózgi chorych.

Zespół posłużył się EEG. Dane pozyskano m.in. od pacjentów, który między wrześniem 2012 a majem 2014 r. przebywali na uniwersyteckim oddziale monitorowania padaczki.

Czynność bioelektryczną utrwalano w ramach następującego schematu: w czasie 10 min ciszy, odtwarzania Sonaty na dwa fortepiany D-dur KV448 Mozarta (części II - Andante) lub piosenki "My Favorite Things" w wykonaniu Johna Coltrane'a, drugiej 10-min ciszy, odtwarzania drugiego z wymienionych wcześniej utworów i trzeciego, ostatniego, 10-min okresu ciszy. Kolejność utworów była losowa, co oznacza, że część ochotników słuchała na początku Mozarta, a część Coltrane'a.

Okazało się, że w czasie słuchania muzyki u pacjentów z epilepsją występowała znacząco większa aktywność bioelektryczna mózgu, co więcej, zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych, zwłaszcza w obrębie płata skroniowego, z muzyką.

Byliśmy zaskoczeni wynikami - podkreśla Charyton, dodając, że wg niej, zapobiegając napadom, warto by połączyć tradycyjne leczenie oraz interwencje muzyczne.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Okazało się, że w czasie słuchania muzyki u pacjentów z epilepsją występowała znacząco większa aktywność bioelektryczna mózgu, co więcej, zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych"

Użycie tu terminu "synchronizacja fal" ma efekt odwrotny do zamierzonego. Jedną z najważniejszych cech padaczki jest właśnie synchronizacja wyładowań neuronalnych. Dlatego proponuję zamienić ten wyraz np. na 'koincydencja'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może tak

... zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych z muzyką, zwłaszcza w obrębie płata skroniowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...