Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Czcionka wzorowana na piśmie Alberta Einsteina

Recommended Posts

Harald Geisler i Elizabeth Waterhouse zbierają na Kickstarterze fundusze na stworzenie czcionki bazującej na piśmie Alberta Einsteina. Typograf i była tancerka chcą w ten sposób uczcić 100. rocznicę powstania ogólnej teorii względności. Akcja potrwa jeszcze 38 dni, a duet ma już prawie 11,5 tys. z założonej kwoty 15 tys.

Wszystko zaczęło się w 2009 r., gdy we Frankfurcie Waterhouse zobaczyła w kawiarni serwetkę z nadrukiem. Zapytała Geislera, czy mógłby zaprojektować czcionkę wzorowaną na piśmie odręcznym. Koniec końców oboje postanowili opracowywać czcionki bazujące na pismach znanych twórców i myślicieli.

Jak można przeczytać na Kickstarterze, czcionka będzie kompatybilna z większością urządzeń cyfrowych, pozwalając pisać jak geniusz zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

Decyzja rozpoczęcia przygody z czcionkami wzorowanymi na piśmie właśnie od Einsteina była podyktowana względami zarówno pragmatyczno-estetycznymi (piękną formą liter Niemca), jak i szczyptą nostalgii (jako nastolatka Liz zaczytywała się w nienaukowych esejach fizyka).

Po 6 miesiącach analizowania liter z lisów Einsteina Giesler stworzył działający prototyp czcionki. Najpierw jednak kształt liter musiał być odwzorowany za pomocą cyfrowego pióra. Pomysł na stworzenie einsteinowskiej czcionki został zaakceptowany przez Einstein Estate.

By całość wyglądała bardziej naturalnie (pismo odręcznie nie zawsze jest w końcu takie samo), Harald stworzył po kilka wersji poszczególnych liter.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś ludzie oszczędzali, zbierali sami środki, zapożyczali się, wyprzedawali własne klamoty - dziś wystarczy iść na Kickstartera. Może emerytury też sponsorują.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...