Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

piotr123

Users
 • Content Count

  29
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

piotr123 last won the day on August 15 2015

piotr123 had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

About piotr123

 • Rank
  Fuks

Recent Profile Visitors

1919 profile views
 1. Teraz trzeba taką samą ławeczkę zamontować przy stadionie Cracovii. Jak przetrwa sezon, to można myśleć o masowej produkcji, jak nie to tylko niszowo do użytku na ogródkach itp. A swoją drogą wszelkie wiaty przystankowe, bilbordy itp to dobre miejsce na takie instalacje
 2. Ankieta złożona z 16 pytań z odpowiedziami tak/nie jest mało szczegółowa. Wszyscy wiedzą mniej więcej jak wygląda NDE- funkcjonuje to już nawet w języku potocznym - mówi się np:" tylko nie idź w kierunku światła". Z drugiej strony często pojawiają się głosy, że mózg to komputer kwantowy. Nawet gdyby tak nie było, badania wrażeń na podstawie krótkiej ankiety są mało przekonywujące.
 3. Temperatura pod ziemią rośnie chyba o 3st na każde 100metrów. Może powinni wpuszczać powietrze krótszą rurką prosto z powierzchni, a wypuszczać dłuższą U-rurką aby się nagrzało? Tylko czy takie coś można pod ziemią wywiercić?
 4. Niedawno program zwany Wszechświat otrzymał małą aktualizację- stworzył 7 planet systemu TRAPPIST-1. Dzięki temu teleskop mógł je wykryć. A może aktualizacja następuje w momencie obserwacji?
 5. masa Słońca- za Wikipedią to 333000 mas Ziemi. masa białego karła- 200000 mas Ziemi masa czerwonego karła 1/3 masy Słońca czyli 111000 mas Ziemi.
 6. Zamiast sztucznej krwi próbuje się stosować hemerytrynę, sztuczna krew produkowaną z komórek macierzystych, perfluorozwiązki, a nawet kabinę hiperbaryczną. Tania sztuczna krew to byłaby rewolucja.
 7. Ten "ich" Układ Słoneczny nie jest aż tak duży. Nie wychodząc poza orbitę Saturna łączna powierzchnia miejsc z jakąś grawitacją i zdatnych do zamieszkania to 0.7 powierzchni Ziemi. Tak więc nawet po udanej kolonizacji Układu Słonecznego Ziemia pozostanie centrum "Słonecznego Imperium"
 8. W społeczeństwie bez walut postęp właśnie zachodziłby szybciej. W dzisiejszym społeczeństwie wygrywa najlepszy. Wystarczy spojrzeć na konkurs na jakieś stanowisko. W rozproszonych sieciach innowatorów wygrywają wszyscy- bo każdy może użyć pomysłu natychmiast. Prawo patentowe sprawia, że postęp w danej dziedzinie może być latami hamowany poprzez schowanie prawa patentowego do szuflady. W momencie gdy wszystko jest publicznie dostępne, postęp zachodziłby o wiele szybciej. Nie trzeba by odkrywać odkrytego, tylko energie spożytkować na dalszym etapie. Tak więc dzisiejszy system demokratyczny z kapitalizmem to tzw. fałszywa próżnia. Bardziej podstawowy system - mniej fałszywa próżnia- to system globalnego społeczeństwa wymiany informacji, ale bez znaczącego wpływu pieniądza. Czyli można oczekiwać na przejście fazowe. W tym wszechświecie nic nie jest bez wad, więc i przyszły system to nie będzie arkadia. Problemy/ograniczenia wystąpią gdzieś indziej. Jednym z poważniejszych będą samotne wilki czyli osoby tworzące zabójcza technologię z wykorzystaniem dostępnej wiedzy. Tak więc wolność w tym systemie przyszłości będzie w tym względzie samoograniczająca się. Potencjałem w społeczeństwach przyszłości nie będzie wiedza, czy posiadanie, ale samodyscyplina i wartości. To rysuje zarysy jeszcze bardzie podstawowego i fantastycznego poziomu, wymagającego od ludzkości przekroczenia pewnej bariery wartości. Ale to kolejna dygresja, więc nie będę komplikować swojej wypowiedzi.
 9. Za darmo czasem coś jest. Np. jabłka rosnące przy drodze, których nikomu nie chce się zrywać. A skoro coś jest za darmo, to tego za darmo może być więcej. Pytanie tylko gdzie będą ograniczenia- ilość miejsca, utrata ciepła, pierwiastki, energia, polityka, terroryzm, SI, a może jeszcze coś innego?
 10. A np. ten fragment pokazuje, że posiadanie pewnych surowców wcale nie gwarantuje kontroli rynku w przyszłości. Być może w przyszłości wszystko będzie z żelaza, węgla, tlenu, azotu, wodoru, siarki, krzemu i innych szeroko dostępnych pierwiastków. // Dodatkowo - jak wyjaśnia - cena indu jest wysoka i zmienna, a globalne zasoby w znaczącym stopniu kontrolowane są przez jeden kraj – Chiny. "Nasz wynalazek ma zastąpić ind. Wprowadzenie warstw przewodzących nowej generacji, nad którymi pracujemy, pozwoli światowym producentom na uniezależnienie się od niepewnego rynku indu. // http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408417,jasniejsze-i-wieksze-wyswietlacze-dzieki-pracy-polskich-fizykow.html NASA pracuje nad silnikami rakietowymi drukowanymi w 3D, więc perspektywy druku zwykłych silników też są. Nie znaczy to,że cały silnik będzie drukowany. Będą drukowane jego części i trzeba będzie je złożyć. Pewnie na youtube będą multimedialne instrukcje, jak to zrobić. Czyli ludzie podzielą się na samowystarczalnych omnibusów i wyspecjalizowane w jednym temacie jednostki, którym resztę zasobów potrzebnych do życia trzeba dostarczyć za walutę. Dziś w większości tkwimy w tej drugiej grupie, ale powoli odradza się ta pierwsza http://cubicinch.pl/nasa-drukuje-w-3d-silnik-rakietowy/
 11. Może z tego powodu w przyszłości miasta opustoszeją. Efekt stłoczenia ludzi na małej przestrzeni korzystny dla produkcji przemysłowej i usług stanie się dla epoki postprzemysłowej czynnikiem ograniczającym szanse. Za to można założyć, ze dzisiejsze pustkowia gdzie jest dużo słońca lub wiatru zaludnią się. https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/e5/63/530cb33f9e566_p.jpg?1427151247
 12. Oprócz spadku kosztu wytwarzania elementów elektronicznych w komputerach następuje spadek kosztu wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. W ciągu kilkudziesięciu lat koszt wytworzenia prądu w takich ogniwach spadł o 4 rzędy wielkości. Ponadto powoli następuje wzrost wydajności takich ogniw. Za jakiś czas - być może już w 2017 koszt wytworzenia energii elektrycznej przez fotowoltaikę będzie niższy niż prąd z elektrowni. Mówię tutaj np. o ogniwach z perowskitów. Mając tani prąd można używając osuszacza za 600zł uzyskać wodę wprost z atmosfery, albo prościej - zbierać deszczówkę. Można ją przefiltrować przez filtr odwrotnej osmozy albo po prostu zagotować. Mając tani prąd można w szafach uprawowych uprawiać roślinki np. w domu. W Londynie np. w opuszczonych korytarzach metra tak uprawia się sałatę i jakieś ziółka. Drukarki 3D pozwolą na ominięcie pewnych ograniczeń, co nie znaczy, że wszystko się opłaci w nich wydrukować. Ja np. widzę dla nich zastosowanie w wydruku łatwo psujących się części których nie opłaca się kupować i naprawiać bo są w cenie nowego urządzenia. Można np. kupić jakąś elektronikę i ciągle ją naprawiać, zamiast kupować nowe urządzenie. Podejrzewam, że tak wytworzone części będą tańsze niż to oferuje producent. Dodatkowo w momencie gdy spadnie sprzedaż klasycznej elektroniki, jej cena wzrośnie. Oprócz kilku prób nie mam doświadczenia z drukarkami 3D, ale w planach mam np. kupno czegoś takiego: bo trzeba już w tym kierunku kształcić nowe pokolenie...
×
×
 • Create New...