Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nocne marki bardziej zagrożone cukrzycą

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku sów ryzyko wystąpienia cukrzycy, zespołu metabolicznego i sarkopenii jest wyższe niż dla skowronków. Dzieje się tak nawet przy porównywalnej ilości snu.

Aktywność w późniejszych godzinach nocnych często wiąże się, wg autorów publikacji z Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, z utratą snu, kiepską jego jakością i jedzeniem o niewłaściwych porach. Ostatecznie może to prowadzić do zmian metabolicznych.

Bez względu na tryb życia, ludzie aktywni o późniejszych porach są bardziej zagrożeni rozwojem problemów zdrowotnych, np. cukrzycy lub zmniejszonej masy mięśniowej, niż osoby, które wstają rano [i wcześniej się kładą]. Może to być spowodowane przez tendencję sów do gorszej jakości snu, a także niezdrowe zachowania, takie jak palenie i jedzenie w nocy [...] - wyjaśnia dr Nan Hee Kim z Korea University College of Medicine.

Naukowcy przyjrzeli się zwyczajom dot. snu i metabolizmowi 1620 uczestników Korean Genome Epidemiology Study (KoGES). Mieli oni od 47 do 59 lat i wypełniali kwestionariusze nt. cyklu snu i czuwania, jakości snu, a także stylu życia, w tym aktywności fizycznej. By ocenić stan zdrowia metabolicznego, pobrano im krew. Za pomocą tomografii komputerowej określano ilość tłuszczu wisceralnego. Przeprowadzono też densytometrię kostną.

W oparciu o dane z kwestionariuszy 480 osób przypisano do chronotypu porannego, a 95 do chronotypu wieczornego. Cykl snu i czuwania pozostałych przełączał się między tymi typami.

Okazało się, że choć ludzie z wieczornego chronotypu byli generalnie młodsi, zawartość tłuszczu w ich organizmie i poziom trójglicerydów we krwi były wyższe. Sowy z większym prawdopodobieństwem cierpiały też na sarkopenię. Mężczyźni z chronotypem wieczornym częściej mieli cukrzycę bądź sarkopenię, a kobiety więcej tłuszczu brzusznego i wyższe ryzyko zespołu metabolicznego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako palący skowronek bardzo pozytywnie odbieram cały artykuł. ;)

 

 

 

Okazało się, że choć ludzie z wieczornego chronotypu byli generalnie młodsi

 

Rzeczywiście zaskakujące. Ciekaw jestem, czy ci sami naukowcy byliby podobnie zaskoczeni "okazaniem się", że przeciętny Polak zmywający naczynia w polskim zlewozmywaku to jednak Polka? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uproszczenie ...

 

chronotyp typu wieczornego to jest z zalozenia patologia i jako patologia rodzi patologie ....

 

funkcjonowanie w nocy nie jest optymalne dla zadnego przedstawiciela Homo Sapiens Sapiens chocby dlatego ,ze kompletnie rozregulowuje uklad hormonalny i w sposob znaczacy statystycznie wplywa na uklad immunologiczny...

 

a to z kolei rodzi najrozniejsze choroby w tym tez zwieksza podatnosc na choroby psychiczne, demencje, nieplodnosc....

 

mozna by wiele przykladów samego wplywu na gospodarke hormonalna tzw. sów podac - wlasciwie to osobowosc typu sowa nei jest "osobowoscia" tylko przykladem zaburzenia osobowosci...

 

co mi przycodzi do glowy na poczekaniu?

 

np. rytm dobowy wydzielania kortyzolu: sowy nei maja rannego maksimum ze stopniowym spadkiem w ciagu dnia az do fazy niskiego poziomu skutkujacego wyciszeniam i snem - to moze byc i przyczyna i skutkiem a zazwyczaj jest tym i tym - w ogole powstania ia nasilenia sie zaburzenia w typie sowy ...

 

sowom tez szwankuje rytm wydzielania melatoniy, hormonu wzrostu, hormonów plciowych - w zwiazk uz ty msowy z zasady gorzej duzo sie regeneruja i zazwyczaj potrzebuja wiecej snu do uzyskania takiej samej regeneracji jak skowronki (jest to roznica mniej wiecej 40-60 mint na dobe)...

 

u sów nie ma normalnego wyrzutu wieczornego melatoniny - jest on przesuniety mniej wiecej o 4-5 godzin w stosunku do skowronków .... to samo tyczy sie testosteronu i wyrzuc nocny miedzy 4-6 jaki jest charakterystyczny dla zdrowych mezczyzn jest u sow duzo mnie jdostrzegalny ...

 

hormon wzrostu: poziom hormonu wzrostu u sów w wieku dojrzaly jest o ok. 1/3 nizszy niz u skowronków bo nie ma nocnego wyrzutu zaleznego w duzej meirze od obecnosci fazy snu w zupelnej ciemnosci - sowy nie przechodza przez "nocna ciemnosc" prawie wcale...

 

itd. itp. i mozna by pisac o tym godzinami :P

 

a naukowcy niech skoncza z odkrywaiem ameryki po raz 50dziesiaty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://kopalniawiedzy.pl/sen-spioch-nocny-marek-ranny-ptaszek,7366

Jako zadeklarowana sowa stwierdzam, że szybkość zasypiania i jakość snu nie ma tu nic do rzeczy... Zasypiam w tempie jakiego mi zazdroszczą wszyscy znajomi. Kwestia tego, że muszę poczekać na wyrzut melatoniny, ale jak on nastąpi to dopiero się kładę i wtedy zasypiam w 3 minuty (podobno... mi się wydaje, że nawet szybciej).

Nie wiem o co chodzi z podjadaniem w nocy, najpierw trzeba by się obudzić w nocy... no dobra, każdemu się to zdarza, ale nie wyobrażam sobie jedzenia wtedy, przecież bym nie zasnął... mam problemy gdy się napiję wody (zwykle z powodu dopadającego mnie już kaca, bo w innych sytuacjach wciąż nie widzę powodu by się poruszyć).

Oczywiście są akcje, że uporczywe myśli nie dają spać... ale komu się to nie zdarza?!

 

Ciekawe jak jest u mnie z tymi hormonami, o których pisze Cretino... Szybkość mojej regeneracji jest niezła i zależna głównie od tego co jadłem w ciągu ostatnich dni (mięcho wydaje się przyspieszać regenerację). No i chodzi o regenerację po wysiłku czy po urazie?

 

 

I takie jeszcze pytanie na koniec... Do której grupy zaliczyć kumpla, który kładzie się spać mniej więcej o tej samej porze co ja lub później, a w pracy jest 2h wcześniej? Śpi ok 5h dziennie i nie odczuwa żadnych braków snu z tego powodu? I nie odsypia w weekendy ani nic w tym rodzaju... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...