Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W szczepieniach warto dać pierwszeństwo najpopularniejszym

Rekomendowane odpowiedzi

Rozprzestrzenianie chorób zakaźnych, np. grypy, można ograniczyć, szczepiąc na początku najpopularniejsze (czyt. najbardziej wpływowe) osoby w danej sieci społecznej.

Grypa pozostaje globalnym problemem zdrowotnym. Rocznie choruje na nią od 3 do 5 mln osób, dlatego zespół z Uniwersytetu w Lancaster postanowił sprawdzić, jak zwiększyć skuteczność akcji szczepienia pracowników służby zdrowia, w przypadku których ryzyko zarażenia pacjenta i od pacjenta jest szczególnie wysokie (rządowym celem jest pułap 75%, ale szczepi się tylko ok. 50% osób).

Wykazano, że osoby połączone w sieci społecznej mogą wzajemnie wpływać na swoje zachowanie, nawet jeśli nie są połączone bezpośrednio. Jeśli na indywidualną decyzję o szczepieniu ma wpływ krąg społeczny, mogą powstać klastry niezaszczepionych jednostek, a te będą ułatwiać wybuchy epidemii.

Doktorantka Rhiannon Edge, a także doktorzy Thomas Keegan i Rachel Isba postanowili określić wskaźnik szczepienia wśród 253 studentów medycyny, którzy wkrótce sami staną się pracownikami służby zdrowia. Dodatkowo prosili badanych o określenie siły związku ze wszystkimi koleżankami i kolegami.

Na apel odpowiedziało 215 studentów (85%). W przypadku tych, którzy tego nie zrobili, założono, że relacja ma charakter zwrotny. W ten sposób odtworzono całą sieć społeczną. Najpopularniejsza osoba miała 57 przyjaciół, najmniej popularna 1, a średnia wynosiła 18.

Naukowcy stworzyli model komputerowy i 1500-krotnie przeprowadzili symulację (w każdej losowo wybierano osobę, która wprowadzała wirus do populacji). Pod uwagę brano dwie strategie szczepienia: bazującą na centralności, czyli stopniu, do jakiego ktoś znajduje się pomiędzy innymi osobami w sieci, a także opartą na liczbie połączeń w sieci.

Kiedy za pomocą odpowiednich narzędzi wykryliśmy wpływowe jednostki, sprawdzaliśmy, czy ich szczepienie lub nieszczepienie ma różny wpływ na wybuchy [epidemii] grypy w sieci. Jest oczywiste, że pewne osoby mają nieproporcjonalny wpływ na dynamikę choroby. Studium sugeruje, że strategie szczepienia, które obierają na cel dobrze połączone jednostki w obrębie sieci, mogą ograniczyć rozprzestrzenianie chorób zakaźnych.

Wyniki symulacji dla obu strategii szybko stawały się zbieżne. W miarę jak rosła liczba zaszczepionych, prawdopodobieństwo zarażenia jednostek było podobne.

Uzyskane wyniki stanowią poparcie dla strategii bazujących na centralności, jednak naukowcy sądzą, że w małych, gęsto połączonych populacjach łatwiej będzie wskazać osoby z większą liczbą połączeń.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czym powinienem się zacząć szczepić na grypę. Nigdy na nią nie chorowałem, podobnie jak moje rodzeństwo, mama i babcia od strony mamy, tata niemal co sezon. Babcia nie chorowała na grypę nawet gdy brała chemię, która podobno poważnie upośledzała obronę organizmu.

Inna sprawa, że tata rzadko się zarażał od reszty rodziny przeziębieniami, a my od niego często - grypa to jedyny wyjątek.

Czy to znaczy, że u nas w rodzinie jest jakaś naturalna odporność na grypę? Nie liczę, na to, że jest to ochrona idealna... biorąc pod uwagę jak działała "hiszpanka" pewnie oberwalibyśmy wyjątkowo solidnie (podobno zabijała nadmierna reakcja układu immunologicznego, a nie sam wirus).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czym powinienem się zacząć szczepić na grypę. 

 

Ja to rozważam w kategoriach modnego i seksi zarządzania ryzykiem. Ryzyko komplikacji poszczepiennych oceniam jako bardzo małe, skutki komplikacji oceniam na małe, zatem  estymata wartości oczekiwanej szkód szczepienia wychodzi na "bez znaczenia". Z drugiej strony prawdopodobieństwo powikłań pogrypowych  oceniam na małe, skutki średnie, zatem estymata wartości oczekiwanej: więcej niż bez znaczenia.  Zatem, w kategoriach gier losowych, obstawiam szczepić się bo w wielu rozdaniach ta strategia przyniesie zysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczepienia to globalne powolne uśmiercanie Ludzie otówrzcie proszę oczy. NA yt znajdziecie dowody

  • Negatyw (-1) 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...