Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nicień wykrywa nowotwory

Rekomendowane odpowiedzi

Nicień Caenorhabditis elegans potrafi wykryć nowotwór w ludzkim moczu. By przekształcić odkrycie w test diagnostyczny, zespół Takaakiego Hirotsu z Uniwersytetu Kiusiu współpracuje obecnie z firmami Hitachi i Johnan. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkt powinien być gotowy do 2019 r.

Jak wyjaśniają Japończycy, obecnie, w zależności od rodzaju nowotworu, trzeba przeprowadzić różne testy. Nowy test zapachowy wykrywał 9 testowanych przez nas nowotworów.

Hirotsu i Hideto Sonoda zdecydowali się zbadać zdolności wykrywania nowotworu przez nicienie, po tym jak ten drugi zetknął się z przypadkiem 63-letniego pacjenta z larwą nicienia Anisakis w przewodzie pokarmowym (nosicielami pośrednimi pasożyta są ryby; zarazić się można, spożywając ich surowe mięso). Mała zmiana w żołądku, w której zakotwiczyły się nicienie, okazała się wczesnym etapem nowotworu. Jak podkreślają panowie, to jeden z dwudziestu dziewięciu odnotowanych od 1970 r. przypadków. Co istotne, 62% stanowiły właśnie wczesne etapy rozwoju nowotworów.

Zastanawiając się, czy to zapach zmian przyciąga nicienie, Japończycy wkraplali do szalki pożywkę, w której hodowano komórki nowotworowe, a z drugiej strony umieszczali świeże medium. Po wprowadzeniu do naczynia C. elegans kierowały się do pożywki po komórkach nowotworowych.

Kiedy badacze hodowali w medium inne komórki, np. ludzkiej skóry, nie zaobserwowano podobnego pociągu. Po usunięciu nicieniom neuronów odpowiadających za powonienie nie występowało przemieszczanie się do pożywki komórek nowotworowych.

Koniec końców akademicy chcieli sprawdzić, czy zdolność nicieni da się wykorzystać w diagnostyce. Pasożyty umieszczano w pobliżu kropli moczu osób z i bez nowotworów (wśród 242 osób 24 były chore). Okazało się, że nicienie podejmowały właściwą "decyzję" aż w 96% przypadków. Hirotsu podkreśla, że wykrywały one nowotwory jelita grubego, okrężnicy, żołądka, prostaty, piersi, płuc, trzustki, dróg żółciowych oraz przełyku.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam z góry za farmakoekonomiczny cynizm.
Czyli mamy już gotowy schemat diagnostyczny:
Badamy próbkę moczu. Jeśli wynik dodatni, robimy PET, który pokazuje gdzie jest rak. Potem odpowiednia diagnostyka i leczenie.
Nie trzeba szerokiej profilaktyki- oszczędności w diagnostyce idą w miliardy. Za to więcej trzeba bedzie wydac na terapię, bo mniej bedzie przypadków nie nadających się już do leczenia.


Niebawem każdy się zaopatrzy w taki lub podobne zestawy:

http://www.bio-rad.com/en-kz/product/c-elegans-behavior-kit

Wiadomo, w Polsce mamy 38mln lekarzy i polityków ;)

Edytowane przez pogo
Połączyłem posty. Następnym razem proszę używać opcji "edytuj" zamiast pisać kolejny post pod swoim własnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda. Wszyscy na tym samym poziomie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...