Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sterowanie przez pochylanie

Recommended Posts

BT Group pracuje nad technologią, która pozwoli na kontrolowanie notebooka za pomocą ruchów całej maszyny. Sterowanie menu i aplikacjami odbywałoby się więc dzięki przechylaniu, przesuwaniu czy podnoszeniu i opuszczaniu maszyny.

BT zamontowało w prototypowym notebooku przyspieszeniomierz, który mierzy wartość przyspieszenia poruszanego komputera względem pola grawitacyjnego Ziemi. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie oprogramowania odpowiednio interpretującego ruchy komputera.

Notebook sterowany za pomocą ruchów całej maszyny może ułatwić życie osobom starszym oraz upośledzonym ruchowo. Dla nich wykonywanie precyzyjnych ruchów myszką może być bardzo trudne. Maszyna przyda się też tam, gdzie wykorzystanie myszy byłoby niemożliwe lub niepraktyczne.

Konstruktorom udało się w tej chwili zademonstrować prototyp, który pozwalał na czytanie książki i obracanie widocznej na ekranie fotografii. Technologia wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju i nie wiadomo, kiedy może zadebiutować na rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a może jeszcze przez lizanie ekranu? kompletnie nie rozumiem, jak przechylanie notebooka ważącego 2,5 kg może być wygodniejsze od dotykania touchpada... zresztą zawsze zostają ekrany dotykowe z rysikiem, a niektóre firmy ciągle poza touchpadem instalują "joysticki" (nigdy nie mogę zapamiętać ich nazwy) jako urządzenie wskazujące.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że bardziej tu chodzi o precyzję niż wygodę. Dla osoby starszej czy upośledzonej ruchowo precyzyjne używanie myszki czy touchpada może być niewykonalne. No i przy okazji takich badań można też wynaleźć coś innego. Ot chociażby sposób na zabezpieczenie notebooka. Już kilka lat temu słyszałem o pracach nad technologią, która, zamontowana w notebooku, analizowałaby sposób poruszania się jego właściciela. Gdyby takiego notebooka ktoś ukradł to, właśnie na podstawie schematu poruszania się, notebook mógłby wykryć, że nie niesie go właściciel i przystępowałby np. do szyfrowania dysków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm... Nie za bardzo widzę tu nowość, bo takie coś jest już w MacBook'ach Pro, inna sprawa, że nikt tego nie używa, a programów wykorzystujących to jest raptem kilka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że bardziej tu chodzi o precyzję niż wygodę. Dla osoby starszej czy upośledzonej ruchowo precyzyjne używanie myszki czy touchpada może być niewykonalne.

ok, ok, zgadza się - ale mimo wszystko sądzę, że skoro osoba ma zbyt niesprawne ręce, by przesuwać palcem po touchpadzie, to tym bardziej nie będzie w stanie przechylać (płynnie i precyzyjnie!) całego notebooka, ważącego 2,5 kg. poza tym nie rozumiem kompletnie, po co rozwijać taką technologię i wydawać na to kasę, gdy już od dawna istnieją ekrany dotykowe i spokojnie można korzystać z nich. w nagorszym wypadku można by było zmodyfikować rysiki tak, by mogły być np. noszone jako "pierścionek" albo opaska na nadgarstek, aby ograniczyć wykonywanie ruchów palcami.

 

No i przy okazji takich badań można też wynaleźć coś innego. Ot chociażby sposób na zabezpieczenie notebooka. Już kilka lat temu słyszałem o pracach nad technologią, która, zamontowana w notebooku, analizowałaby sposób poruszania się jego właściciela. Gdyby takiego notebooka ktoś ukradł to, właśnie na podstawie schematu poruszania się, notebook mógłby wykryć, że nie niesie go właściciel i przystępowałby np. do szyfrowania dysków.

myślę, że to strasznie ryzykowna technologia. żeby nie szukać przykładów daleko: z notebookiem chodzę po mieszkaniu, jeżdzę tramwajem/autobusem, biorę go na rower do plecaka jadąc na uczelnię, jeżdżę pociągami... to co najmniej cztery bardzo różne sposoby bardzo różnego noszenia, nie sposób tu znaleźć jakieś powtarzające się schematy charakterystyczne dla mojej osoby. szyfrowanie dokumentów przy pracy przy odłączonym zasilaniu = śmierć dla baterii, biorąc pod uwagę ilośc zasobów procesora zużywanych w ten sposób. o niebo, niebo lepsze są klipsy USB, których wyłączenie: 1. blokuje ekran (uruchamia wygaszacz z hasłem) 2. zaczyna szyfrowanie określonych plików

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoft nie ustaje w pracach nad czujnikiem Kinect. Od dłuższego już czasu wiadomo, że urządzenie, które pozwala na sterowanie komputerem za pomocą ruchów rąk czy ciała, będzie dostępne na pecety. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Reporterzy serwisu The Daily wydzieli urządzenia, które wyglądały jak netbooki firmy Asus z systemem Windows 8 oraz wbudowanym Kinectem. W listwie nad wyświetlaczem umieszczono czujniki Kinecta.
   Przedstawiciel Microsoftu potwierdził, że to oficjalne prototypy komputerów przenośnych ze zintegrowanym Kinectem.
   Najprawdopodobniej Microsoft będzie licencjonował swoją technologię producentom notebooków. Ponadto, jak wiadomo, koncern postanowił wydać Software Development Kit dla Kinecta, zatem nie tylko jego pracownicy będą tworzyli oprogramowanie i nie tylko od ich pomysłowości będzie zależało, do czego czujnik będzie wykorzystywany. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie w sklepach pojawią się np. telewizory z Kinectem, dzięki czemu będziemy mogli przełączać kanały czy regulować głośność bez potrzeby używania pilota.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Podczas targów CES Lenovo pokazało urządzenie, które określa mianem notebooka działającego w wielu trybach. IdeaPad Yoga może być tabletem, notebookiem lub też samodzielnie stojącym wyświetlaczem.
   Urządzenie wyposażono w wielodotykowy wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala, 8 gigabajtów pamięci RAM oraz 256-gigabajtowy dysk SSD. Jak zapewnia producent komputer może pracować do 8 godzin na pojedynczym ładowaniu baterii. IdeaPad Yoga waży 1,47 kg, a jego grubość to zaledwie 16,9 milimetra.
   „Dla nas jest jasne, że klienci chcą korzystać z czterech wyświetlaczy - urządzenia przenośnego, tabletu, notebooka i telewizora - które mogą niezauważenie zmieniać swoje funkcje“ - stwierdził Yang Yuanquing, dyrektor wykonawczy Lenovo.
   Yoga będzie dostarczana wraz z systemem Windows 8. Urządzenie znajdzie się w sklepach w drugiej połowie bieżącego roku. Jego sugerowana cena detaliczna wyniesie 1199 USD.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Podczas londyńskiego Nokia Show fińska firma pokazała prototypowe tzw. urządzenie kinetyczne. To elastyczny gadżet wielkości smartfona, którym sterujemy... zginając go. Przewijanie kolejnych zdjęć, przybliżanie i oddalanie obrazu, wybieranie plików muzycznych do odtworzenia, pauzowanie muzyki i inne czynności możemy wykonać odkształcając urządzenie na najróżniejsze sposoby.
   Przedstawiciele Nokia Research Center nie sugerują, że nowy sposób sterowania ma wyprzeć wyświetlacze dotykowe. Jednak wskazują, że może on się przydać tam, gdzie wyświetlacz dotykowy jest bezużyteczny - przy niskich temperaturach, gdy użytkownik ma rękawiczki lub gdy z jakiegoś powodu nie chce czy nie może patrzyć na ekran. Niewykluczone, że ten sposób sterowania smartfonem czy tabletem będzie łatwiejszy dla osób niewidzących.
   Przedstawiciel Nokii pytany, jak szybko urządzenie może trafić na rynek, odpowiedział wkrótce. Zaraz jednak dodał, że wszystko zależy od popytu.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=hvsqpmuUTQg
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Wielokrotnie słyszeliśmy, że Google pozwala swoim pracownikom na przeznaczenie 20% czasu pracy na rozwijanie własnych pomysłów na firmowym sprzęcie. Podobną inicjatywę, nazwaną The Garage, prowadzi też Microsoft.
   W ramach The Garage powstał właśnie projekt Mouse without Borders.
   Jego twórcą jest Truong Do, który na co dzień jest deweloperem Microsoft Dynamics. Do postanowił rozwiązać irytujący go problem używania wielu klawiatur i myszy do pracy na kilku komputerach, które ma w swoim biurze. Stworzył więc oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą jednej klawiatury i myszy może sterować nawet czterema komputerami, przełączając się błyskawicznie między nimi. Nowe oprogramowanie nie tylko pozwala na korzystanie z jednej myszy i klawiatury. Umożliwia ono również jednoczesne zalogowanie się i wylogowanie oraz, co najciekawsze, kopiowanie plików pomiędzy komputerami za pomocą techniki „przeciągnij i upuść". Praca na kilku komputerach przypomina zatem pracę na jednej maszynie z podłączonymi wieloma ekranami.
   Oprogramowanie Do zostało bezpłatnie udostępnione na stronach Microsoftu.
    
   http://www.youtube.com/watch?v=MNFmXej7jEA
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Cztery amerykańskie uniwersytety podzielą się grantem w wysokości 1,2 miliona dolarów, który przeznaczony jest na stworzenie interfejsu pozwalającego na kontrolę protez za pomocą mózgu.
   Naukowcy z Rice University zbudują sztuczną dłoń sterowaną za pomocą elektrod przyczepionych do głowy. Dane EEG zostaną w czasie rzeczywistym połączone z informacjami o przepływie krwi i poziomie tlenu w płacie czołowym. Będzie to możliwe dzięki działającej w bliskiej podczerwieni technologii opracowanej na Drexler University.
   Sztuczna ręka będzie zawierała czujniki zbierające informacje z palców i dłoni, a dane będą przesyłane użytkownikowi za pomocą wibrujących części protezy, które w punkcie styku z ciałem pacjenta będą dawały sygnały, informujące np. o konieczności zmiany siły uchwytu.
   Trzecią z uczelni biorących udział w projekcie jest University of Maryland, gdzie powstała technologia EEG pozwalająca na przesuwanie kursora po ekranie za pomocą myśli. Chcemy połączyć te wszystkie technologie - nieinwazyjne dekodowanie neuronalne, bezpośrednią kontrolę za pomocą mózgu oraz system dotykowych informacji zwrotknych - mówi Marcia O'Malley, jedna z głównych badaczy na Rice University.
   Z trzema wspomnianymi uczelniami będzie współpracował też University of Michigan.
   W perspektywie długoterminowej mogą powstać protezy o takich samych możliwościach jak prawdziwe kończyny - dodaje O'Malley.
   To niejedyny w USA program mający na celu stworzenie zaawansowanych protez.
   W ubiegłym roku DARPA przyznała Uniwersytetowi Johnsa Hopkinsa grant w wysokości 34,5 miliona dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie interfejsu pozwalającego na sterowanie za pomocą mózgu sztucznym ramieniem o 22 stopniach swobody.
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...