Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Subaru znalazł 854 bardzo ciemne galaktyki

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza archiwalnych danych z Teleskopu Subaru ujawniła, że w Gromadzie Coma znajdują się 854 nieznane dotychczas „ultra ciemne” galaktyki. Wydaje się, że galaktyki te są nie tylko bardzo rzadko upakowane, ale prawdopodobnie są zamknięte w jakiejś bardzo masywnej strukturze - mówi główny autor badań, Jin Koda. Analizy prowadzili uczeni ze Stony Brook University oraz Japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego.

Wiele ze wspomnianych galaktyk ma rozmiary Drogi Mlecznej, jednak znajduje się w nich tysiąckrotnie mniej gwiazd. Zwykle, w tak rozproszonych galaktykach dochodzi do szybkiego zniszczenia gwiazd wskutek oddziaływania sił pływowych. Stąd też wniosek, że wspomniane galaktyki są chronione przez coś bardzo masywnego. Tym czymś może być ciemna materia.

Wspomniane galaktyki są tak ciemne, gdyż w jakiś sposób utraciły gaz potrzebny do formowania się gwiazd. Można przypuszczać, że za utratę gazu odpowiedzialne jest gromada, w której galaktyki się znajdują, jednak sam mechanizm utraty gazu trudno jest określić, gdyż w grę wchodzi wiele różnych procesów.

Teleskop Subaru został uruchomiony w 1999 roku. Astronomowie z całego świata mają dostęp do jego danych w 18 miesięcy po dokonaniu obserwacji. Często zdarza się, że takie archiwalne dane przynoszą nowe odkrycia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wszyscy szczęśliwi użytkownicy samochodów ze stajni Subaru mają świadomość, że nazwa Subaru to z japońskiego Plejady. Nieprzypadkowo logo tej marki tak wygląda. ;)

Co innego teleskop Subaru, który również jest niesamowitym triumfem japońskiego intelektu. ;)

 

 

 

Teleskop Subaru został uruchomiony w 1999 roku.

Pierwsze światło to jednak 24 grudnia 1998. ;)

 

 

 

Często zdarza się, że takie archiwalne dane przynoszą nowe odkrycia.

Nie wiem, czy nie częściej. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeeee, jaka tam ciemna materia, ja stawiam na sfery Dysona w skali galaktyki! Cywilizacje typu III, no no, kto by pomyślał... Kosmos zaczyna wyglądać coraz ciekawiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sfery Dysona w takiej skali z pewnością dawałyby spory przyczynek w podczerwieni. Na podstawie danych z Subaru nic takiego niestety nie widać:

http://arxiv.org/pdf/1506.01712v1.pdf

Przykro mi, ale niezmiennie nie widzimy tych cywilizacji… :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...