Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dlaczego po marihuanie chce się jeść?

Rekomendowane odpowiedzi

W popkulturze zadomowił się obraz użytkownika marihuany, który zajada się słonymi lub słodkimi przekąskami. Grupa neurobiologów informuje na łamach Nature, że obraz ten jest zgodny z prawdą. Odkryto bowiem mechanizm, który odpowiada za zwiększone łaknienie po użyciu marihuany.

Już w ubiegłym roku grupa neurologów z Europy stwierdziła, że kannabinoidy działają na korę węchową myszy, przez co zwierzęta lepiej czują pożywienia. To jednak nie wyjaśniało, dlaczego powodzeniem cieszyło się też pożywienie o bardzo słabym aromacie.

Teraz uczeni, pracujący pod kierunkiem Tamasa Horvatha z Yale University skupili się na receptorach kannabinoidowych w mózgach ludzi i zwierząt. Uczeni spodziewali się, że po wypaleniu marihuany receptory wysyłają sygnały, które wpływają tłumiąco na neurony regulujące łaknienie. To prowadziłoby do pojawienia się chęci na zjedzenie czegoś.

Ku zdumieniu naukowców okazało się, że kannabinoidy zwiększają, a nie zmniejszają, aktywność neuronów odpowiedzialnych za regulację łaknienia. Skąd więc chęć na przekąskę? Bliższe badania wykazały, że neurony, pod wpływem kannabinoidów, nie emitują swoich normalnych sygnałów prowadzących do zmniejszenia apetytu. Zamiast tego dochodzi do emisji endorfin, które trafiają do regulującego apetyt podwzgórza i wywołują chęć zjedzenia czegoś. Marihuana oszukuje układ odpowiedzialny za kontrolę apetytu - stwierdził Horvath. Jednak, jak się okazuje, stymulowany marihuaną organizm nie ma ochoty na jakiekolwiek jedzenie, ale najczęściej na słone tłuste przekąski lub słodycze. Ta właściwość marihuany może być pomocna w terapiach antynowotworowych, gdyż zachęci chorych do spożywania dodatkowych kalorii, oraz w innych chorobach, w których występuje brak apetytu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na jednym forum mieliśmy zasadę - piłeś, nie pisz ;)

Poza tym naukowcy musieli aż przeprowadzić drogie badania nad zjawiskiem, które za darmo potwierdzi mu każdy, kto lubi sobie przyjarać. Przypomina to trochę wynajdowanie koła przez specjalny zespół naukowców, w dobie masowego posiadania cyrkla przez każdego pierwszoklasistę. Dobrze, że chociaż udało im się potwierdzić, że rzeczywiście jest okrągłe.

Ciekawi mnie, na jakiej podstawie doszli do wniosków o rodzaju pożywienia na które ma się ochotę. Myszy laboratoryjne im powiedziały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lester - z podejściem ignoranta daleko byśmy nie zajechali, na całe szczęście są na planecie ludzie zaciekawieni "jak" coś działa lub co jest potrzebne by działało, bo to "że" działa może stwierdzić nawet małpa

Edytowane przez Stanley
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przypomina to trochę wynajdowanie koła przez specjalny zespół naukowców, w dobie masowego posiadania cyrkla przez każdego pierwszoklasistę.

 

Coś tak prostego i starego jak to (w końcu kółka):

schemat-przek%C5%82adni-planetarnej.jpg       stanowi jednak nie lada wyzwanie intelektualne dla bardzo wielu ludzi…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...