Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
ex nihilo

Szczurofizyka praktyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wcześniej w jednym z tematów napisałem, mieszkam na wsi, w starym młynie, którego nie mam zamiaru za bardzo przerabiać, bo podoba mi się taki jak jest. Łatwo się domyśleć, że zwierzaków włochatych i skrzydlatych odwiedza mnie mnóstwo... a niektóre zostają na dłużej. Na ogół mi to nie przeszkadza, przeciwnie, to dodatkowa atrakcja, ale w ostatnich dniach szczurstwo różne (nie tylko "prawdziwe" szczury, też karczowniki, myszory takie i inne) zrobiły sobie prawdziwy najazd na moją budę i rozrabiają okrutnie. Zabijać nie lubię, jeśli nie jest to konieczne, a "profesjonalną" pułapkę klatkową gdzieś podziałem. No i na próbę, w 15 minut, zmontowałem coś takiego, z tego, co pod ręką miałem:

 

 

k8hhqp860hvm.jpg

 

Jak widać ustrojstwo jest równie prymitywne, jak i fizyka, która jego działaniem rządzi - okazało się jednak skuteczne. Działa nawet lepiej niż pułapka klatkowa. Może komuś pomysł sie przyda, jak będzie musiał w awaryjnej sytuacji zwierza jakiegoś wyeksmitować. Zasada działania, jak widać jest bardzo prosta - kiedy zwierzak żarełko zacznie wcinać, ustawiony w pobliżu położenia równowagi słoik spada, ustawia się pionowo, a drut zamyka pokrywkę. Ten słoik jest trochę za krótki, lepsza byłaby np. zaślepiona rura z plexi (na razie nie mam), no i by się przydał prosty zatrzask z kawałka wygiętej blaszki (może dzisiaj zrobię), bo duży szczur potrafi się z tego wydostać (jeden mi tak zwiał). Złapany stwór jedzie w teren, w jakieś miejsce, gdzie będzie miał warunki do przeżycia, a nie będzie nikomu przeszkadzał.

 

No i tyle... jak bedą jakieś pytania, odpowiem :)

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, że śliczniusie, ale bardzo wdzięczne. :) Chwała Ci za dbałość o "braci naszych mniejszych". Kto wie, może pójdę tym tropem – od miesiąca mam dylemat dotyczący podjęcia walki z myszami (nic do nich nie mam, ale moja np. instalacja elektryczna już niekoniecznie), a w domu tylko jakaś "gilotyna" leży zakurzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak moje koty by zareagowały na widok łażącego wolno szczura.

Jak do tej pory widziały tylko domowego szczura w klatce... Jedna kotka próbowała coś zaczepiać szczura, ale wiadomo, że przez druty nic nie zrobi, poza tym chyba nie do końca wiedziała do czego szczur "służy". Druga całkowicie ignorowała klatkę. Stos cegieł podobnej wielkości chyba bardziej by ją zainteresował. Natomiast kot moich rodziców bał się tego szczura, a kotka brata próbowała na niego polować i rozbijała się o klatkę (miała wtedy 4-5 miesięcy).

 

U mnie w bloku w piwnicy jakieś szczury się panoszą. Rzadko tam zaglądałem, bo nie miałem po co. Ale doszedłem do wniosku, że trzeba jednak tam coś trzymać... a jak sama nazwa wskazuje piwnica nie służy do trzymania tam wina tylko... :) A że już mam co tam zanieść to postanowiłem pozbyć się wszelkich zbędnych rupieci jakie się tam walały.

Odkryłem, że szczury z pudle po jednej z kolumn głośnikowych urządziły sobie chyba konkretny blok mieszkalny... dziury powygryzane na 3 różnych wysokościach, przejścia po styropianie między tymi piętrami... Jakością wykonania niewiele ustępowało zabawkom, które robię z pudełek dla swoich kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy sposób na pozbycie się szczurów.

Od znajomych, którzy mają fretkę lub ze sklepu zoologicznego, gdzie takie sprzedają, bierzemy torbę "gnoju" po czyszczeniu klatki i rozkładamy w takim miejscu, żeby Rattus musiał wyczuć.

I tyle.

Co kilka tygodni zmieniamy gnój na świeży. :D

Natomiast myszy nie powinno być żadnych, jeśli są szczury gatunku Rattus norvegicus, bo to ich pożywienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...