Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W CERN-ie odkryto pentakwarki

Recommended Posts

Naukowcy z CERN-u poinformowali o odkryciu nowej klasy cząstek – pentakwarków. Odkrycia dokonano w ramach eksperymentu LHCb w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Pentakwarki to nie są po prostu jakieś tam nowe cząstki. To sposób łączenia kwarków, podstawowych cegiełek materii, we wzorce, jakich nie zauważono w czasie całych 50-letnich badaniach nad tymi cząstkami. Badanie ich właściwości może pomóc nam w zrozumieniu materii, protonów i neutronów, z których jesteśmy stworzeni - mówi Guy Wilkinson, rzecznik prasowy LHCb.

W 1964 roku fizyk Murray Gell-Mann stwierdził, że bariony, którymi są np. protony i neutrony, składają się z trzech obiektów, które nazwał kwarkami, a inne cząstki, mezony, składają się z pary kwark-antykwark. Za to odkrycie otrzymał w 1969 roku Nagrodę Nobla z fizyki. Zaproponowany przez Gella-Manna model dopuszcza też istnienie innych połączeń kwarków, jak np. pentakwarki złożone z czterech kwarków i antykwarka. Naukowcy przez lata szukali pentakwarków, ale ich prace nie dały jednoznacznych wyników.
Teraz fizycy z LHCb stwierdzili istnienie pentakwarków. Ich następnym celem jest zbadanie, w jaki sposób kwarki i antykwark łączą się ze sobą w pentakwarku.

Bardziej szczegółowe informacje o odkryciu opublikowano na stronie eksperymentu LHCb.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Zaproponowany przez Gella-Manna model dopuszcza też istnienie innych połączeń kwarków, jak np. pentakwarki złożone z czterech kwarków i antykwarka.

 

Niejako konsekwencja "złożenia"  barionów i mezonów. Ciekawe czy istnieją symetryczne antypentakwarki: cztery antykwarki i kwark.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

czy istnieją symetryczne antypentakwarki: cztery antykwarki i kwark.

 

A dlaczego by nie? Niejako konsekwencja "złożenia" antybarionów i antymezonów. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...