Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wulkany a zmienność klimatu

Rekomendowane odpowiedzi

Erupcje wulkanów wpływają na zmienność klimatu. Ocena tego wpływu jest jednak trudna, gdyż brakuje nam zarówno odpowiedniej ilości danych z rdzeni lodowych, które pozwalają na ocenę erupcji, jak i danych z pierścieni drzew, pozwalających ocenić temperatury.

W piśmie Nature opublikowano właśnie wyniki prac naukowców z wielu instytucji międzynarodowych, którzy pracowali pod kierunkiem swoich kolegów z Desert Research Institute. Uczeni ocenili wpływ niemal 300 erupcji wulkanów, które miały miejsce od czasów Republiki Rzymskiej do dnia dzisiejszego

Za pomocą nowych danych wykazaliśmy, że wielkie erupcje w tropikach i na dużych szerokościach geograficznych były dominującą przyczyną zmienności klimatu w ciągu ostatnich 2500 lat. Odpowiadały one za liczne niezwykle zimne lata - mówi główny autor badań, doktor Michael Sigl. Obniżenie temperatury było spowodowane przez wielkie ilości związków siarki, które wydostawały się z wulkanów i odbijały promienie słoneczne - dodaje uczony. Naukowcy wykazali, że 15 z 16 najchłodniejszych okresów letnich, jakie wystąpiły w latach 500 p.n.e. - 1000 n.e. miało miejsce po wybuchach wulkanów. Cztery z nich nastąpiły krótko po największych wybuchach w historii.

W pracach brali udział naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Danii i Szwecji. Byli to geolodzy, specjaliści zajmujący się Słońcem, klimatem, przestrzenią kosmiczną oraz historycy. Przeanalizowano ponad 20 rdzeni lodowych z Grenlandii i Antarktyki oraz pierścienie drzew. Na potrzeby datowania opracowano nowe algorytmy statystyczne. W datowaniu posłużono się też znanymi z zapisków historycznych wydarzeniami kosmicznymi, których ślady pozostały w rdzeniach. To pozwoliło na dokładne datowanie. Naukowcy dowiedzieli się przy okazji, że dla naszej ery dotychczasowe datowanie z rdzeni lodowych było niedokładne o 5-10 lat. Biorący udział w badaniach historycy przetłumaczyli i zinterpretowali dokumenty pochodzące z Chin, Babilonu i Europy, z których najwcześniejsze były datowane na rok 254 przed Chrystusem.

Badania wykazały też, że do największych wahań klimatu dochodziło – jak łatwo się domyślić – jeśli nastąpiły po sobie dwie lub więcej dużych erupcji.

Przy okazji badań udało się rozwiązać zagadkę jednego z największych zaburzeń klimatycznych w ostatnich tysiącleciach. W marcu 536 roku nad Morzem Śródziemnym pojawiła się tajemnicza chmura pyłu i pozostawała w powietrzu przez 18 miesięcy. Teraz wiemy, że był to wynik olbrzymiej erupcji wulkanicznej na półkuli północnej. Doszło do obniżenia się temperatur, a sytuację pogorszyła kolejna potężna erupcja, która nastąpiła 4 lata później gdzieś w tropikach. Na całej półkuli północnej nastąpiło wielkie obniżenie temperatur w miesiącach letnich. Niezwykła sytuacja trwała aż przez 15 lat, powodując spadek plonów i wywołując głód. Niewykluczone, że to zaburzenie klimatyczne przyczyniło się do wybuchu dżumy Justyniana, która zdziesiątkowała ludność Europy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wulkanach to wszystko to co wypuszcza rodzaj ludzki to za przeproszeniem małe pierdnięcie!

"Zieloni" mówią, że ocieplamy klimat, ale jak pieprznie jakiś wielki wulkan w okolicy i przyjdzie zlodowacenie to ciekawe co wtedy zrobią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że pieprznie niezależnie od tego czy ocieplamy klimat czy nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...