Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Przeciwdrgawkowy wpływ muzyki

Rekomendowane odpowiedzi

Mózgi osób z padaczką reagują na muzykę inaczej niż mózgi osób zdrowychSądzimy, że potencjalnie muzyka może być wykorzystywana jako metoda interwencyjna [do zapobiegania napadom] - wyjaśnia dr Christine Charyton z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio.

Amerykanie tłumaczą, że ok. 80% przypadków epilepsji stanowi tzw. padaczka skroniowa, w której gwałtowne, synchroniczne wyładowania neuronów mają miejsce właśnie w płacie skroniowym. Ponieważ muzyka jest przetwarzana przez korę słuchową w tym samym płacie, Charyton chciała ocenić jej wpływ na mózgi chorych.

Zespół posłużył się EEG. Dane pozyskano m.in. od pacjentów, który między wrześniem 2012 a majem 2014 r. przebywali na uniwersyteckim oddziale monitorowania padaczki.

Czynność bioelektryczną utrwalano w ramach następującego schematu: w czasie 10 min ciszy, odtwarzania Sonaty na dwa fortepiany D-dur KV448 Mozarta (części II - Andante) lub piosenki "My Favorite Things" w wykonaniu Johna Coltrane'a, drugiej 10-min ciszy, odtwarzania drugiego z wymienionych wcześniej utworów i trzeciego, ostatniego, 10-min okresu ciszy. Kolejność utworów była losowa, co oznacza, że część ochotników słuchała na początku Mozarta, a część Coltrane'a.

Okazało się, że w czasie słuchania muzyki u pacjentów z epilepsją występowała znacząco większa aktywność bioelektryczna mózgu, co więcej, zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych, zwłaszcza w obrębie płata skroniowego, z muzyką.

Byliśmy zaskoczeni wynikami - podkreśla Charyton, dodając, że wg niej, zapobiegając napadom, warto by połączyć tradycyjne leczenie oraz interwencje muzyczne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Okazało się, że w czasie słuchania muzyki u pacjentów z epilepsją występowała znacząco większa aktywność bioelektryczna mózgu, co więcej, zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych"

Użycie tu terminu "synchronizacja fal" ma efekt odwrotny do zamierzonego. Jedną z najważniejszych cech padaczki jest właśnie synchronizacja wyładowań neuronalnych. Dlatego proponuję zamienić ten wyraz np. na 'koincydencja'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak

... zaobserwowano u nich tendencję do silniejszej synchronizacji fal mózgowych z muzyką, zwłaszcza w obrębie płata skroniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...